• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaqchikel

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Majowie – grupa ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja, zamieszkujących południowo-wschodni Meksyk (półwysep Jukatan i stan Chiapas), Gwatemalę, Belize i zach. Honduras; w węższym znaczeniu nazwa „Majowie” odnosi się wyłącznie do grupy zamieszkującej półwysep Jukatan (tzw. Majowie jukatańscy).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kaqchikel – plemię indiańskie Majów, zamieszkujące Gwatemalę. Nazwa była poprzednio pisana na różne inne sposoby, w tym: Cakchiquel, Cakchiquel, Kakchiquel, Caqchikel i Cachiquel.

  Historia[ | edytuj kod]

  W okresie postklasycznym Kaqchikel utworzyli własne królestwo i byli bliskimi sojusznikami Majów Kicze, dominującymi w górach Gwatemali. Na przełomie wieków przed konkwistą relacja ta zmieniła się z umiarkowanej relacji wasali, w otwartą wrogość. Istniały dwie grupy Kaqchikel: grupa zachodnia mająca stolicę w Iximché i grupa wschodnia z centrum w Mixco Viejo. Grupa zachodnia sprzymierzyła się z własnej inicjatywy w 1524 roku z Pedro de Alvarado i tym samym miała znaczący udział w ujarzmieniu górskich Majów przez Hiszpanów. Ich historia aż do podboju przez Hiszpanię była we wczesnym okresie kolonialnym spisana w Kronikach Kaqchikel.

  Sololá – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na południowo zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Sololá. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Quetzaltenango, na północy z departamentami Totonicapán i Quiché, na wschodzie z departamentem Chimaltenango i na południu z departamentem Suchitepéquez.Sacatepéquez – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo środkowej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Antigua Guatemala. Departament graniczy na zachodzie i północy z departamentem Chimaltenango, na północy i na wschodzie z departamentem Gwatemala, natomiast na południu z departamentem Escuintla.
 • Piramidalna świątynia w Mixco Viejo (2005)

 • Piramidalna świątynia w Iximché (2008)

 • Obecnie[ | edytuj kod]

  Na początku XXI wieku ponad 800 tysięcy Gwatemalczyków nazywało się Kaqchikel z czego prawie 450 tys. twierdziło, że ich ojczystym językiem jest kaqchikel. Kaqchikel wciąż są jednym z najliczniejszych ludów Majów, a także używają jeden z najpopularniejszych języków majańskich. Obszar osadniczy obejmuje głównie departamenty Chimaltenango, Sololá i Sacatepéquez.

  Konkwista (hiszp. conquista - podbój, zdobycie) - hiszpańskie wyprawy zbrojne, podejmowane od końca XV wieku w celu podboju nowo odkrytych terytoriów zamorskich w Amerykach, Afryce i Indiach. Ówczesnym usprawiedliwieniem konkwisty była walka z niewiernymi (muzułmanie) oraz nawracanie nowych ludów na katolicyzm. De facto sprowadzało się to do rozszerzania władzy monarchii. Przyczyny konkwisty są dość szerokie. Po zakończeniu toczonej na Półwyspie Iberyjskim przeciwko Maurom rekonkwisty, zarówno Królestwo Portugalii jak i połączone unią Kastylia i Aragonia szukały dalszych dróg ekspansji. Dla bezrobotnej od pewnego czasu szlachty konkwista oznaczała nowe zajęcie, dawała jednocześnie szansę szybkiego awansu społecznego rzeszom niższych warstw społecznych, które w Nowym Świecie szukały lepszego życia - przykładem takiej kariery może być jeden z bardziej znanych konkwistadorów (hiszp. zdobywców) Francisco Pizarro, pierwotnie pasterz świń z Estremadury.Chimaltenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na południu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Chimaltenango. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Quiché i Baja Verapaz, na wschodzie z Gwatemala i Sacatepéquez, na południu z Escuintla i Suchitepéquez oraz na zachodzie z Sololá .
 • Rodzina Kaqchikel w Patzutzun (1993)

 • Mężczyzna Kaqchikel na targu w Sololá (2004)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Project Gutenberg eBook of The Annals of the Cakchiquels, by Daniel G. Brinton., www.gutenberg.org [dostęp 2020-04-10].
  2. KAQCHIKEL, LENGUA DE LA GUATEMALA DEL MAIZ, Hemeroteca - La Hora, 27 czerwca 2014 [dostęp 2020-04-10] (hiszp.).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Języki majańskie, także: języki maja, maja-kicze - jedna z ważniejszych rodzin językowych w Mezoameryce z największą liczbą użytkowników wśród języków autochtonicznych obu Ameryk. Językami majańskimi posługują się Majowie (tak współcześni, jak i z czasów historycznych) na terenach Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu. Wszystkie języki tej rodziny wywodzą się z używanego prawdopodobne 5000 lat temu prajęzyka, zwanego językiem proto-majańskim. Do rodziny tej zalicza się też klasyczny język majański, używany w okresie świetności cywilizacji Majów. Większość języków majańskich to ergatywne języki polisyntetyczne o szyku zdania VOS, posiadające spółgłoski ejektywne. Od czasu kolonizacji hiszpańskiej do zapisu języków majańskich używa się alfabetu łacińskiego, aktualnie w konwencji proponowanej przez Academia de Lenguas Mayas de Guatemala (ALMG)
  Warto wiedzieć że... beta

  Kicze (Quiché) - grupa Indian zamieszkujących tereny środkowej i zachodniej Gwatemali, odłam Majów. W 1990 roku ich liczebność wynosiła ok. 900 tysięcy. Posługują się językiem kicze z rodziny majańskiej. W czasach prekolumbijskich tworzyli rozwiniętą cywilizację, w XVI wieku podbici przez Hiszpanów.
  Język kakczikel (także cakchiquel, kaqchikel) – język Indian Gwatemali. Należy do rodziny języków majańskich (grupa mam-kicze).
  Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:
  Pedro de Alvarado (ur. ok. 1486 w Badajoz, zm. 4 lipca 1541 w Avalos w Meksyku) – konkwistador hiszpański. Uczestnik podboju Kuby (1511). Oficer Hernána Cortésa podczas podboju Meksyku (1519–1521). W latach 1523–1524 już jako dowódca opanował Gwatemalę i Salwador. W 1534 zorganizował wyprawę do Peru. Zginął podczas tłumienia indiańskiego powstania w pn.-zach. Meksyku. Przez Indian zw. „Słoneczkiem”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.