Kanawat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanasa w Dekapolu

Kanawat (arab. ‏قنوات‎, Qanawāt) lub Kanasa (arab. ‏قنوات‎) – miejscowość w południowej części Syrii, w muhafazie As-Suwajda, 7 km na północny wschód od As-Suwajdy. Znajduje się na wysokości 1250 m n.p.m., nad rzeką, otoczona jest lasem.

Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

Historia[ | edytuj kod]

Miejscowość pod nazwą Kenat (hebr. ‏קְנָת‎) jest wzmiankowana w Starym Testamencie.

Następnie Kanatha (gr. Κάναθα) była jednym z miast Dekapolu w okresie dominacji rzymskiej na Bliskim Wschodzie. Obejmowało wówczas obszar ponad 100 hektarów. Do dzisiaj zachowały się pozostałości rzymskiego mostu, wykutego w litej skale teatru (dziewięć rzędów, średnica orchestry ponad 17 m), nimfeum, akweduktu, duża świątynia typu prostylowego z portykiem i kolumnadą oraz inna typu peripteros z podwójną kolumnadą u wejścia.

Suwajda (arab. السويداء) – jedna z 14 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (muhafaza) w Syrii. Jest położona w południowo-wschodniej części kraju. Graniczy od wschodu i południa z państwem Jordania a od zachodu z muhafazą Dara.As-Suwajda (Suwajda) - miasto w południowo-zachodniej Syrii, na zachodnim stoku masywu Dżabal ad-Duruz, ośrodek administracyjny muhafazy As-Suwajda. Około 87 tys. mieszkańców.

Na terenie ruin znajdują się pozostałości monumentu, który przez miejscowych nazywany jest As-Saraj. Była to świątynia pogańska, która potem została zaadaptowana jako bizantyńska bazylika. Świątynia miała długość 22 m. Przed wejściem znajdowało się atrium z osiemnastokolumnowym portykiem.

Perystaza (peristaza, kolumnada) – rząd (lub kilka rzędów) kolumn połączonych ze sobą belkowaniem lub łukami arkadowymi.Dekapol (od greckiego słowa déka, co oznacza dziesięć, i pólis, miasto) czyli dziesięciogród, to związek lub liga dziesięciu miast. Nazwa ta odnosiła się też do obszaru, na którym leżała większość z tych miast.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. 1Krn 2,23 w przekładach Biblii.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wiadomości o miejscowości na stronie www.atlastours.net
 • Warto wiedzieć że... beta

  Perypter, perypteros (gr. perípteros) – świątynia (czasami inny budynek), którą otacza pojedyncza kolumnada. W Rzymie budowane czasami tak zwane peripteros sine postico, czyli perypter bez kolumnady z tyłu, co było związane z fasadowym charakterem rzymskich świątyń.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Akwedukt (łac. aquae ductus, ciąg wodny) – kanał wodociągowy, rurociąg podziemny lub nadziemny, doprowadzający wodę z odległych źródeł na ogół do miast przy wykorzystaniu siły ciążenia ziemskiego. Może być umieszczony na arkadach przeprowadzonych nad rzekami lub nierównościami terenu. Akweduktem nazywany jest również most kanału wodnego.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.
  Orchestra (gr. orcheomai - tańczę) – nazwa półkolistego (pierwsze orchestry wytyczano w kształcie prostokąta, koła lub elipsy, z czasem przyjęła się forma półkola i ta uległa rozpowszechnieniu) placu w teatrach greckich i rzymskich, znajdującego się pomiędzy sceną a widownią. Była to centralna część teatru. Największe znaczenie miała w teatrach greckich, zwłaszcza w okresie budowania tzw. teatrów dionizojskich. Usytuowana u stóp wzgórza, była placem o średnicy 20 – 40 m z umieszczonym w jej środku ołtarzem boga thymele. Na niej odbywały się występy chóru i aktorów w wystawianych sztukach. Z czasem występy aktorów zostały przeniesione na przestrzeń przed skene, zwaną w Grecji proskenionem, a w Rzymie – pulpitum.

  Reklama