Kano (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kano – miasto w Nigerii, stolica stanu Kano. Liczy około 2.376 tys. mieszkańców (2010).

Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

Ośrodek handlu, ważny węzeł transportowy. W mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko. Kano jest siedzibą uniwersytetu Bayero University Kano oraz innych szkół wyższych. Mieści się tutaj jeden z najważniejszych meczetów w kraju.

Otoczone zabytkowymi murami. Wśród interesujących obiektów można wymienić rozległy targ „Kurmi”, znany z oferowanych nań wyrobów tradycyjnych jak biżuteria, stroje, wyroby skórzane. W pobliżu leżą stare farbiarnie, będące wciąż w użytku. Tradycyjnymi metodami farbuje się materiały na kolor indygo. Istnieje kilka głównych wzorów, które wciąż na nowo odtwarza się na materiałach metodą batiku. W granicach starego miasta znajduje się również Pałac Emira Gidan Rumfa pochodzący z XV stulecia, Główny Meczet, Meczet Gidan Makama, budynek Gida Dan Hausa.

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

Miasto powstało na początku XI w. jako niezależne państwo-miasto ludu Hausa. Było jednym z najpotężniejszych państw regionu aż do początku XX w. Miasto bogaciło się na transsaharyjskim handlu złotem, skórami, kością słoniową, solą i niewolnikami. Szczyt rozkwitu przypadł prawdopodobnie na XIV w., gdy islam uzyskał znaczącą rolę. W XV w. powstał Główny Meczet. W XVIII w. toczono walki z sąsiadującym królestwem Sokoto. W XIX stuleciu Fulanie podporządkowali sobie Kano. W 1903 Brytyjczycy zdobyli miasto.

Fulanie (zwani także: Fula, Foulah, Peulh, Peul i Fulbe) – lud zamieszkujący kraje Afryki Zachodniej. Są to m.in. Burkina Faso, Kamerun, Nigeria, Mali, Mauretania, Gwinea, Gwinea Bissau, Senegal, Gambia, Liberia. Są spokrewnieni z ludem Tukulerów żyjącym współcześnie nad rzeką Senegal.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Obecnie jest ważnym centrum handlowym. Posiada kilka wielkich targów. Poza starym miastem, znajduje się nowoczesna dzielnica willowa oraz Sabon Gari, miejsce zamieszkania wszystkich przyjezdnych z południa kraju. Nie obowiązują tam reguły szariatu, jest to więc miejsce rozrywki, pełne barów, restauracji, miejsc tanecznych. W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, spożywczy, skórzano-obuwniczy, odzieżowy, chemiczny oraz cementowy.

Hausa – (inaczej: Hausańczycy, Hausowie, nazwa własna Hausawa) lud afrykański, którego tereny macierzyste obejmują północno-zachodnią Nigerię i południowy Niger. Skupiska Hausańczyków znajdują się w wielu krajach Afryki Zachodniej wskutek ich działalności handlowej i misjonarskiej. Posługują się językiem hausa.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Z Kano pochodzi znany biznesmen Aliko Dangote, najbogatszy Nigeryjczyk i Afrykańczyk. Z miasta pochodzi również abp Jude Thaddeus Okolo, nuncjusz apostolski w Irlandii.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. World Gazetteer, Kano (ang.). [dostęp 20 grudnia 2011].
  2. Kano, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-15].
  3. Why Aliko Dangote Became the World's Richest Black Person | ProfitableVenture, www.mytopbusinessideas.com [dostęp 2020-07-09].
Jude Thaddeus Okolo (ur. 18 grudnia 1956 w Kano) – duchowny katolicki, arcybiskup, od 2013 nuncjusz apostolski na Dominikanie i delegat apostolski w Portoryko.Poniższa lista przedstawia brytyjskie kolonie, protektoraty, dominia oraz pozostałe terytoria zależne imperium brytyjskiego.
Warto wiedzieć że... beta

Kano to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północy kraju i sąsiaduje ze stanami Kaduna, Plateau, Bauchi, Jigawa i Katsina. Jego stolicą jest Kano. Powstał w 1967. W 1991 odłączono od niego dzisiejszy stan Jigawa. Liczy około 10,8 milionów mieszkańców, należących głównie do ludu Hausa.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Gidan Rumfa – pałac emira Kano. Położone w Kano na północy Nigerii. Kompleks pałacowy powstał pod koniec XV wieku za sprawą Muhammada Rumfy. Całość zajmuje powierzchnię ok. 133 tys. m².
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Nuncjusz apostolski (wł. nunzio apostolico) – legat papieski pełniący równocześnie stałą misję dyplomatyczną. Stały szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pierwszej klasy, a jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ranga nuncjusza odpowiada randze ambasadora, a w niektórych krajach, m.in. w Polsce, nuncjusz jest zwyczajowo dziekanem korpusu dyplomatycznego.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama