• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karin Kessow

  Przeczytaj także...
  Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Karin Drbal z d. Kessow (ur. 8 stycznia 1954 w Rostocku) – niemiecka łyżwiarka szybka reprezentująca NRD, złota medalistka mistrzostw świata.

  Chemnitz (hist. 1953-1990 Karl-Marx-Stadt; górnołuż. Kamjenica; czes. Saská Kamenice; pol. hist. Kamienica Saska) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz; u podnóża Rudaw; po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii. W latach 1953–1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).34. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 21 - 22 lutego 1976 roku w norweskim Gjøvik. Zawodniczki startowały na naturalnym torze na Gjøvik Stadion. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Pierwsze złoto dla Kanady wywalczyła Sylvia Burka. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Karin Kessow osiągnęła w 1975 roku, zdobywając złoty medal podczas wielobojowych mistrzostw świata w Assen. Wyprzedziła tam na podium Tatjanę Awieriną z ZSRR oraz Sheilę Young z USA. Kessow wygrała tam bieg na 1500 m, była druga na 3000 m, czwarta na 1000 m i ósma w biegu na 500 m. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez nią na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji była też siódma na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Gjøvik, gdzie wygrała bieg na 3000 m. Poza tym plasowała się na dziewiątym miejscu w biegu na 1500 m, a w biegach na 500 i 1000 m zajmowała miejsca w połowie drugiej dziesiątki. W 1976 roku brała udział w igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, zajmując czwarte miejsce w biegu na 3000 m. Walkę o medal przegrała tam z Lisbeth Korsmo z Norwegii o 0,36 s. Na tych samych igrzyskach była też piąta na dwukrotnie krótszym dystansie. Ponadto w 1973 roku została mistrzynią NRD w sprincie.

  Sheila Grace Young-Ochowicz (ur. 14 października 1950) – amerykańska łyżwiarka szybka i kolarka torowa. Trzykrotna medalistka olimpijska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w łyżwiarstwie oraz sześciokrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie.Lisbeth Korsmo-Berg (ur. 14 stycznia 1948 w Oslo) – norweska łyżwiarka szybka. Brązowa medalistka olimpijska z Innsbrucku.

  W 1975 roku w Karl-Marx-Stadt ustanowiła nieoficjalny rekord świata na dystansie 5000 m

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  33. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju kobiet odbyły się w dniach 22 - 23 lutego 1975 roku w holenderskim Assen. Zawodniczki startowały na sztucznym torze De Smelt. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m. Pierwsze złoto dla NRD wywalczyła Karin Kessow. O tym, które miejsca zajmowały zawodniczki decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 3000 m awansowała najlepsza 16 po 3 dystansach.
  Łyżwiarstwo szybkie – dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Tatjana Awierina-Barabasz (Татья́на Бори́совна Аве́рина, ur. 25 czerwca 1950, zm. 22 sierpnia 2001) – radziecka łyżwiarka szybka (Rosjanka). Wielokrotna medalistka igrzysk olimipijskich i mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.