• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaolack

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Saloum – rzeka w środkowo-zachodnim Senegalu, na północ od Gambii. Rzeka ma długość około 250 km i nadaje się do żeglugi na odcinku 112 km. Przepływa przez regiony Tambacounda i Kaolack, po czym wpada do Oceanu Atlantyckiego w regionie Fatick. U ujścia łączy się z rzeką Sine, tworząc rozległą deltę, uznaną za rezerwat biosfery UNESCO. Znajduje się tu też Park Narodowy Delta du Saloum.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Kaolack (wolof: Kawlax) - miasto w zachodnim Senegalu, ośrodek administracyjny regionu Kaolack, nad rzeką Saloum. Około 181 tys. mieszkańców. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Kaolack jest ważnym ośrodkiem uprawy orzeszków ziemnych. Mieści się tu też drugi co do wielkości kryty bazar w Afryce (największy jest w marokańskim Marrakeszu).

  Miasto jest również jednym z głównych ośrodków edukacji islamskiej. Tutejszy meczet w Medina Baay zalicza się do największych i najbardziej znanych w Senegalu.

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Marrakesz (arab. مراكش, fr. Marrakech) – miasto w południowym Maroku, 1 036 500 mieszkańców (stan z 2006 roku). Jest czwartym co do wielkości miastem Maroka i uchodzi za stolicę południowej części kraju. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m.

  Kaolack jest także portem morskim dostępnym dla mniejszych statków, które są w stanie pokonać około stukilometrowy odcinek rzeki Saloum łączącej port z Oceanem Atlantyckim. Port przeszedł do historii polskiej żeglugi za sprawą statków SS Cieszyn i SS Śląsk, które zostały internowane w Kaolacku przez władze Vichy po kapitulacji Francji w czasie II wojny światowej. Załogi statków 9 sierpnia 1940 dokonały brawurowej ucieczki, uprowadzając na pokładzie SS Cieszyn miejscowego pilota i przedzierając się przez rzekę Saloum.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Aosta/Aoste (fr. Aoste, franko-prow. Aoûta, wł. Aosta) – miejscowość i gmina we Włoszech, stolica regionu Dolina Aosty.
  Meczet w Medina Baay, Kaolack


  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Włochy Aosta
 • http://world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gpro&lng=en&des=wg&geo=-197&srt=pabn&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&geo=374956390
 • Warto wiedzieć że... beta

  Orzacha podziemna, orzech ziemny, orzech arachidowy, fistaszki (Arachis hypogaea L.) – gatunek roślin z rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zaczął być uprawiany na przełomie trzeciego i drugiego tysiąclecia p.n.e. Obecnie szeroko rozpowszechniony w uprawie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, nie występuje już na stanowiskach naturalnych. We florze Polski notowany jest jako efemerofit.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.
  Kaolack jest regionem w Senegalu. Stolicą regionu jest miasto o tej samej nazwie, Kaolack, port nad rzeką Saloum. Graniczy z Gambią. W czasach przedkolonialnych leżało tu królestwo Saalum. Region jest rolniczy, to duży ośrodek uprawy i eksportu orzeszków ziemnych, produkcji oleju arachidowego. Ważne są też przemysł piwowarski, garbarstwo, odziarnianie bawełny, przetwórstwo rybne. Sól wytwarzana jest z salin koło rzeki Saloum. Miasto leży na linii kolejowej z Dakaru do rzeki Niger w Mali.
  Język wolof (ouolof, yallof, walaf, volof, waro-waro) - język z rodziny nigero-kongijskiej używany głównie w Senegalu, a także w Gambii i Mauretanii. Nazwa "wolof" najprawdopodobniej pochodzi od starofrancuskiego wyrażenia "Ouolof".
  Francja Vichy (fr. La France de Vichy), oficjalna nazwa Państwo Francuskie (fr. L’État français) – potoczne określenie państwa francuskiego, istniejącego w latach 1940–1944 (faktycznie do listopada 1942 – do momentu pełnej okupacji wojskowej) ze stolicą (od 1 lipca 1940) w Vichy (ob. w regionie Owernia, w departamencie Allier).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.826 sek.