• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanion Cotahuasi

  Przeczytaj także...
  Kali Gandaki (dewanagari कालीगण्डकी नदी , ang. Gandaki River ) – rzeka w Nepalu i Indiach, lewy dopływ Gangesu.Brahmaputra – rzeka w Chinach, Indiach i Bangladeszu. Jej długość wynosi 2840 km, a powierzchnia dorzecza 935 tys. km². Źródłowe potoki w lodowcach masywów górskich Himalajów i Transhimalajów.
  Trekking – forma turystyki, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wyróżnić można kilka form trekkingu. Najpopularniejszą formą jest trekking klasyczny (górski), będący formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Termin trekking pochodzi od słowa trek używanego na południu Afryki i oznaczającego wędrówkę Burów w czasie zdobywania kolejnych ziem. W turystyce trekking zaczął najpierw odnosić się do wędrówek pieszych w Himalajach nepalskich i indyjskich.
  Zdjęcie kanionu wykonane przez nałożenie danych z satelity Landsat 8 i danych radarowych z misji Shuttle Radar Topography Mission (SRTM)
  Wodospad Sipia

  Kanion Cotahuasikanion rzeki Cotahuasi w regionie Arequipa, w Peru.

  Drugi pod względem głębokości kanion na kontynencie amerykańskim (po kanionie Colca) – jego głębokość sięga 3370 m. W pobliżu znajdują się dwa opadające w dół wąwozu wodospady: Sipia (150 m) i Uskune (90 m).

  W 1988 obszar kanionu został uznany strefą turystyczną i można w jego rejonie uprawiać trekking, kolarstwo górskie, organizować wyprawy kajakowe i loty na lotniach. W dolinie rzeki Cotahuasi znajdują się źródła termalne, z których wypływa woda o temperaturze od 40 do 100 °C.

  Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kali Gandaki
 • Brahmaputra
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kai Ferreira Schmidt: Peru i Boliwia. U podnóża Andów. Wydawnictwo Bezdroża, s. 428. ISBN 978-83-7661-079-5.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Landsat 8 (wstępnie: Landsat Data Continuity Mission) – satelita z amerykańskiego programu Landsat. Wystrzelony przy pomocy rakiety Atlas V 11 lutego 2013 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii.
  Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) – międzynarodowa misja przeprowadzona przez agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych (NASA), Niemiec (DLR) oraz Włoch (ASI), której celem było zebranie z pokładu promu kosmicznego Endeavour danych do opracowania numerycznych modeli terenu (NMT) lądow znajdujących się pomiędzy 56° szerokości geograficznej południowej, a 60° równoleżnikiem szerokości geograficznej północnej. Rezultatem tej misji jest sucesywnie publikowany od 2001 do 2004 NMT, powszechnie znanych jako SRTM. Była to pierwsza tego typu misja, która dostarczyła tak szczegółowy i jednorodny pod względem dokładności NMT dla niemalże 80% lądów Ziemi. Misja SRTM była pierwszym przypadkiem wykorzystania metody interferometrii radarowej, jednoprzebiegowej w celu pozyskania NMT z orbity okołoziemskiej.
  Region Arequipa – jest jednym z 24 regionów w Peru. Stolicą jest Arequipa, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Peru.
  Kanion Colca – kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.