• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanał Ślesiński

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Śluza Gawrony – trzecia z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana we wsi Gawrony w gminie Skulsk w województwie wielkopolskim. Obecnie śluza obsługuje, prawie wyłącznie, ruch jednostek turystycznych.
  Jezioro Mikorzyńskie – jezioro pochodzenia polodowcowego typu rynnowego w gminie Ślesin koło Konina na Pojezierzu Gnieźnieńskim o znacznym wydłużeniu z południa na północ i dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Od północy połączone jest z Jeziorem Ślesińskim, od południa z Jeziorem Pątnowskim.

  Kanał Ślesiński , również znany jako Kanał Warta–Gopło – kanał wodny o długości 32 km łączący Wartę z Gopłem. Początkowy odcinek śródlądowej drogi wodnej Warta-Kanał Bydgoski. Został zakwalifikowany do II klasy dróg wodnych. W górnej części, na wysokości wsi Koszewo łączy się z Notecią.

  Lubomyśle – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin. Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia *Lubomysł.Jezioro Pątnowskie – jezioro wchodzące w skład ciągu jezior rynnowych tworzące wraz z jeziorami Mikorzyńskim i Ślesińskim 32-kilometrowy kanał żeglowny łączący Wartę z Gopłem.

  Historia[]

  W roku 1937 Ministerstwo Skarbu rozpisało przetarg na budowę kanału Warta–Gopło–Wisła i rozpoczęto starania celem wywłaszczenia gruntów, przez które prowadzić będzie kanał. Przetarg na opracowanie inżynierii lądowej i wodnej wygrał Zakład Przemysłu Mechanicznego Lilpop, Rau i Loewenstein ulokowany przy ul. Bema 65 w Warszawie. Opracowanie inżynierii lądowej kanału Warta–Gopło powierzono młodemu konstruktorowi przedsiębiorstwa, inż. Zygmuntowi Korzeniowskiemu, ur. w Golinie nad Wartą. Zygmunt Korzeniowski zaprojektował mosty, tamę wodną na rzece Warcie w Działoszynie, śluzy wodne, oraz nadzorował budowę kanału aż do czasu jego ukończenia w 1949. Po ukończeniu budowy, kanał Warta–Gopło stał się jedną z licznych magistrali wodnych PRL-u.

  Mikorzyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, przy drodze krajowej 25.Półwiosek Stary (do 2012 Stary Półwiosek) – wieś w Polsce położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin nad wschodnim brzegiem Jeziora Mikorzyńskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Półwiosek Stary.

  Przebieg kanału[]

  Jeziora[]

 • Pątnowskie
 • Mikorzyńskie
 • Ślesińskie
 • Czarne
 • Śluzy[]

 • Morzysław
 • Pątnów
 • Gawrony
 • Koszewo
 • Miejscowości[]

  Zobacz też[]

 • Wielka Pętla Wielkopolski
 • Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 289. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Opis śródlądowych dróg wodnych oraz ich parametry eksploatacyjne (pol.). [dostęp 4.10.2009].
  3. Szlak żeglowny Wielkiej Pętli Wielkopolski - Kanał Warta - Gopło. [dostęp 2014-09-28].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gosławice – osiedle Konina położone w północnej części miasta, około 10 km. na północ od centrum Konina. Położona nad brzegiem Jeziora Gosławskiego.Gopło – jezioro na Pojezierzu Gnieźnieńskim, leży na Kujawach, położone w woj. kujawsko-pomorskim, niedaleko Inowrocławia. Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą. Jest to największe jezioro województwa kujawsko-pomorskiego i regionu Kujaw.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cukrownia Gosławice – osiedle Konina położona w północnej części miasta, nad brzegiem Jeziora Pątnowskiego, około 10 km. na północ od centrum prawobrzeżnego Konina.
  Wąsosze – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin położona nad Jeziorem Wąsoskim.
  Wielka Pętla Wielkopolski (Pętla Wielkopolsko-Lubusko-Kujawska) – szlak żeglugi śródlądowej o długości 688 km, prowadzący z Kostrzyna nad Odrą Wartą do Santoka, następnie Notecią przez Czarnków i Nakło na przedmieścia Bydgoszczy, skąd Kanałem Górnonoteckim przez jezioro Gopło i Kanał Ślesiński do Konina. Następnie szlak prowadzi Wartą z przez Poznań i Międzychód do Santoka, w którym Warta łączy się z Notecią. Część Wielkiej Pętli (z Kruszwicy do portu w Koninie-Morzysławiu) jest zwana Wodnymi Wrotami Wielkopolski.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Stanisławowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wierzbinek, przy drodze wojewódzkiej nr 266.
  Śluza Morzysław – pierwsza z czterech śluz na Kanale Ślesińskim zlokalizowana w dzielnicy Konina Morzysławiu. Ze względu na mały ruch statków w tej części kanału obecnie podstawowa funkcja śluzy to prowadzenie gospodarki wodnej przy współpracy ze śluzą Pątnów. Otwarcie tzw. motylków pozwala na kontrolowane upuszczanie wody do Warty. Zlokalizowana przy śluzie pompownia umożliwia pompowanie wody w kierunku przeciwnym. Dzięki czemu możliwe jest zasilenie w wodę jezior stanowiących stanowisko szczytowe na Kanale Ślesińskim.
  Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (w latach 1934-1948: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości, w latach 1948-2003: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych) – organ opiniodawczy w sprawach ustalania, dokonywania zmian i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części oraz obiektów fizjograficznych, działający przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej (aktualnie przy ministrze administracji i cyfryzacji).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.