• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kardynały

  Przeczytaj także...
  Passerina – rodzaj ptaków z rodziny kardynałów (Cardinalidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Północnej i Środkowej.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Caryothraustes – rodzaj ptaków z rodziny kardynałów (Cardinalidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Środkowej i Południowej.

  Kardynały (Cardinalidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes).

  Występowanie[]

  Do kardynałów zaliczanych jest ponad 40 gatunków występujących w Północnej i Południowej Ameryce.

  Charakterystyka[]

  Są to małe, przysadziste ptaki odżywiające się nasionami. Występują w lasach. Charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Nazwa rodziny wywodzi się od ubarwienia samca kardynała szkarłatnego, którego czerwone pióra przypominają kolorystycznie szaty noszone przez hierarchów kościelnych.

  Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Systematyka[]

  Do rodziny zaliczane są następujące rodzaje:

 • Pheucticus
 • Granatellus
 • Spiza – jedynym przedstawicielem jest Spiza americana – łuszczyk czarnogardły
 • Passerina
 • Cyanocompsa – jedynym przedstawicielem jest Cyanocompsa parellina – indygówka szafirowa
 • Amaurospiza
 • Cyanoloxia
 • Habia
 • Piranga
 • Cardinalis
 • Caryothraustes
 • Przypisy

  1. Cardinalidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Cardinalidae Ridgway, 1901 - kardynały - Cardinals, grosbeaks and allies (wersja: 2015-05-27). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-01-06].
  3. F. Gill, D. Donsker: Longspurs, grosbeaks & saltators (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2016-01-06].

  Linki zewnętrzne[]

 • Cardinals (Cardinalidae) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-07-08].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:Habia – rodzaj ptaków z rodziny kardynałów (Cardinalidae), , obejmujący gatunki występujące w Ameryce Środkowej i Południowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Indygówka szafirowa, łuszczyk szafirowy (Cyanocompsa parellina) – gatunek ptaka z rodziny kardynałów (Cardinalidae).
  Kardynał szkarłatny (Cardinalis cardinalis) − gatunek małego ptaka z rodziny kardynałów (Cardinalidae). Występuje na południu Ameryki Północnej, od południowych krańców Kanady po południowe obszary Stanów Zjednoczonych (Maine i Teksas), Meksyk oraz północne krańce Gwatemali i Belize. Spotykany również na Wielkiej Wyspie na Hawajach. Preferuje obszary zalesione, ogrody, zarośla i bagna.
  Amaurospiza – rodzaj ptaków z rodziny kardynałów (Cardinalidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Łacińskiej i Południowej.
  Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.