Kansas (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kansas (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kansas – amerykańska progresywna grupa rockowa powstała w 1970 roku w mieście Topeka, w stanie Kansas.

Emerson, Lake and Palmer (ELP) – brytyjskie, progresywne trio rockowe. ELP powstało w roku 1970 jako supergrupa. Od 1998 zespół pozostaje w stanie hibernacji.In the Spirit of Things – jedenasty album studyjny zespołu Kansas, wydany w 1988. Jest drugim albumem w składzie z amerykańskim gitarzystą Steve’em Morse’em.

Dla rocka amerykańskiego Kansas jest tym czym dla brytyjskiego były grupy Genesis, Emerson, Lake and Palmer lub Yes. Kansas była jedną z niewielu grup amerykańskich, które włączyły się w nurt progresywnego rocka. Charakterystycznym dla grupy było bogate brzmienie oparte na obecności w składzie skrzypiec, dwóch gitar prowadzących, symfonicznego brzmienia instrumentów klawiszowych, łagodnie brzmiącego i silnego śpiewu oraz na rozbudowanej ornamentyce. Dołączyć do tego należy interesujące liryczno-filozoficzne teksty.

Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Richard Williams (ur. 1 lutego 1950 roku) - amerykański gitarzysta, od 1974 roku występujący z grupą Kansas. Rich stracił prawe oko w dzieciństwie przez fajerwerki. Przez wiele lat nosił protezę, obecnie na koncertach występuje z przesłoną na oko.

Mimo niewątpliwej progresywności, grupa zdołała utrzymać hardrockowy, a nawet heavymetalowy charakter swej muzyki. Grupa ma na swoim koncie szereg rockowych przebojów, do najbardziej znanych należą: „Carry On Wayward Son”, „Dust in the Wind” i „Fight Fire with Fire”.

Pod koniec lat 70. grupa przeszła szereg zmian personalnych, zbliżając się również w kierunku głównego nurtu hard rocka. Grupa nagrywa i koncertuje do dziś. W ostatnich nagraniach wraca do swych progresywnych korzeni.

Eleanor Rigby – piosenka zespołu The Beatles, napisana przez Paula McCartneya, lecz za autorów uważa się duet Lennon/McCartney.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Historia[ | edytuj kod]

1970–1973: Wczesne lata[ | edytuj kod]

W 1970 roku Dave Hope (gitara basowa), Phil Ehart (perkusja, instrumenty perkusyjne) i Kerry Livgren (gitara, instrumenty klawiszowe) założyli w swoim rodzinnym mieście Topeka zespół wykonujący rock progresywny. W skład zespołu wchodzili również: wokaliści Lynn Meredith i Joel Warne, klawiszowcy Don Montre i Dan Wright oraz saksofonista Larry Baker.

Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.

Rok wcześniej Meredith, Montre, Wright i Livgren występowali w zespole The Reasons Why. Po zmianie nazwy na Saratoga, grupa zaczęła grać autorski materiał Livgrena, wraz z basistą Scottem Kesslerem i perkusistą Zeke Lowe. W 1970 roku zespół ponownie zmienił nazwę na Kansas i połączył się z konkurencyjną progresywno-rockową grupą z Topeki, White Clover. Ten wczesny skład Kansas, który utrzymał się do 1971 roku, gdy Ehart, Hope i kilku innych opuściło zespół aby reaktywować White Clover, jest czasami określany jako Kansas I.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

Ehart został zastąpiony przez Zeke Lowe, a później przez Brada Schulza. Zamiast Hope do zespołu dołączył basista Rod Mikinski, a Bakera zastąpił grający na saksofonie i flecie John Bolton (ten skład czasami określa się jako Kansas II i 30 lat później utworzy odrębny zespół Proto-Kaw). W 1972 roku, po powrocie Eharta z Anglii (dokąd pojechał poszukując muzyków), wraz z Hope ponownie reaktywowali White Clover razem z Robbym Steinhardtem (śpiew, skrzypce, altówka, wiolonczela), Steve'em Walshem (śpiew, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne) oraz Richiem Williamsem (gitara). Rok później zaciągnęli do składu Livgrena z zespołu Kansas, który był w trakcie rozpadu. Krótko po tym zespół otrzymał kontrakt płytowy z wytwórni Dona Kirshnera i zdecydował się występować pod nazwą Kansas.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.That 1 Guy (Mike Silverman) – amerykański muzyk z Berkeley w stanie Kalifornia. Często występuje i nagrywa jako człowiek-orkiestra, śpiewa i gra na instrumentach domowej roboty.

