• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamyszyn

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Obwód wołgogradzki (ros. Волгоградская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej położona na południowym wschodzie Równiny Wschodnioeuropejskiej. Centrum administracyjne obwodu – Wołgograd.
  Opawa (czes.: Opava, niem.: Troppau, śl.: Uopawa, staropol.: Tropawa) – miasto w kraju morawsko-ślaskim, na Śląsku Czeskim przy granicy z Polską na Płaskowyżu Głubczyckim nad rzeką Opawą. Okolice miasta zwane są Śląskiem Opawskim.

  Kamyszyn (ros. Камышин) – miasto w Rosji, w obwodzie wołgogradzkim, nad Zbiornikiem Wołgogradzkim. Około 116,7 tys. mieszkańców.

  W Kamyszynie urodził się Witold Bublewski, polski harcmistrz, żeglarz i żołnierz Armii Krajowej.

  Kamyszyn otrzymał prawa miejskie i obecną nazwę w 1780 r.

  Witold Bublewski, pseud. „Wybicki”, „Rybicki” (ur. 20 czerwca 1904 w Kamyszynie nad Wołgą, zm. 22 lipca 2007 w Warszawie) – harcmistrz, żeglarz (j.kpt.ż.m.), twórca wychowania morskiego w polskim harcerstwie, kapitan Marynarki Wojennej, współtwórca (z Eugeniuszem Kwiatkowskim) Związku Miast i Gmin Morskich.Zbiornik Wołgogradzki (ros. Волгоградское водохранилище) − jezioro zaporowe w Rosji, na rzece Wołdze, powstałe po wybudowaniu w latach 1958-1961 zapory dla elektrowni wodnej.

  Sport[ | edytuj kod]

 • Awangard Kamyszyn - klub piłkarski
 • Tiekstilszczik Kamyszyn - klub piłkarski
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kamyszyn w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. III: Haag – Kępy. Warszawa 1882.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Czechy Opawa
 • Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Awangard Kamyszyn (ros. Футбольный клуб «Авангард» Камышин, Futbolnyj Kłub "Awangard" Kamyszyn) - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Kamyszynie w obwodzie wołgogradzkim.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Tiekstilszczik Kamyszyn (ros. Футбольный клуб «Текстильщик» Камышин, Futbolnyj Kłub "Tiekstilszczik" Kamyszyn) - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Kamyszynie, w obwodzie wołgogradzkim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.