• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaplica św. Jana Nepomucena w Kromołowie

  Przeczytaj także...
  Święta Tekla, cs. Pierwomuczenica rawnoapostolnaja Fiekła (ur. w I wieku w Ikonium w Azji Mniejszej) – chrześcijanka, dziewica, męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (pierwsza męczennica, równa apostołom).Zawiercie – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Zaliczane do Zagłębia Dąbrowskiego.
  Kromołów – dawne miasto (do 1870), od 1977 najstarsza, zabytkowa dzielnica Zawiercia, położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

  Kaplica Świętego Jana Nepomucena – świątynia znajdując się w Kromołowie dzielnicy Zawiercia nad źródłem rzeki Warty

  Historia[]

  W 1790 roku w pożarze Kromołowa spłonęła poprzednia kapliczka stojąca w tym miejscu. Obecną wymurowano w 1803 roku. Niezmienionej formie przetrwała do 1988 roku, kiedy w związku z podniesieniem się poziomu ulic, zdecydowano się ją rozebrać i podnieść o jeden metr. Po podniesieniu została dokładnie odtworzona.

  Architektura i wystrój[]

  Kaplica zbudowana z cegły ma kształt ośmiobocznej bryły Dach przykryty metalową blachą, a na szczycie sygnaturka zakończona krzyżem. We wnętrzu na ołtarzu wisi obraz św. Tekli, po lewej stoi figura Świętego Jacka, a po prawej Świętego Jana Nepomucena.

  Źródło Warty[]

  Warta wypływa na zewnątrz w pobliżu remizy. Kaplica jest na co dzień zamknięta. W latach 1912 i 1966 Warta na tym odcinku wezbrała do wysokości połowy domostw w okolicy.

  Przypisy

  1. Jan Nepomucen i źródło Warty. [dostęp 2016-07-02].
  2. Podróże z Wartą w tle. Podróż do źródeł.. [dostęp 2016-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.