• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanał Kaliningradzki

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Port Kaliningrad (ros. Порт Калининград) – port morski nad Zalewem Wiślanym na rzece Pregole, położony na terenie Rosji, w obwodzie kalinigardzkim, w Kaliningradzie. Posiada nabrzeża przeładunkowe o łącznej długości 6,3 km.
  Kanał w Swietłym

  Kanał Kaliningradzki (ros. Калининградский морской судоходный канал) – głębokowodny kanał wodny na Zalewie Wiślanym, łączący port Bałtijsk i port Kaliningrad. Kanał znajduje się na terytorium Rosji i ma długość 24 Mm.

  Zalew Wiślany (ros. Zalew Kaliningradzki) – zalew słonawowodny, zatoka Morza Bałtyckiego o powierzchni 838 km² (w tym w granicach Polski 328 km²), część Zatoki Gdańskiej odcięta przez Mierzeję Wiślaną.Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej oraz lotnictwie. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.

  Port jest poprowadzony wzdłuż północnego wybrzeża zalewu, od którego jest oddzielony pasem kilkunastu mierzei. W zachodniej części kanału (na zachód od Swietłyja) mierzeje występują jedynie w okolicach Bałtijska.

  Kanał stanowi jednocześnie tor wodny, na którym odbywa się jednokierunkowy ruch statków ustalony według określonych godzin. Średnia dozwolona prędkość na kanale wynosi 8 węzłów i podróż między portami trwa ok. 3 godzin.

  Godziny ruchów statków:

  Swietłyj (ros. Светлый, pol. Buda, niem. Zimmerbude) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (ok. 21,8 tys. mieszkańców w 2005)Bałtyjsk (pol. Piława lub rzadziej Pilawa, ros. Балтийск, Bałtijsk, niem. Pillau, lit. Piliava, Piluva) – miasto i port morski na Mierzei Wiślanej po obu stronach Cieśniny Piławskiej u wejścia do Zalewu Wiślanego w Federacji Rosyjskiej (obwód kaliningradzki), dawniej w Prusach Wschodnich. Najbardziej na zachód położone miasto Federacji Rosyjskiej.
 • Ruch statków do portu w Kalinigradzie rozpoczyna się w godzinach od 3:00 do 4:00, a także od 15:00 do 16:00 czasu lokalnego.
 • Ruch statków do portu w Bałtijsku rozpoczyna się w godzinach od 8:00 do 11:00, a także od 20:00 do 23:00 czasu lokalnego.
 • Na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1934 roku kanał przedstawiono pod niemiecką nazwę Königsberger Seekanal i polską Kanał Królewiecki.

  Tor wodny, szlak żeglowny (z niderl. farwater) – droga dla statków, bezpieczna o odpowiedniej głębokości, wyznaczona na akwenie trudnym lub niebezpiecznym, oznaczona stałymi (np. brama torowa) lub pływającymi znakami nawigacyjnymi, na której może odbywać się bezpiecznie i swobodnie ruch żeglugowy. Kierunek (prawa i lewa strona) toru wodnego, prowadzi zawsze z morza do portu, ujścia rzeki lub do innej drogi wodnej.Węzeł (ang.: knot), w skrócie w. (ang.: kn lub kt albo kts) – jednostka miary, równa jednej mili morskiej na godzinę. Stosowana do określania prędkości morskich jednostek pływających, a w części państw i w ruchu międzynarodowym także statków powietrznych (samolotów, śmigłowców, szybowców, balonów). Ponadto w meteorologii – pomocniczo do określania prędkości wiatrów i prądów morskich (zasadniczą jednostką jest m/s). W żegludze śródlądowej używa się kilometrów na godzinę.

  Przypisy

  1. About port of Kaliningrad (ang.). LLC DFDS Lisco. [dostęp 2009-05-05].
  2. Arkusz 34 Gdynia - Gdańsk. W: Mapa Operacyjna Polski 1:300 000. Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.