1974–1979: Krajowy rozgłos[ | edytuj kod]

Debiutancki album zespołu został wydany w marcu 1974 roku, prawie rok po nagraniu go w Nowym Jorku. Zdefiniował on rozpoznawalny styl zespołu: mieszankę amerykańskiego boogie rocka i złożonych symfonicznych aranżacji połączonych ze zmianami rytmu. Skrzypce Steinhardta stały się wyróżnikiem dla muzyki zespołu. Partie skrzypcowe bardziej heartland rockowo, niż jazzowo lub klasycznie, co wyróżniało Steinhardta spośród innych skrzypków progresywnorockowych. Grupa powoli zaczęła gromadzić wiernych fanów, do czego przyczyniła się promocja Kirshnera, liczne koncerty promujące debiutancki album i dwa kolejne: Song for America, oraz Masque.

Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Kansas (1976)

W listopadzie 1976 roku Kansas wydał czwarty album studyjny, Leftoverture, który zawierał hit „Carry On Wayward Son”, wydany jako singel w 1977 roku. Na kolejnym albumie, Point of Know Return, wydanym w październiku 1977 roku, znalazły się utwory „Point of Know Return” i „Dust in the Wind”, które również stały się przebojami.

Freaks of Nature – dwunasty studyjny album amerykańskiej grupy wykonującej rock progresywny, Kansas, wydany w lipcu 1995 roku.Steve Walsh (ur. 15 czerwca 1951 roku) - amerykański wokalista i klawiszowiec, członek progresywno rockowego zespołu Kansas.

Leftoverture był przełomowym albumem dla zespołu, docierając do piątego miejsca zestawienia Billboard 200. Point of Know Return dotarł do 4. miejsca. Każdy z tych albumów sprzedał się w ponad czterech milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. „Carry On Wayward Son” i „Dust in the Wind” zostały złotymi singlami, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie każdy. W 2005 roku RIAA przyznała „Dust in the Wind” tytuł złotego digital download, prawie 30 lat po sukcesie singla. Leftoverture otrzymał tytuł pięciokrotnej platyny w 2001 roku, nadany przez RIAA.

Foreigner – zespół rockowy założony w 1976 roku w Nowym Jorku przez Micka Jonesa i Iana McDonalda. Zadebiutowali w 1977 roku płytą Foreigner, która odniosła spory sukces.Fight Fire with Fire – piosenka amerykańskiego zespołu Kansas z 1983 roku, którą napisali John i Dino Elefante. Utwór znalazł się na albumie Drastic Measures (1983). Singiel z piosenką znalazł się na 58. miejscu listy „Billboard” Hot 100.

W tym okresie Kansas stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców muzycznych, wyprzedając koncerty w największych salach, włącznie z nowojorską halą Madison Square Garden. Zespół udokumentował tę erę na wydanym w 1978 roku podwójnym albumie koncertowym Two for the Show, zawierającym utwory zagrane na koncertach w 1977 i 1978 roku. Grupa zdobyła dobrą reputację za wierne oddanie utworów w formie koncertowej. W 1978 roku zespół uzyskał tytuł ambasadora dobrej woli UNICEF.

Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Następnym albumem po Point of Know Return był Monolith, wydany w 1979. Podobnie jak album koncertowy, produkcją albumu zajął się sam zespół. Singel „People of the South Wind”, opowiadający o plemieniu Kaw „Kanza”, od których pochodzi nazwa stanu Kansas i zarazem zespołu, znalazł się w zestawieniu Top 40. Album uzyskał słaby wynik sprzedaży, a oba single rzadko były puszczane w radiu. Mimo to, album otrzymał status platynowej płyty. Statuetka Kerry'ego Livgrena znajduje się w ekspozycji Kansas History Museum.

