• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kansas City Royals

  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.
  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

  Kansas City Royals – drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.

  Historia[ | edytuj kod]

  Municipal Stadium.
  Członek Galerii Sław Baseballu George Brett występował w Kansas City Royals przez 21 sezonów (1973-1993).

  Klub założono w 1969 roku po tym, jak dwa lata wcześniej zespół Kansas City Athletics przeniósł siedzibę do Oakland. Pierwszy mecz Royals rozegrali 8 kwietnia 1969 na Municipal Stadium przeciwko Minnesota Twins. W 1973 ukończono budowę nowego stadionu Royals Stadium, której koszt wyniósł 43 miliony dolarów. Cztery lata później Royals po raz pierwszy uzyskali awans do American League Championship Series, zaś w 1980 do World Series, w których ulegli Philadelphia Phillies 2–4.

  American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W sezonie 1985 zespół zdobył mistrzowski tytuł, po pokonaniu w World Series St. Louis Cardinals 4–3. W 2014 Royals po raz pierwszy od 29 lat uzyskali awans do postseason, zaś rok później po raz pierwszy od 1985 zdobyli tytuł World Series.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Członkowie Baseball Hall of Fame[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy Afroamerykanin przełamał bariery rasowe w Major League Baseball.

  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kansas City Royals 1969-1979 (ang.). royals.com. [dostęp 30 marca 2013].
  2. Municipal Stadium, Kansas City, MO (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 30 marca 2013].
  3. Kaufmann Stadium, Kansas City, MO (ang.). ballparksofbaseball.com. [dostęp 30 marca 2013].
  4. Kansas City Royals Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 marca 2013].
  5. 1980 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 marca 2013].
  6. 1985 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 marca 2013].
  7. Royals punch ticket to first postseason since 1985 (ang.). mlb.com. [dostęp 28 września 2014].
  8. Royals win 1st Series since '85 (ang.). mlb.com. [dostęp 3 listopada 2015].
  9. Kansas City Royals 40-Man Roster (ang.). royals.com. [dostęp 19 sierpnia 2018].
  10. Kansas City Royals Coaching Staff (ang.). royals.com. [dostęp 10 marca 2018].
  11. Kansas City Royals Hall of Fame Register (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 30 czerwca 2013].
  12. Royals Retired Numbers (ang.). royals.com. [dostęp 30 marca 2013].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona klubu

  Kansas City – obszar metropolitalny w centralnej części Stanów Zjednoczonych, liczący około 1,8 mln mieszkańców. Leży na granicy między stanami Missouri i Kansas i dlatego formalnie główny ośrodek obszaru składa się z dwóch miast:Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.976 sek.