• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanał Odra-Sprewa

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
  Kłopot ("Bociania Wioska", "Bocianowo", dawna niem. nazwa Kloppitz) – wieś w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Cybinka.
  Śluza Wernsdorf km 47,8

  Kanał Odra-Sprewa (niem. Oder-Spree-Kanal) - kanał śródlądowy w Republice Federalniej Niemiec o długości 83,7 km, zbudowany między 1887-1891 rokiem. Łączy Odrę koło miejscowości Eisenhüttenstadt z rzeką Dahme, który jest dopływem Sprewy, koło Berlina. Wchodzi w skład drogi wodnej Odra - Sprewa, która bierze początek przy połączeniu Sprewy z Hawelą, uchodzi do Odry powyżej Eisenhüttenstadt - śluza Zwillingsschachtschleuse (podnoszenie do 14,6 metra, w zależności od stanu wody w Odrze) na km 553,4, mniej więcej na wysokości wsi Kłopot.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Sprewa, hist. także Szprewa i Szprowa (niem. Spree, łuż. Sprjewja lub Sprowja) to rzeka we wschodnich Niemczech (kraje związkowe Saksonia i Brandenburgia), lewy dopływ Haweli. Swoje źródła ma na Pogórzu Łużyckim (ok. 430 m n.p.m.). Czeskojęzyczna Wikipedia lokalizuje je w powiecie deczyńskim , natomiast niemieckojęzyczna Wikipedia podaje, że rzeka ma źródła na wzgórzu Kottmar (478 m n.p.m.), w Ebersbach oraz w Neugersdorf. . Przepływa przez Łużyce, w Spreewaldzie dzieli się na szereg odnóg, następnie przepływa przez jeziora Schwielochsee i Müggelsee. Od jeziora Schwielochsee rozpoczyna się odcinek drogi wodnej dostępnej dla jednostek o zanurzeniu do 1,2 metra. W miejscowości Beeskow jaz i śluza. Nastepnie w okolicy miejscowości Neuhaus i jeziora Wergnersee odchodzi od niej Speisekanal – 2,6 km kanał łączący ją z Kanałem Odra-Sprewa. Natomiast Sprewa kieruje się na północny zachód, poprzez zabytkowy jaz kozłowo-iglicowy i śluzę Neubrück po czym wpływa do Kanału Odra-Sprewa (89 km kanału), poniżej śluzy Kersdorf. Przyjmuje na tym odcinku nazwę Fürstenwalder Spree. Kanał opuszcza na jego 69 kilometrze, kierując się na północny zachód, poprzez jaz, przed dawną śluzą Große Tranke i przyjmuje nazwę Müggelspree. Poprzez jezioro Dämeritzsee wpływa do jeziora Müggelsee (nazywanym też Großer Müggelsee) z którego wypływa już jako Sprewa. Jednak większość wód Sprewy skierowanych jest Kanałem Odra-Sprewa do jeziora Seddinsee, następnie Langer See, które w berlińskiej dzielnicy Köpenick łaczy sie ze Sprewą. W centrum Berlina, w okolicy śluzy Mühlendammschleuse rozdwaja się i opływa Wyspę Muzeów. Po przejściu przez śluzę Charlottenburg, 6 kilometów dalej, w dzielnicy Spandau uchodzi do Haweli (29 m n.p.m.). Żeglowna na długości 182 km.

  Kanał składa się z następujących odcinków:

 • km 0,6 - 21 Sprewa skanalizowana
 • km 21 - 32,8 Sprewa Treptopwer
 • km 32,8 - 43,9 Dahme
 • km 43,9 - 45,1 jezioro Seddinsee
 • km 45,1 - 69 kanał Odra - Sprewa
 • km 69 - 88,8 Sprewa fürstenwaldzka
 • km 88,8 - 130,1 kanał Odra - Sprewa.
 • Na całej drodze siedem podwójnych śluz, jazda w górę w kierunku Odry.

  Dahme - grn. łuż. Dubja,rzeka w Brandenburgii w Niemczech o długości 95 km, lewy dopływ Sprewy. Źródło zlokalizowane jest koło miasta Dahme/Mark, a ujście znajduje się w Berlinie w dzielcy Köpenick, gdzie wpada do Sprewy. Rzeka przepływa przez takie miejscowości jak: Märkisch Buchholz i Königs Wusterhausen.Berlina to rodzaj karety konstrukcji rozworowej, tzn. takiej, gdzie pudło zawieszone było pomiędzy dwoma drągami. W XIX wieku znana już jako kareta czteroosobowa, zawieszona. Określenie Berlina stosowane było w odniesieniu do trójbryłowych nadwozi samochodów (sedan), np. Fiat 125, Opel Rekord szczególnie produkowanych lub przeznaczonych na rynki włoski, portugalski, hiszpański i rumuński.

  Przypisy

  1. Berlin & Märkische Gewässer Nautische Veröffentlichung Verlagsgesellschaft, Arnis,1993/2008, ISBN 978-3-92637-610-7, strona 51  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hawela (niem. Havel, czes. Havola, łuż. Habola, dawniej zwana Habola, Hobola lub Obła) - rzeka w Niemczech, prawy dopływ Łaby.
  Śluza wodna – budowla hydrotechniczna wznoszona na kanałach żeglownych, rzekach (jako fragment jazu) oraz pomiędzy jeziorami. Są one budowane w celu umożliwienia podczas żeglugi pokonywania różnic poziomu wody przez jednostki pływające (np. statki, barki, jachty). Śluza to fragment kanału przegrodzony komorą wodną. Wyróżnia się śluzy jednokomorowe pojedyncze do śluzowania jednego statku, podwójne (dwustronne) z przesuniętymi głowami do śluzowania jednocześnie dwóch statków oraz bliźniacze (równoległe) - tj. dwie jednakowe śluzy położone obok siebie. W przypadkach, gdy drogi wodne łączą się ze sobą pod ostrym kątem stosowane są śluzy workowate umożliwiające opuszczenie śluzy na wstecznym biegu lub zwrotnicze - gdy śluza łączy więcej niż dwie drogi wodne. Komora śluzowa jest zamknięta ruchomymi wrotami. Najczęstsze zamknięcia to wrota jedno- lub dwu skrzydłowe, rzadziej spotykane są zamknięcia walcowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.