• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karabin maszynowy Lewis

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Karabin maszynowy Vickers (ang. Vickers machine gun lub Vickers gun) - ciężki karabin maszynowy kalibru 0,303 cala (7,7 mm) produkowany przez firmę Vickers.

  Lewisbrytyjski lekki karabin maszynowy zaprojektowany przed I wojną światową pozostający na wyposażeniu brytyjskich sił zbrojnych do końca II wojny światowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nowy karabin został zaprojektowany przez pułkownika armii amerykańskiej Isaaca Newtona Lewisa w 1911, ale początkowo nowa broń nie wzbudziła entuzjazmu w wojsku amerykańskim i sfrustrowany Lewis opuścił służbę czynną i przeniósł się do Belgii, gdzie nowy karabin szybko wszedł do produkcji i na wyposażenie belgijskiej armii. Lewis zadebiutował bojowo po ataku Niemiec na Belgię w 1914 i od niemieckich żołnierzy otrzymał przezwisko "belgijski grzechotnik".

  Lotniczy karabin maszynowy wzór 92 (九二式七粍七機銃, Kyūni-shiki nana-miri-nana kijū) - japoński lotniczy karabin maszynowy kalibru 7,7 mm z okresu II wojny światowej używany w samolotach Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Karabin był niewiele zmodyfikowaną kopią brytyjskiego Lewisa.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Brytyjczycy wprowadzili ten karabin do uzbrojenia w 1915, był on używany nie tylko przez piechotę, ale także przez pierwsze czołgi i wszystkie brytyjskie samoloty z tego okresu.

  Karabin maszynowy Lewis i karabin Lee Enfield

  Amerykanie rozpoczęli użytkowanie tego karabinu w 1917, ale szybko został on zastąpiony słynnym później ręcznym karabinem maszynowym M1918 (BAR).

  W momencie rozpoczęcia II wojny światowej Lewis był już bronią raczej przestarzałą. Brytyjska piechota była już przezbrojona w rkm Bren, ale Lewis pozostał w służbie, stanowiąc uzbrojenie niektórych pojazdów i samolotów, przede wszystkim z powodów ekonomicznych, gdyż Wielkiej Brytanii nie było wtedy stać na wprowadzenie nowszych modeli broni.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Lekki karabin maszynowy (lkm) – rodzaj karabinu maszynowego, lżejszego od ciężkiego karabinu maszynowego. Jest wyposażony w dwójnóg i kolbę, podobnie jak ręczne karabiny maszynowe, lecz jest od nich cięższy.

  Po zakończeniu II wojny światowej Lewis został oficjalnie zastąpiony karabinami Bren, Vickers i innymi karabinami maszynowymi.

  Opis konstrukcji[ | edytuj kod]

  Osłona lufy

  Lufa karabinu była otoczona aluminiową osłoną zaprojektowaną w taki sposób aby w momencie wystrzału uchodzące gazy prochowe wciągały zimne powietrze do wnętrza osłony, chłodząc tym samym lufę i mechanizmy wewnętrzne. Zasilany z dyskowego magazynka obracanego przez mechanizm broni (bez własnej sprężyny i podajnika).

  M1918 Browning Automatic Rifle (BAR) – ręczny karabin maszynowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych głównie podczas II wojny światowej. Został zaprojektowany w 1917 przez Johna Browninga jako następca francuskiego rkm-u Chauchat M1918 i lkm-u Benet-Mercie M1909.Isaac Newton Lewis (ur. 12 października 1858 w New Salem, stan Pennsylvania, zm. 9 listopada 1931 w Hoboken w stanie New Jersey - amerykański konstruktor broni strzeleckiej. Po ukończeniu Akademii Wojskowej West Point i otrzymaniu patentu oficerskiego - pułkownika w dziedzinie artylerii, rozpoczął pracę nad konstruowaniem wojskowej broni lufowej, opracował szereg elektrycznych urządzeń odpalających do dział. W 1911 roku skonstruował karabin maszynowy Lewis wz. 15 oraz Lewis wz. 16. W 1916 roku odszedł z armii i zajął się produkcją skonstruowanych przez siebie karabinów.

  Teoretyczna szybkostrzelność wynosiła do 550 strzałów na minutę, karabin używał standardowej wtedy amunicji brytyjskiej 0,303 cala (7.7 × 56 mm R). Ważył 12 kg, mniej więcej połowę tego co używany wówczas Vickers, kosztował jedną szóstą tego co Vickers i mógł być wyprodukowany w jedną szóstą czasu potrzebnego na produkcję Vickersa.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Magazynek z polską amunicją 7.92mm.

  Ciekawostka[ | edytuj kod]

  Używany w filmie Gwiezdne wojny przez Szturmowców na Planecie Tatooine Blaster T-21 to pomalowany na czarno Lewis bez magazynka.

  Japończycy przerobili tę konstrukcję i przyjęli na uzbrojenie jako Type 92. Poza piechotą, używało go lotnictwo, stanowił on uzbrojenie niektórych samolotów.

  Ćwiczenia obsługi Lewisów (żołnierze 28 batalionu 2 Dywizji Australijskiej)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Walter Schultz: 1000 ręcznej broni palnej. s. 241.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Walter Schultz: 1000 ręcznej broni palnej. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2011, s. 241. ISBN 978-83-7708-745-9.
 • Ręczny karabin maszynowy (rkm) – broń strzelecka indywidualna, karabin maszynowy strzelający amunicją karabinową lub pośrednią (karabinek maszynowy) z podstawy dwunożnej. Najlżejszy rodzaj zespołowej broni maszynowej, stanowi główną broń drużyny piechoty. Zasadniczym rodzajem ognia jest ogień krótkimi (3-6 strzałów) seriami. Zasilanie magazynkowe lub taśmowe. W celu zwiększenia szybkostrzelności praktycznej, ręczne karabiny maszynowe wyposaża się w lufy ciężkie, często szybkowymienne.Grzechotnikowate, grzechotniki (Crotalinae) – podrodzina jadowitych węży z rodziny żmijowatych. Charakteryzują się długimi, składanymi zębami jadowymi, receptorami ciepła w części policzkowej głowy, a niektóre z nich mają charakterystyczną grzechotkę na końcu ogona.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.