Somewhere to Elsewhere – czternasty studyjny album amerykańskiej grupy wykonującej rock progresywny, Kansas, wydany 11 lipca 2000 roku.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

1980–1984: Napięcie wśród członków zespołu[ | edytuj kod]

Gitarzysta Kansas Steve Morse

Na początku lat 80. członkowie Kansas oddalali się od siebie. Livgren przeszedł ponowne narodzenie jako chrześcijanin, do czego odnosił się w tekstach kolejnych trzech albumów, począwszy od Audio-Visions. Singel „Hold On”, który znalazł się w zestawieniu Top 40, opisuje jego nową wiarę. Niedługo potem, Hope również przeszedł na chrześcijaństwo. To był ostatni album nagrany w oryginalnym składzie (do czasu reaktywacji zespołu w 2000 roku), oraz ostatni album Kansas z certyfikatem złotej płyty nadanym przez RIAA.

Monolith – szósty studyjny album amerykańskiej grupy wykonującej rock progresywny, Kansas, wydany w maju 1979 roku. Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

Z powodu rozbieżności twórczych dotyczących tekstów na kolejny album, Walsh opuścił zespół w październiku 1981 roku, po czym założył zespół Streets. Na początku 1982 roku na miejsce Walsha do zespołu dołączył John Elefante, który po czasie również przeszedł na wiarę chrześcijańską. Został wybrany spośród ponad 200 chętnych, w tym Sammy'ego Hagara i Douga Pinnicka. Pierwszy album Kansas z Elefantem, Vinyl Confessions, został wydany w czerwcu 1982 roku. Wydawnictwo przywróciło zainteresowanie zespołem i zaowocowało pierwszym od kilku lat singlem, który dostał się do Top 20, „Play the Game Tonight”. Singel znalazł się również na 4. miejscu w zestawieniu Billboard Mainstream Rock. Album w części lirycznej odwoływał się głównie do chrześcijaństwa, co przysporzyło zespołowi nowych fanów. Vinyl Confessions jest pierwszym albumem Kansas, który nie uzyskał statusu złotej płyty.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Madison Square Garden (często nazywany MSG lub The Garden) — hala sportowo-widowiskowa w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na Manhattanie (strefa Midtown Manhattan), między siódmą a ósmą aleją i 31. i 33. ulicą, przy stacji kolejowej Pennsylvania Station. Hala należy do spółki The Madison Square Garden Company, która jest również właścicielem dwóch manhattańskich teatrów, Radio City Music Hall i Beacon Theatre. Odbywają się tu mecze koszykówki, hokeja na lodzie, jak również walki bokserskie i liczne koncerty. Madison Square Garden użytkują New York Knicks (liga koszykarska NBA), New York Rangers (liga hokejowa NHL) i New York Liberty (liga koszykarska kobiet WNBA). Madison Square Garden został otwarty w 1968 roku jako pierwsza sportowa arena w Nowym Jorku, a obecnie jest jedną z najczęściej wynajmowanych hal na świecie.

W 1983 roku ukazał się album Drastic Measures. Z różnych powodów Livgren napisał tylko trzy utwory na tę płytę. Reszta została napisana przez braci Elefante (którzy później zostali producentami współczesnej muzyki chrześcijańskiej, współpracując między innymi z Sweet Comfort Band, Petra, Bride, Rickiem Cua i Guardian). Przed rozpoczęciem nagrań zespół opuścił skrzypek Steinhardt. Wszystko to poskutkowało nagraniem pop-rockowego albumu. Pomimo tego album był najgorzej sprzedającym się albumem zespołu od czasu Masque. Singiel z piosenką „Fight Fire with Fire” dotarł do 58. miejsca w zestawieniu „BillboarduHot 100, a na liście „Billboardu” Top Tracks uplasował się na 3. pozycji. To najlepszy wynik, który osiągnął singiel Kansas w tym zestawieniu, które utworzone zostało dopiero w 1981 roku.

