• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanał Amsterdam-Ren

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Lekkanaal – kanał w Nieuwegein, w prowincji Utrecht, w Holandii. Łączy kanał Amsterdam-Ren z rzeką Lek. Został wykopany w ramach prac związanych z budową kanału Amsterdam-Ren, a jego oddanie do użytku nastąpiło 23 marca 1938 roku. Długość kanału wynosi około 4 km.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Kanał Amsterdam–Ren (nid. Amsterdam-Rijnkanaal) – kanał biegnący od Amsterdamu do Tiel, w prowincjach Holandia Północna, Utrecht i Geldria, w Holandii. Został wybudowany w latach 1931–1952, a jego długość wynosi 72 km.

  Kanał rozpoczyna się na jeziorze IJ w Amsterdamie i biegnie na południowy wschód, mijając m.in. Weesp, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Nieuwegein, Houten, Wijk bij Duurstede i Tiel, gdzie wpada do rzeki Waal. W okolicy Wijk bij Duurstede krzyżuje się z rzeką Lek.

  Decyzję o budowie kanału podjęto w 1931 roku, jednak wielki kryzys, a następnie II wojna światowa spowolniły prace i oddanie go do użytku nastąpiło dopiero 21 maja 1952 roku. Północny odcinek kanału, od Amsterdamu do Utrechtu w dużej mierze wytyczono śladem istniejącego już wcześniej Merwedekanaal, którego koryto w trakcie prac pogłębiono i poszerzono. W ramach projektu wybudowano także kanał Lekkanaal (oddany do użytku w 1938 roku), 4-kilometrowe odgałęzienie kanału Amsterdam–Ren w Nieuwegein, łączące go w tym miejscu z rzeką Lek.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Weesp - miasto i gmina w północno-zachodniej Holandii (prowincja Holandia Północna). Liczy ok. 17 tys. mieszkańców (2008).

  Przypisy

  1. Zeszyt 12: Europa, Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010, s. 102, seria: Nazewnictwo geograficzne Świata. ISBN 978-83-254-0825-1. [dostęp 2014-03-21]. (pol.)
  2. Amsterdam-Rijnkanaal (niderl.). rijkswaterstaat.nl. [dostęp 2014-03-21].
  3. Frans Oehlen: Verhaal 21 mei 1952: opening Amsterdam-Rijnkanaal (niderl.). oneindignoordholland.nl, 24 marca 2011. [dostęp 2014-03-21].
  4. Het Amsterdam-Rijnkanaal (niderl.). geschiedenis24.nl. [dostęp 2014-03-21].
  5. Lekkanaal (niderl.). zoekenvindalles.nl. [dostęp 2014-03-21].
  Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maarssen - miasto w środkowej Holandii, w prowincji Utrecht, nad rzeką Vecht. Dawniej samodzielna gmina, od 1 stycznia 2011 wchodzi w skład gminy Stichtse Vecht.
  Geldria (niderl. Gelderland, Provincie Gelderland) – największa prowincja Holandii położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.
  Waal – jedno z głównych ramion ujściowych Renu (dł. 82 km, przepływ: 1 500 m³/s), w Holandii. Łączy się z ramieniem Mozy. Od Waalu odchodzi Kanał Amsterdam-Ren. Główne miasto nad Waalem to Nijmegen.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) – urząd obsługujący i działający pod bezpośrednim kierownictwem Głównego Geodety Kraju. Główny Geodeta Kraju kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych.
  Lek – rzeka w południowej Holandii, będąca jedną z głównych odnóg Renu i stanowiąca kontynuację odnogi Dolny Ren. Rzeka rozpoczyna się w pobliżu miasta Wijk bij Duurstede, w miejscu gdzie od Dolnego Renu oddziela się ramię Kromme Rijn i płynie w kierunku zachodnim. W pobliżu wsi Kinderdijk Lek spotyka się z rzeką Noord, z którą tworzy Nową Mozę.
  Holandia Północna (nid. Noord-Holland) – prowincja Holandii ze stolicą w Haarlem. Jej hymnem jest Ik houd van het groen in je wei.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.