• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kantonalna Republika Negros

  Przeczytaj także...
  Hiszpańskie Indie Wschodnie (hiszp. Indias Orientales Españolas) - terytorium będące hiszpańską kolonią w południowo-wschodniej Azji i na Pacyfiku, istniejącą w latach 1565-1899. Kolonia obejmowała Filipiny, Mariany i Karoliny oraz, przejściowo, Formozę, Sabah i część Moluków.Republika Negros (hiszp. República de Negros) - krótkotrwała republika powstała na gruzach Hiszpańskich Indii Wschodnich, leżąca na wyspie Negros. Istniała w latach 1899-1901, gdy stała się częścią Filipin. Republika była protektoratem Stanów Zjednoczonych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kantonalna Republika Negros (hiszp. República Cantonal de Negros) – krótkotrwała republika powstała na gruzach Hiszpańskich Indii Wschodnich, leżąca na wyspie Negros. Istniała w latach 18981899, gdy stała się protektoratem Stanów Zjednoczonych i zmieniła nazwę na Republika Negros.

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  W okresie od 3 do 6 listopada 1898 roku miała miejsce rewolucja na Negros, która skierowana była przeciw chwiejącej się władzy hiszpańskiej. Hiszpanie na Negros zdecydowali się do kapitulacji wobec rewolucjonistów, nie wiedząc, że dysponują nad nimi przewagą siły. 6 listopada gubernator Negros podpisał akt kapitulacji. 27 listopada ogłoszono ustanowienie Kantonalnej Republiki Negros, która 22 lipca 1899 roku znalazła się pod protektoratem Stanów Zjednoczonych zmieniając nazwę na Republika Negros. Amerykanie rozwiązali republikę 30 kwietnia 1901 roku, włączając jej ziemie do Filipin.

  Protektorat (z łac. protectio – osłona) – jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.Negros − filipińska wyspa w środkowej części kraju. Położona między wyspą Panay na północnym zachodzie, a Cebu na wschodzie. Oblewana przez Morze Sulu południowym zachodzie, Morze Bohol na południowym wschodzie i Morze Wisayan na północy.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://www.worldstatesmen.org/Philippines.htm
 • 27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni. Republika (łac. res publica – dosł. rzecz pospolita, rzecz publiczna, rzecz stworzona pospołu) – zgodnie ze współczesną definicją ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów na określony czas.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.