Yes – brytyjska grupa rockowa będąca przedstawicielem progresywnego rocka, lecz najczęściej ich muzykę określa się jako rock symfoniczny. Yes wypracowała bardzo charakterystyczne, głębokie brzmienie, oparte na skomplikowanych harmoniach, złożonych rytmach oraz wirtuozerii warsztatowej. Jej członkowie wykorzystują instrumenty akustyczne, elektryczne i elektroniczne. Grupa została założona w 1968 i jest aktywna do dziś.The London Symphony Orchestra (LSO) – Londyńska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z ważniejszych orkiestr Zjednoczonego Królestwa. Od roku 1982 LSO ma swoją siedzibę w londyńskim Barbican Centre.

Podczas gdy Elefante był głównym wokalistą Kansas, Livgren czuł się niekomfortowo z tym, że muzyka zespołu odzwierciedla jego chrześcijańskie poglądy. Po koncercie w Sylwestra 1983 roku, Livgren i Hope opuścili grupę, aby założyć AD, wraz z byłym członkiem formacji Bloodrock, Warrenem Hamem, który koncertował z Kansas w 1982 roku jako muzyk pomocniczy. Do grupy AD dołączyli również Michael Gleason, który był pomocniczym muzykiem Kansas w 1983 roku, oraz perkusista Dennis Holt. Elefante, Ehart i Williams postanowili kontynuować Kansas i nagrali utwór „Perfect Lover”, który pojawił się na albumie kompilacyjnym The Best of Kansas (1984), sprzedanym w ponad 4 milionowym nakładzie w Stanach Zjednoczonych. Utwór nie pojawił się jednak na reedycji tego albumu. Po premierze tego wydawnictwa zespół został rozwiązany, a The Best of Kansas był ostatnim nagraniem z Elefantem, który po opuszczeniu Kansas został producentem współczesnej muzyki chrześcijańskiej i nie występował już więcej.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Carry On Wayward Son – singiel napisany przez Kerry’ego Livgrena i nagrany przez zespół Kansas na potrzeby albumu Leftoverture z 1976 roku. W 1977 roku piosenka osiągnęła 11. miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, stając się pierwszym utworem zespołu, który zajął miejsce w pierwszej 20 tego zestawienia. Piosenka otrzymała certyfikat złotej płyty od RIAA 18 grudnia 1990 r.

Od 1985: Reaktywacja i trasy koncertowe[ | edytuj kod]

W 1985 roku zespół reaktywował się z Walshem, ale bez Livgrena, Hope'a i Steinhardta. Nowy skład Kansas zasilił basista Billy Greer (z zespołu Streets) i gitarzysta Steve Morse (były członek Dixie Dregs). Zespół nagrał i wydał album Power w listopadzie 1986 roku. Pierwszy singel, „All I Wanted” był ostatnim singlem grupy, który znalazł się w czołowej 40 zestawienia Hot 100, docierając do 19. miejsca. Był on również regularnie emitowany przez MTV. Dwa kolejne single: tytułowy oraz „Can't Cry Anymore” nie odniosły takiego sukcesu. „Power” znalazł się na 84. miejscu zestawienia Hot 100, był grany często w radiu i znalazł się na liście Rock Charts. „Can't Cry Anymore”, pomimo ciekawego teledysku, rzadko był obecny telewizji muzycznej. W tym samym składzie zespół wydał w 1988 roku kolejny album, In the Spirit of Things. Album koncepcyjny i duża trasa koncertowa spodobały się fanom Kansas, jednak teledysk do „Stand Beside Me” był rzadko puszczany w MTV. W 1989 roku, po zakończeniu trasy koncertowej, Steve Morse tymczasowo opuścił zespół.

Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Steven J. Morse (ur. 28 lipca 1954 roku w Hamilton, w stanie Ohio) – amerykański gitarzysta rockowy, najbardziej znany jako członek grupy Deep Purple, do której dołączył w 1994 i nagrał albumy Purpendicular, Abandon, Bananas oraz Rapture of the Deep. W latach 1986-1989 był członkiem zespołu Kansas, z którym nagrał albumy Power, In the Spirit of Things, a także wydany w 1998 roku koncertowy album King Biscuit Flower Hour Presents Kansas.

W 1990 roku, niemiecki organizator postarał się zebrać oryginalny skład Kansas (z wyjątkiem Steinhardta) na tournée po Europie. Do składu dołączył Greer, oraz klawiszowiec Greg Robert, który grał na koncertach Kansas podczas trasy w 1986 roku. Po zakończeniu tournée z zespołu odszedł Hope, jednak Livgren pozostał aż do 1991 roku. Tego samego roku do składu dołączył skrzypek David Ragsdale, co umożliwiło zespołowi granie wcześniejszych utworów w podobnej aranżacji co oryginały. Po odejściu Livgrena zastąpił go Steve Morse, który na dobre opuścił Kansas niedługo po zakończeniu trasy koncertowej. Ragsdale przejął funkcję gitarzysty pomocniczego, przez co Williams został głównym gitarzystą. Kansas w składzie: Ehart, Greer, Ragsdale, Robert, Walsh i Williams funkcjonował od 1991 do 1997 roku. W tym okresie grupa nagrała album koncertowy (wydany również w formacie wideo) Live at the Whisky (1992) oraz album studyjny Freaks of Nature (1995). 28 lipca 1995 roku zespół Kansas został umieszczony w Rock Walk of Fame w Hollywood.

Album koncepcyjny (ang. concept album) — album muzyczny, na którym zawarte utwory tworzą całość pod względem literackim lub muzycznym i są skupione wokół pozamuzycznego tematu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Na początku 1997 roku, Robert i Ragsdale opuścili zespół, a Steinhardt powrócił. Rok później Kansas wydał album Always Never the Same, nagrany z udziałem London Symphony Orchestra pod batutą Larry'ego Bairda. Album był mieszanką starszych utworów zespołu w symfonicznej aranżacji, kilku nowych utworów i coveraEleanor Rigby” zespołu The Beatles. W nagraniu albumu Somewhere to Elsewhere (2000) udział wzięli członkowie oryginalnego składu Kansas oraz Greer. Wszystkie utwory zostały napisane przez Kerry'ego Livgrena.

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Leftoverture – czwarty studyjny album amerykańskiej grupy wykonującej rock progresywny, Kansas, wydany w październiku 1976 roku.
Kansas (2009)

W 2000 roku Kansas był supportem brytyjskiego zespołu Yes podczas ich trasy koncertowej Masterworks. W 2002 roku Kansas II (skład Kansas sprzed wydania debiutanckiego albumu), pod nazwą Proto-Kaw wydał album zawierający dema i materiał z koncertów z lat 1971–1973. Dwa lata później zespół wydał album Before Became After, a 2006 roku ukazało się trzecie studyjne wydawnictwo Proto-Kaw, The Wait of Glory.

Muzyka chrześcijańska - kierunek muzyczny, nawiązujący w warstwie tekstowej do symboliki, wydarzeń i postaci występujących w religiach chrześcijańskich. Organizowane są festiwale muzyki chrześcijańskiej np. w Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Lęborku, Tucholi, Trójmieście i wielu innych miejscowościach.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Kansas nadal corocznie koncertował. Tournée w 2006 roku było opóźnione o kilka tygodni ze względu na drugie odejście Steinhardta z zespołu. Lukę wypełnił Ragsdale, z którym Kansas wyruszył w trasę. W 2008 roku na oficjalnej stronie Kansas znalazła się informacja, że czterech z pięciu ówczesnych członków zespołu (Ehart, Ragsdale, Williams i Greer) założyli projekt pod nazwą Native Window, który w czerwcu 2009 roku wydał album pod tą samą nazwą.

Song for America – drugi studyjny album amerykańskiej grupy wykonującej rock progresywny, Kansas, wydany w lutym 1975 roku.RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.

