• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karabin M40

  Przeczytaj także...
  Gewehr 98 (Gew98) – standardowy karabin niemiecki w czasie I wojny światowej. Produkowany od 1898 roku do teraz. Wykorzystywany do celów militarnych, łowieckich i sportowych.US Rifle 7,62 mm M14 – produkowany w latach sześćdziesiątych XX wieku amerykański karabin samopowtarzalny kalibru 7,62 x 51 mm.
  Karabin powtarzalny to rodzaj karabinu, w którym strzelec każdorazowo po oddaniu strzału musi ręcznie dokonać przeładowania broni wprowadzając pocisk do komory nabojowej przez wykonanie odpowiednich ruchów zamkiem, natomiast nabój podawany jest z magazynka.

  M40 – amerykański karabin wyborowy, wojskowa wersja karabinu powtarzalnego Remington 700, przyjęta na wyposażenie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w 1966 roku.

  Karabin został przyjęty jako następca snajperskich wersji Garandów M1. Piechota morska nie zdecydowała się użyć zaadaptowanych wersji karabinów M14 (M21), ale zamówiła w firmie Remington początkowo 800, a następnie jeszcze 195 karabinów, opartych na cywilnej wersji Remingtona 700BDL z ciężką lufą i jednoczęściowym łożu drewnianym.

  Remington 700 – amerykański karabin powtarzalny opracowany przez firmę Remington Arms. Produkcja rozpoczęta w roku 1962 trwa do dziś. Powstało ponad 50 wersji nabojowych począwszy od .17 Remington po .458 Winchester Magnum oraz blisko 80 wersji konstrukcyjnych cywilnych i wojskowych.Karabin wyborowy (karabin strzelca wyborowego, pot. snajperka) – karabin przeznaczony dla strzelca wyborowego w celu prowadzenia ognia pojedynczego na dużą odległość, z dużą precyzją, używany do likwidowania pojedynczych, istotnych dla przeciwnika celów (głównie osób), w odległości do kilkuset metrów. Jest to wyselekcjonowany model broni standardowej lub konstrukcja oryginalna przeznaczona wyłącznie do tego celu. Posiada osprzęt umożliwiający precyzyjne prowadzenie ognia na znacznych (do około 1000 m) odległościach (celownik optyczny), także w nocy, z użyciem noktowizora. Broń powtarzalna lub samopowtarzalna, istnieją też modele strzelające ogniem ciągłym (HK G3SG1).

  W wyniku doświadczeń z zastosowania karabinu w warunkach wojny w klimacie tropikalnym, zmieniono łoża na syntetyczne i wprowadzono lufy ze stali nierdzewnej, oraz nowy celownik optyczny Unertl 10x40. Ta modyfikacja, określona jako karabin M40A1 była produkowana wyłącznie przez zakłady rusznikarskie USMC w Quantico, z części dostarczanych przez firmę Remington i innych dostawców.

  Zamek czterotaktowy (zamek ślizgowo-obrotowy) - zamek broni powtarzalnej i jednostrzałowej, którym przy przeładowaniu należy wykonać cztery ruchy:United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC, w skrócie Marines) - jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. W kwietniu 2006 służyło w nim 178 tys. żołnierzy. Rezerwa Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Reserve) liczyła w 2004 102 tys. żołnierzy. Jakkolwiek Korpus jest osobną służbą, wraz z marynarka wojenną Stanów Zjednoczonych podlega kierującemu Departamentem Marynarki sekretarzowi marynarki.

  Karabin ma układ klasyczny, zamek czterotaktowy systemu Mausera; ciężka lufa i doskonały celownik optyczny sprawiają, że M40 ma opinię jednego z najcelniejszych typowych karabinów snajperskich.

  Wersje[ | edytuj kod]

 • M40A1 – wersja z łożem syntetycznym
 • M40A3 – wersja wyposażona w nowe łoże oraz szynę Picatinny.
 • M40A5 – najnowsza wersja ma możliwość używania magazynków oraz posiada lufę wyposażoną w gwint umożliwiający montaż tłumika.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chris Chant: Small Arms. Leicester: Silverdale Books Ltd, 2004, s. 152–153. ISBN 1-85605-790-9.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Karabin M40 w serwisie Modern Firearms and Ammunition (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.984 sek.