• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaposvár

  Przeczytaj także...
  Koprivnica (niem. Kopreinitz, węg. Kapronca) - miasto w środkowej Chorwacji, stolica żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej. Około 30 854 mieszkańców. Siedziba firmy spożywczej Podravka, produkującej przyprawę Vegeta.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.

  Kaposvár (niem.: Kopisch, Ruppertsberg, Ruppertsburg; tur. Kapoşvar), to stolica komitatu Somogy, leżącego na Węgrzech. Miasto to leży po dwóch stronach rzeki Kapos.

  Populacja wynosi prawie 68 tys. (2011). Odległość między Kaposvárem, a Budapesztem wynosi około 186 km. Miasto podobno miało zostać założone na siedmiu wzgórzach, tak, jak Rzym. Mimo wczesnego wzmiankowania w źródłach historycznych, (1009) jak również istniejącego od XIV w. zamku, miasto rozwinęło się dopiero w II połowie XIX w. Po uruchomieniu łączącej Budapeszt z Zagrzebiem linii kolejowej, (1872) zostało ono węzłem komunikacyjnym, a niebawem także ośrodkiem wielobranżowego przemysłu (m.in. maszyny rolnicze, artykuły spożywcze, cukrownia, tekstylia).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Rozbudowa i modernizacja zakładów przemysłowych w okresie WRL, wpłynęła na szybkie podwojenie się liczby mieszkańców. W 1993 miasto zostało siedzibą rzymskokatolickiego biskupstwa. Kilka lat później, na bazie wyższej uczelni rolniczej oraz kolegium nauczycielskiego, powołano uniwersytet (2000).

  Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaposvár (węg. Nagyboldogasszony-székesegyház) – główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji kaposvárskiej na Węgrzech.Saint-Sébastien-sur-Loire – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Kraj Loary, w departamencie Loara Atlantycka.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Kaposvár.

  Kaposvár znany jest między innymi z tego, że urodził się tutaj polityk Imre Nagy.

  Miasta partnerskie[]

 • Wielka Brytania Bath, Wielka Brytania
 • Rumunia Miercurea-Ciuc, Rumunia
 • Mongolia Darchan, Mongolia
 • Niemcy Glinde, Niemcy
 • Chorwacja Koprivnica, Chorwacja
 • Francja Saint-Sébastien-sur-Loire, Francja
 • Włochy Schio, Włochy
 • Rosja Twer, Rosja
 • Finlandia Rauma, Finlandia
 • Austria Villach, Austria
 • Bibliografia[]

 • Węgierski Urząd Statystyczny
 • Jarosław Swajdo, Węgry, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2014, ISBN 978-83-7576-198-6, s. 114–115.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Miercurea-Ciuc (węg. Csíkszereda, uproszczona wymowa Mierkurja Cziuk) – miasto w Rumunii nad rzeką Olt, stolica okręgu Harghita. Miasto jest handlowym i kulturowym centrum Szeklerszczyzny – 81% mieszkańców korzysta z języka węgierskiego i nazywa siebie Szeklerami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Darchan (mong. Дархан) - miasto w Mongolii, stolica administracyjna ajmaku darchańskiego, położone 230 km na północ od stolicy kraju Ułan Bator.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Komitat (z łac. commitatus; węg. megye, chorw. županija, słowacki župa) - jednostka administracyjna I rzędu w podziale administracyjnym Węgier oraz Chorwacji, odpowiadająca polskiemu województwu.
  Glinde (dolnoniem. Glinn) – miasto w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Stormarn. Miasto położone jest ok. 20 km na wschód od Hamburga.
  Bath – miasto w Anglii, w hrabstwie Somerset, położone 159 km na zachód od Londynu i 21 km od Bristolu. Miasto posiada status city, nadany przez królową Elżbietę w roku 1590. W roku 1889 uzyskało status gminy miejskiej, od roku 1996 jest centrum administracyjnym jednostki autonomicznej Bath and North East Somerset.
  Schio – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Vicenza, na wschód od Jeziora Garda. Dookoła rozciągają się Małe Dolomity (Przedalpy Włoskie).
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.