• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanin - szczyt

  Przeczytaj także...
  Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym. Grzbiet górski – obszar położony wzdłuż linii grzbietowej łączący znaczące szczyty i przełęcze danego pasma górskiego (formacji górskiej).
  Socza (słoweń. Soča, wł. Isonzo) – rzeka przepływająca przez Włochy i Słowenię, wypływa z Alp Julijskich i uchodzi do Zatoki Weneckiej koło Monfalcone. Długość – około 140 km. Nad Soczą leżą Kobarid i Nova Gorica po stronie słoweńskiej oraz Gorycja i Monfalcone po stronie włoskiej.

  Kanin (wł. Monte Canin, słoweń. Visoki Kanin) – szczyt górski w Alpach Julijskich, w Alpach Wschodnich o wysokości 2582 m n.p.m.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Szczyt leży na granicy między Włochami a Słowenią. Po stronie słoweńskiej znajduje się obszar gminy Bovec, a najbliższa miejscowość to Plužna. Po stronie włoskiej znajduje się prowincja Udine. Poniżej szczytu, na wysokości 2293 m n.p.m., znajduje się najwyżej położony ośrodek narciarski w Słowenii. U podnóża góry znajduje się jaskinia Srnica oraz wypływają tam źródła rzek i strumieni Boka, Ročica oraz Gijun. Przepływa tam także rzeka Socza.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Tarvisio Rio del Lago Blick zum Monte Canin 10032015 0491.jpg

  Trzy długie grzbiety górskie łączą się na szczycie Visoki Kanin. W najwyższej części tego grzbietu żadne przejście nie jest niższe niż 2000 metrów. Od północnego zachodu znajduje się długa grań Žrd (. Monte Sart), 2324 m n.p.m., oddzielająca doliny Rezija i Reklanica (. Raccolana). Na północ od Visoki Kanin znajduje się wysoki płaskowyż, na którym leży lodowiec, płaskowyż wpada do doliny Reklanica, której szczytem jest preve Nevejski (. Sella Nevea) o wysokości 1142 m n.p.m. W kierunku zachodnim wysokie zbocza opadają ku odległej dolinie Rezija. W kierunku południowo-wschodnim grzbiet wkrótce obniża się do szerokiego wysokiego krasowego płaskowyżu, który w końcu spada do doliny rzeki Socza. Tutaj, od rzeki Socza do szczytu Visoki Kanin, różnica wysokości wynosi ponad 2200 metrów.

  Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).

  Budowa[ | edytuj kod]

  Górna część góry Kanin zbudowana jest z warstw wapienia o grubości ponad 1000 metrów. Warstwy te osadzały się w płytkich, ciepłych morzach około 200 milionów lat temu. Wapień leży na jeszcze kilka milionów lat starszej bazie dolomitu.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na górze można uprawiać narciarstwo, spadochroniarstwo oraz snowboarding. Po obu stronach szczytu działają także koleje linowe. Obie gminy znajdujące się pod górą, korzystają ze swojego położenia, a ich gospodarka bazuje na turystyce.

  Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Dostęp[ | edytuj kod]

  Wymieniona jest większość znakowanych szlaków turystycznych:

 • D Postaja - Visoki Kanin  2 h 30 min
 • Nevejski preval - Visoki Kanin 4 h 45 min
 • Gozdec - Visoki Kanin (przez Zadnji dol) 6 
 • Gozdec - Visoki Kanin (przez Dom Petra Skalarja na Kaninu) 6 h 50 min
 • Resiatal Monte Canin 7072007 55.jpg

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alpy Julijskie - urok wapieniem pisany, czyli na Visoki Kanin cz. I, Morgusiowe wędrówki [dostęp 2020-03-21].
  2. Visoki Kanin - Weather, www.hiking-trail.net [dostęp 2020-03-21].
  3. Točka Visoki Kanin (Vrh) :: Pešpoti, www.pespoti.si [dostęp 2020-03-21].
  4. KANIN - Official Website Of Slovenian Highest Ski Resort, www.kanin.si [dostęp 2020-03-21].
  5. j, Kanin – najwyżej położony ośrodek narciarski w Słowenii, Bałkany według Rudej, 23 stycznia 2019 [dostęp 2020-03-21] (pol.).
  6. Kanin, Kanin [dostęp 2020-03-21].
  7. Planinarenje.hr, Planinarenje.hr, planinarenje.hr [dostęp 2020-03-21].
  8. Visoki Kanin / Monte Canin : Climbing, Hiking & Mountaineering : SummitPost, www.summitpost.org [dostęp 2020-03-21].
  9. ski resort Kanin - eng, www.kanin.si [dostęp 2020-03-21].
  10. Visoki Kanin, www.hribi.net [dostęp 2020-03-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kanin na SummitPost
 • Trasa Gozdec - Visoki Kanin
 • Źródło – naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. W hydrobiologii strefa źródliskowa określana jest nazwą krenal, dzielący się na eukrenal (źródło właściwe) i hypokrenal (strefę odpływu źródła), natomiast organizmy je zamieszkujące to krenon.Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Grań (ang. arête, niem. Gebirgsgrat, czes. areta) – zazwyczaj stromy, ostry i skalisty grzbiet górski, ostra krawędź utworzona przez stykające się zbocza lub ostra, często silnie poszarpana, szczytowa partia pasma lub grzbietu górskiego.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.
  Gmina Bovec (słoweń.: Občina Bovec) - gmina w Słowenii, 136 km na północny zachód od Lublany. Populacja wynosi 3100 mieszkańców (2002).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.