• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanon D-dur Pachelbela  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995. John Paul Larkin (ur. 13 marca 1942 w El Monte, Kalifornia, zm. 3 grudnia 1999 w Los Angeles) – amerykański muzyk, znany jako Scatman John, ze względu na opanowany jazzowy styl wokalny zwany scatem.

  Kanon D-dur, (Kanon Pachelbela, pełna nazwa Kanon i Gigue na troje skrzypiec i basso continuo, oryginalnie Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo) – utwór Johanna Pachelbela, którego skomponowanie datuje się na około 1680 rok – epokę baroku. Pierwotnie będąc dziełem kameralnym na troje skrzypiec i basso continuo, szybko doczekał się rozmaitych aranżacji na różne instrumenty. Oryginalnie wykonywany był wraz z gigue, również napisaną w tej samej tonacji co kanon, jednak w miarę wzrostu jego popularności zarzucono wykonywanie tańca.

  Forever Young – singel zespołu Alphaville z albumu Forever Young, wydany we wrześniu 1984. Później powstały również remiksy tego singla ("Forever Young 2001", "Forever Young Re Release" oraz w wykonaniu amerykańskiego rapera Jay Z "Young Forever"). Innym znanym coverem utworu jest Forever Young z roku 2005, w wykonaniu australijskiej grupy indie rockowej o nazwie Youth Group.Coolio, właściwie Artis Leon Ivey Junior (ur. 1 sierpnia 1963 w Los Angeles) – amerykański raper, kompozytor i aktor.

  Charakterystyczną cechą utworu jest narastający nastrój napięcia, osiągnięty przez stosowanie w przebiegu utworu coraz drobniejszych wartości rytmicznych. Szczególną popularność kanon zyskał w późnych latach 70. XX wieku dzięki nagraniom orkiestry Jeana-François Paillarda. W wykonaniu zostało dodane – nieznajdujące się w oryginale – wiolonczelowe pizzicato, grane w momentach, w których klawesynista nie może improwizować, grając równocześnie linię basu.

  Colleen Ann Fitzpatrick (ur. 20 lipca 1969 roku w Old Bridge Township, New Jersey) – amerykańska wokalistka, aktorka, tancerka, znana również jako Vitamin C.Kanon (z łac. canon w tłumaczeniu: prawidło, norma) to najstarsza technika polifoniczna, oparta na ścisłej imitacji, w której melodię jednego głosu powtarzają kolejno z jednakowym opóźnieniem pozostałe głosy. Kanon to również nazwa utworu opartego na tej technice.

  Struktura[ | edytuj kod]

  Pierwsze 9 taktów Kanonu D-dur: tylko skrzypce grają w trzygłosowym kanonie, bas jest niezmienny i stale powtarzalny (ostinatowy) – pełni funkcję tzw. basso ostinato. Kolory zostały użyte do pokazania rotacji tematu kanonu.

  Kanon Pachelbela oparty jest na prostej imitacji kanonicznej, gdzie głosy wchodzą kolejno, imitując się wzajemnie.

  Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

  Ostinatowy bas będący podstawą harmoniczną dla partii skrzypiec:

  Pachelbel Canon bass line (quarter notes).svg

  Schemat basowy wraz ze zmieniającym się opracowaniem wyższych głosów powtarza się 28 razy. Jest on oparty na popularnym w epoce baroku i później schemacie basowym I-V-VI-III-IV-I-IV-V (cyfry oznaczają stopnie skali, na których zbudowane są akordy). W XVII i XVIII wieku powstały nieprzebrane ilości utworów opartych na powyższym schemacie basowo-harmonicznym. Pojawia się on także lokalnie w wielu różnorodnych formach muzycznych. Haendel użył jej jako głównego motywu drugiej części swojego Koncertu organowego Nr 11 g-moll, HWV 310. Mozart wykorzystywał ten układ w pasażu z Czarodziejskiego fletu (1791).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej."Canon Rock" jest neoklasyczno-metalową aranżacją kanonu D-dur Johanna Pachelbela. Utwór skomponował tajwański muzyk i kompozytor Jerry Chang (wśród internetowej społeczności znany jako JerryC), zaś swą popularność zawdzięcza nagraniu video zamieszczonym w internecie przez autora . O piosence pisał amerykański dziennik New York Times . Przygotowanie rockowej wersji kanonu trwało dwa tygodnie. Aktualnie kompozytor prowadzi internetowe lekcje dla amatorów gry na gitarze . Piosenka ta jest jedną z najpopularniejszych w grze JamLegend, a grano w nią ponad 5 mln razy.

