• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karatsu

  Przeczytaj także...
  Prefektura Saga (jap. 佐賀県, Saga-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Saga.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Karatsu (jap. 唐津市 Karatsu-shi) – miasto portowe w Japonii, na wyspie Kiusiu, w prefekturze Saga.

  1 stycznia 2005 roku miasteczka Chinzei, Hamatama, Hizen, Kyūragi, Ōchi i Yobuko, a także wieś Kitahata (wszystkie z powiatu Higashimatsuura) zostały dołączone do miasta Karatsu.

  1 stycznia 2006 roku do miasta dołączono wieś Nanayama (z powiatu Higashimatsuura).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Populacja[ | edytuj kod]

  Zmiany w populacji Karatsu w latach 1970–2015:

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Reihoku
 • Chińska Republika Ludowa Yangzhou
 • Korea Południowa Yeosu
 • Korea Południowa Seogwipo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Japan: Saga (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2016-11-11].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta (jap.)
 • Yangzhou (chin.: 扬州; pinyin: Yángzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, nad Wielkim Kanałem. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 541 986. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 473 924 mieszkańców. Ośrodek handlu i usług, szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego, chemicznego, włókienniczego i odzieżowego; ponadto wyrób instrumentów muzycznych, rzemiosło artystyczne i słynne herbaciarnie.Seogwipo - miasto w Korei Południowej, w prowincji Jeju, na wyspie o tej samej nazwie. W 2006 liczyło 172 042 mieszkańców. W mieście znajduje się stadion piłkarski Jeju World Cup Stadium na 42 256 widzów, na którym były rozgrywane trzy mecze Mistrzostw Świata w 2002. Brazylia grała z Chinami, Słowenia z Paragwajem i Niemcy z Paragwajem. Po mistrzostwach część jednej z trybun została ściągnięta i tym samym pojemność stadionu zmniejszona do 35 657.
  Warto wiedzieć że... beta

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Yeosu (Yeosu-si) – miasto w Korei Południowej, położone w prowincji Jeolla Południowa. Składa się ze starego Yeosu City, założonego w 1949, oraz nowego Yeocheon, założonego w 1986. Geograficzne współrzędne 34°44′N, 127°44′E. Powierzchnia zajmowana przez miasto wynosi 498 km². Ludność 320 000 mieszkańców (akt. 2002).
  Kiusiu (jap. 九州, Kyūshū) – trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.224 sek.