• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karakol

  Przeczytaj także...
  Języki tureckie albo turkijskie (dla wyraźniejszego odróżnienia od języka tureckiego będącego jedynie członkiem całej rodziny) - najliczniejsza podrodzina języków ałtajskich, obejmująca około 140 mln mówiących. Zamieszkują oni obszar Azji Mniejszej (Turcja), Zakaukazia (Azerbejdżan), Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Rosja i Chiny) i Syberii (Jakucja), a także Europy Wschodniej (Karaimi, Tatarzy, Baszkirzy, Czuwasze). Dzielą się na następujące grupy: bułgarską (dziś tylko język czuwaski), oguzyjską, kipczacką, karłucką czyli krachanidzką, północnosyberyjską (tylko język jakucki i dołgański) i południowosyberyjską.Kara-kul – bezodpływowe, słone jezioro w północno-wschodnim Tadżykistanie, będące największym jeziorem tego kraju.
  Kirgistan, Republika Kirgiska (kirgiski Кыргызстан, Кыргыз Республикасы trl. i trb. Kyrgyzstan, Kyrgyz Respublikasy; ros. Киргизия, Киргизская Республика trl. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaâ Respublika, trb. Kyrgyzstan, Kyrgyzskaja Riespublika; w okresie radzieckim w języku polskim pod nazwą Kirgizja, po ogłoszeniu niepodległości przejściowo również jako Kyrgystan) – państwo w Azji Środkowej. Graniczy z Chinami (dł. granicy 858 km), Kazachstanem (1051 km), Tadżykistanem (870 km) i Uzbekistanem (1099 km).
 • karakol – taktyka walki
 • karakuł – rasa owcy
 • Nazwa oznacza "czarne jezioro" w językach tureckich. Pochodzą od tego następujące nazwy geograficzne:

  Tadżykistan (Republika Tadżykistanu; tadż: Ҷумҳурии Тоҷикистон, Dżumhurii Todżikiston) – państwo w środkowej Azji ze stolicą w Duszanbe. Tadżykistan graniczy z Uzbekistanem, Kirgistanem, Chinami i Afganistanem.Obwód dżalalabadzki (kirg. Жалал-Абад областы) – obwód w zachodnim Kirgistanie ze stolicą w Dżalalabadzie.
 • Karaköl – miejscowość w Kirgistanie, w obwodzie dżalalabadzkim
 • Karakoł – miejscowość w Kirgistanie, w obwodzie issykkulskim
 • Kara-kul – jezioro w Tadżykistanie
 • Karakol Hu – jezioro w Chinach, w regionie Sinciang
 • Qorakoʻl – miasto w Uzbekistanie
 • Zobacz też[]

 • Karagöl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Karakuł – jedna z najstarszych ras owcy domowej, pochodząca z południowo-zachodniej Azji. Nazwa rasy wywodzi się od miejscowości Karakul (Qorako‘l) w wilajecie bucharskim – centrum hodowli owiec tej rasy. Wiadomo, że owce rasy karakuł były hodowane w VIII w. w zachodnim Turkiestanie, skąd rozprzestrzeniły się do innych regionów Azji Środkowej, ale badania archeologiczne wskazują, że mogły być już znane około 1400 p.n.e., co czyniłoby je najstarszą ze znanych ras owiec. Wysokiej jakości wyroby z karakuł znaleziono w świątyniach starożytnego Babilonu.Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Qorakoʻl (uzb. cyr.: Қоракўл; ros.: Каракуль, Karakul) – miasto w południowym Uzbekistanie, w wilajecie bucharskim, nad rzeką Zarafszan, siedziba administracyjna tumanu Qorakoʻl. W 1989 roku liczyło ok. 17 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu włókienniczego.
  Karakol Hu (chiń. upr.: 喀拉库勒湖; pinyin: Kālākùlè Hú; ujg. قاراكۆل, Qaraköl) – jezioro w Chinach, w regionie Sinciang, 196 km na południe od Kaszgaru, przy Szosie Karakorumskiej. Położone jest na wysokości ponad 3600 m n.p.m. Nad jeziorem wznoszą się szczyty Muztagata, Kongur Tagh i Kongur Tobe.
  Karaköl (kirg.: Каракөл; ros.: Кара-Куль, Kara-Kul) – miasto w zachodnim Kirgistanie, w obwodzie dżalalabadzkim, przy ujściu rzeki Karasuu do Narynu. W 2009 roku liczyło ok. 22,5 tys. mieszkańców.
  Karakoł (kirg. Каракол, ["Czarne Ramię"], ros. Карако́л; od 1889 do 1921 i od 1939 do 1991 Przewalsk, Пржева́льск) – miasto w Kirgistanie na wschodnim brzegu jeziora Issyk-kul, ok. 150 km od granicy chińsko-kirgiskiej. Ośrodek administracyjny obwodu issykkulskiego. Zajmuje powierzchnię 48 km², a zamieszkuje je 65 443 mieszkańców (według spisu z 1999). Jest to czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.