  Wykonawstwo
  Kanon powinien być wykonywany w wolnym lub umiarkowanym tempie, ponieważ wraz z szybką gigue stanowi on swoistą formę cykliczną. Formy tego typu najczęściej cechowała kontrastowość poszczególnych części. Podstawowym sposobem kontrastowania była wówczas zmiana tempa; jest to podstawowa zasada konstrukcyjna wszystkich instrumentalnych form barokowych i klasycznych.

  Lady (oryg. The Lady) – film biograficzny z 2011 roku w reżyserii Luca Bessona powstały we francusko-brytyjskiej koprodukcji. W rolach głównych wystąpili Michelle Yeoh (jako Aung San Suu Kyi) oraz David Thewlis (jako Michael Aris).Sweetbox - niemiecka grupa popowa założona w 1995 przez producentów Roberta "Geo" Rosana i Heiko Schmidta. W skład zespołu wchodzą: Kimberley Kearney, Decia Bridges, Tina Harris i Jade Villalon. Grupa jest najbardziej znana ze swych singli "Booyah (Here We Go)" i "Everything is gonna be alright".


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Zagadka Kaspara Hausera – dramat niemiecki w reżyserii Wernera Herzoga, wyprodukowany przez Werner Herzog Filmproduktion we współpracy z niemiecką telewizją ZDF w 1974 roku. Jego oryginalny tytuł brzmi: „Każdy za siebie i Bóg przeciw wszystkim”, co jest cytatem zaczerpniętym przez reżysera z filmu brazylijskiego. Nazwa filmu została jednak potem zmieniona na bardziej nośną, choć czołówka pojawiająca się w filmie zawiera niemiecki napis: „JEDER FÜR SICH UND GOTT GEGEN ALLE”. Produkcja kosztowała 816 000 marek niemieckich. Film miał swoją premierę 15 listopada 1974 roku w Monachium.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  N-Dubz jest brytyjską grupą muzyczną zajmującą się muzyką Grime. Grupa pochodzi z Camden Town w Londynie. N-Dubz jest jednym z czołowych brytyjskich zespołów zajmujących się tego rodzaju muzyką. Do 2008 r. producentem zespołu była firma Polydor Records. Obecnie jest nim firma AATW. Grupa otrzymała 4 nagrody MOBO. W 2010 roku wraz z grupą Bodyrox nagrali singiel We Dance On, który został umiesczony w soundtracku do filmu StreetDance 3D.
  Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.
  Stare Dobre Małżeństwo (SDM) – polska grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Autorzy wierszy śpiewanych przez Stare Dobre Małżeństwo: Edward Stachura, Adam Ziemianin, Józef Baran, Bolesław Leśmian, Jan Rybowicz, Bogdan Loebl. Muzykę do niemal wszystkich piosenek skomponował Krzysztof Myszkowski.
  Alejandro Sanz, właśc. Alejandro Sánchez Pizarro (ur. 18 grudnia 1968 w Madrycie – hiszpański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. 15-krotny zwycięzca Latin Grammy oraz zdobywca trzech nagród Grammy. Sprzedał ponad 25 milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie. W jego muzyce można odnaleźć wpływy flamenco, ale muzyk eksperymentuje również z rockiem, salsą i elementami hip-hopu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.