W lutym 2009 roku Kansas nagrał koncert, który odbył się w rodzinnym mieście zespołu, Topece. W nagraniu wzięła udział orkiestra symfoniczna pod batutą Larry'ego Bairda oraz Steeve Morse i Kerry Livgren. Koncert został wydany na CD, DVD i Blu-ray, docierając do 5. miejsca w zestawieniu „Billboardu” Music Video Chart tydzień po premierze.

David Ragsdale (ur. 3 kwietnia 1958 roku) - amerykański skrzypek występujący z grupą Kansas od 1991 roku. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 3 lat. Nagrywał i współpracował z takimi sławami jak Louise Mandrell, The Smashing Pumpkins, Jason Bonham i Queensrÿche. W 1997 roku wydał solowy album zatytułowany "David & Goliath".MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
Kansas (2008)

13 lipca 2010 roku, Kansas zakończył 30-dniowe tournée United We Rock, na którym występował z innymi zespołami klasyki rocka lat 80., takimi jak Styx i Foreigner. We wrześniu 2010 roku zespół Kansas wyruszył w nietypową trasę koncertową. Na każdym koncercie zespołowi towarzyszyła orkiestra symfoniczna z innego amerykańskiego college'u, a wpływy z koncertu były przeznaczane na wspieranie nauczania muzyki w danej instytucji. Trasa odniosła wielki sukces, co sprawiło, że podobne przedsięwzięcie zrealizowano również w 2011 roku. 13 września 2012 roku zespół rozpoczął jesienną trasę koncertową występem w Best Buy Theater w Nowym Jorku. Rolę supportu pełniły King’s X i muzyk That 1 Guy. podczas tych koncertów zespół grał głównie przeboje z albumów Leftoverture (1976) i Point of Know Return (1977), ale również inne znane piosenki zespołu Kansas.

Doug Pinnick (ur. 3 września 1950) – amerykański muzyk, basista, autor piosenek i wokalista zespołu King’s X. Ma na swoim koncie czternaście albumów z King’s X, cztery solowe oraz liczne gościnne udziały i poboczne projekty.Phillip W. Ehart (ur. 1951) - perkusista progresywno rockowego amerykańskiego zespołu Kansas. On i Rich Williams są jedynymi muzykami, którzy pojawili się na każdym albumie Kansas. W ostatnich latach zajmował się również managementem zespołu. Jego ojciec służył w Air Force, co było przyczyną częstych przeprowadzek Eharta. Phil Ehart ma jednego syna (Noah), który cierpi na autyzm.

Robby Steinhardt, współzałożyciel Kansas, wokalista i skrzypek w latach 1973-1982 i 1997-2006 zmarł 17 lipca 2021 roku w wieku 71 lat. Przyczyną śmierci muzyka było ostre zapalenie trzustki.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
Dixie Dregs - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza jazzu i rocka. Powstała w 1970 roku w Augusta w stanie Georgia.
Styx – amerykańska grupa rockowa popularna w latach 70 i 80. Wylansowała takie przeboje jak: "Boat On The River", "Come Sail Away," "Babe," "Lady," "Mr. Roboto," i "Renegade". W swojej kolekcji posiada trzy potrójnie platynowe albumy, jeden podwójnie platynowy, dwa platynowe i siedem złotych. Założona w 1970 w Chicago. Obecnie zespół tworzą: Tommy Shaw (wokalista i gitarzysta), James "J.Y." Young (wokalista i gitarzysta), Todd Sucherman (perkusista), Lawrence Gowan (wokalista i klawiszowiec), Ricky Phillips (basista i wokalista) i Chuck Panozzo (basista). Grupa wydała 15 albumów studyjnych.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Kansa (inaczej: Kansowie oraz Kawowie) - plemię Indian północnoamerykańskich, używające języka z rodziny siouańskich, zaliczane do Siuksów Południowych. Określani byli również jako "lud południowego wiatru" lub "lud wody". Plemię wywodzi się z centralnego środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych.
Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).

Reklama