• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kardynałowie z nominacji Franciszka  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jean-Pierre Kutwa (ur. 22 grudnia 1945 w Blockhauss), duchowny katolicki z Wybrzeża Kości Słoniowej, arcybiskup Abidżanu od 2006.Manuel José Macário do Nascimento Clemente (ur. 16 lipca 1948 w Torres Vedras) – portugalski duchowny rzymskokatolicki, patriarcha Lizbony od 2013 jako Manuel III

  Kardynałowie z nominacji Franciszka – lista kardynałów nominowanych przez papieża Franciszka.

  Papież Franciszek do tej pory mianował 39 kardynałów na 2 konsystorzach.

  Spis treści

 • 1 Konsystorz z 22 lutego 2014
 • 2 Konsystorz z 14 lutego 2015
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • Archidiecezja abidżańska – diecezja rzymskokatolicka na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powstała w 1895 jako prefektura apostolska Wybrzeża Kości Słoniowej. Wikariat apostolski od 1911 (w 1940 przemianowany na wikariat Abidżanu). Podniesiony do rangi archidiecezji metropolitalnej w 1955.Republika Zielonego Przylądka rozłożona jest na archipelagu Wysp Zielonego Przylądka (port. Arquipelago de Cabo Verde) w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Przylądka Zielonego.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
  Loris Francesco Capovilla (ur. 14 października 1915 w Pontelongo) – włoski biskup rzymskokatolicki, osobisty sekretarz papieża Jana XXIII, arcybiskup Chieti w latach 1967–1971, prałat Loreto w latach 1971–1988, kardynał od 2014.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Ricardo Ezzati Andrello SDB (ur. 7 stycznia 1942 w Campiglia dei Berici, Włochy) – chilijski duchowny katolicki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile, arcybiskup Santiago de Chile.
  Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.
  Orlando Beltran Quevedo OMI (ur. 11 marca 1939 w Laoag) – filipiński duchowny katolicki, arcybiskup Cotabato od 1998, kardynał.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.