• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karabin M24 SWS

  Przeczytaj także...
  Karabin powtarzalny to rodzaj karabinu, w którym strzelec każdorazowo po oddaniu strzału musi ręcznie dokonać przeładowania broni wprowadzając pocisk do komory nabojowej przez wykonanie odpowiednich ruchów zamkiem, natomiast nabój podawany jest z magazynka.Remington 700 – amerykański karabin powtarzalny opracowany przez firmę Remington Arms. Produkcja rozpoczęta w roku 1962 trwa do dziś. Powstało ponad 50 wersji nabojowych począwszy od .17 Remington po .458 Winchester Magnum oraz blisko 80 wersji konstrukcyjnych cywilnych i wojskowych.
  Remington Arms - amerykańska wytwórnia broni strzeleckiej i amunicji. Została założona w 1816 roku przez Eliphaleta Remingtona w Ilion w stanie Nowy Jork, pod nazwą E. Remington and Sons. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś a w swojej historii wyprodukowało wiele udanych konstrukcji broni strzeleckiej. Obecnie jest jej największym producentem w Stanach Zjednoczonych.

  M24 SWS (Sniper Weapon System) – amerykański powtarzalny karabin wyborowy. Przepisowa broń wyborowa Armii Stanów Zjednoczonych. Wersja karabinu Remington 700, zaprojektowana w Remington Arms pod koniec lat 80. M24 SWS jest bronią powtarzalną z zamkiem czterotaktowym. Karabin posiada regulowaną wzdłużnie stopkę kolby oraz celownik optyczny Leupold.

  Tłumik dźwięku – gazodynamiczne urządzenie wylotowe stosowane w broni palnej i pneumatycznej, którego zadaniem jest ostudzenie gazów prochowych oraz zmniejszenie ich ciśnienia, a co za tym idzie, wytłumienia hałasu powstającego przy wystrzale.Kolba – część broni strzeleckiej służąca do oparcia broni o ramię strzelca. Kolba może być stała, składana (umożliwia zmniejszenie długości broni podczas przenoszenia albo przechowywania), teleskopowa lub przyłączana, wykonana z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. W miejscu oparcia o ramię strzelca często jest zakończona stopką gumową (trzewikiem), która amortyzuje odrzut broni i przedłuża kolbę lub metalową ( zwłaszcza w broni wojskowej) która osłania kolbę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

  Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych używa jako standardowego karabinu snajperskiego innego wariantu Remingtona 700 – M40. M40 ma krótką komorę zamkową, przystosowaną do naboju nie dłuższego niż natowski 7.62x51mm. Dłuższa komora M24 umożliwia strzelanie dłuższym (i silniejszym) nabojem Winchester .300 magnum (7.62x67mm). Daje to możliwość wprowadzenia na współczesne pole walki broni o większej sile przebicia i zasięgu, niż strzelająca nabojem standardowym.

  Celownik – urządzenie służące do wyznaczania elementom broni odpowiadającym za początkowy kierunek lotu pocisku takiego położenia, aby tor pocisku przechodził przez cel. Ze względu na przeznaczenie celowniki dzielą się na:Karabin wyborowy (karabin strzelca wyborowego, pot. snajperka) – karabin przeznaczony dla strzelca wyborowego w celu prowadzenia ognia pojedynczego na dużą odległość, z dużą precyzją, używany do likwidowania pojedynczych, istotnych dla przeciwnika celów (głównie osób), w odległości do kilkuset metrów. Jest to wyselekcjonowany model broni standardowej lub konstrukcja oryginalna przeznaczona wyłącznie do tego celu. Posiada osprzęt umożliwiający precyzyjne prowadzenie ognia na znacznych (do około 1000 m) odległościach (celownik optyczny), także w nocy, z użyciem noktowizora. Broń powtarzalna lub samopowtarzalna, istnieją też modele strzelające ogniem ciągłym (HK G3SG1).

  Remington opracował także ulepszoną wersję M24, nazwaną M24A2. Nowy karabin jest wyposażony w wymienny pudełkowy magazynek mieszczący 10 nabojów, szyny Picatinny (pod nazwą "MARS" – Modular Accessory Rail System – system modułowych szyn na dodatkowe akcesoria), zmodyfikowaną lufę przystosowaną do montażu tłumika dźwięku, oraz ulepszoną kolbę z poduszką policzkową o regulowanej wysokości. Istniejące karabiny M24 mogą być ulepszone do wersji A2, co wymaga wymiany kolby i lufy, oraz zamontowania gniazda magazynka.

  Szyna Picatinny, szyna STANAG 2324 to uniwersalna szyna montażowa stosowana w broni palnej, pneumatycznej i ASG. Umożliwia stosowanie celowników optycznych, noktowizyjnych, oświetlenia taktycznego, laserowych wskaźników celu, dwójnogów i uchwytów pionowych i składanych oraz innych akcesoriów.United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • M24 na stronie Modern Arms and Ammunition (ang.)
 • IDF M24 SWS

  Warto wiedzieć że... beta

  Zamek czterotaktowy (zamek ślizgowo-obrotowy) - zamek broni powtarzalnej i jednostrzałowej, którym przy przeładowaniu należy wykonać cztery ruchy:
  M40 – amerykański karabin wyborowy powstały na bazie sportowej odmiany karabinu powtarzalnego Remington 700 w roku 1965. Używany do chwili obecnej przez piechotę morską Stanów Zjednoczonych. Konstrukcja początkowo opierała się na drewnianym łożu, które zmieniono na łoża syntetyczne w wyniku doświadczeń z zastosowania karabinu w warunkach wojny w klimacie tropikalnym. Na karabinie montowano celownik optyczny Unertl 10x40.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.799 sek.