Kaolack
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Saloum – rzeka w środkowo-zachodnim Senegalu, na północ od Gambii. Rzeka ma długość około 250 km i nadaje się do żeglugi na odcinku 112 km. Przepływa przez regiony Tambacounda i Kaolack, po czym wpada do Oceanu Atlantyckiego w regionie Fatick. U ujścia łączy się z rzeką Sine, tworząc rozległą deltę, uznaną za rezerwat biosfery UNESCO. Znajduje się tu też Park Narodowy Delta du Saloum.
Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
Kaolack (wolof: Kawlax) - miasto w zachodnim Senegalu, ośrodek administracyjny regionu Kaolack, nad rzeką Saloum. Około 181 tys. mieszkańców. Czwarte co do wielkości miasto kraju.
Kaolack jest ważnym ośrodkiem uprawy orzeszków ziemnych. Mieści się tu też drugi co do wielkości kryty bazar w Afryce (największy jest w marokańskim Marrakeszu).
Miasto jest również jednym z głównych ośrodków edukacji islamskiej. Tutejszy meczet w Medina Baay zalicza się do największych i najbardziej znanych w Senegalu.
Kaolack jest także portem morskim dostępnym dla mniejszych statków, które są w stanie pokonać około stukilometrowy odcinek rzeki Saloum łączącej port z Oceanem Atlantyckim. Port przeszedł do historii polskiej żeglugi za sprawą statków SS Cieszyn i SS Śląsk, które zostały internowane w Kaolacku przez władze Vichy po kapitulacji Francji w czasie II wojny światowej. Załogi statków 9 sierpnia 1940 dokonały brawurowej ucieczki, uprowadzając na pokładzie SS Cieszyn miejscowego pilota i przedzierając się przez rzekę Saloum.
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]
