• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamyk - województwo śląskie

  Przeczytaj także...
  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Droga wojewódzka nr 491 (DW491) – droga wojewódzka łącząca drogę krajową 42 w Raciszynie pod Działoszynem z drogami krajowymi 43 i 46 w Częstochowie. Przebiega przez województwo łódzkie i województwo śląskie. Wraz z drogą wojewódzką 486 jest częścią alternatywnej dla DK43 trasy o zbliżonej długości.
  Gorzelnia – zakład wytwórczy produkujący spirytus surowy (nieoczyszczony alkohol etylowy) metodą fermentacyjną z surowców skrobiowych (np. ziemniaki, zboża) lub innych, np. cukrowych. Surowcami innymi mogą być melasa lub syrop cukrowy, bądź też buraki cukrowe. Obecnie większość gorzelni nie produkuje alkoholu etylowego z ziemniaków ze względu na wysokie koszty produkcji.

  Kamykwieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck.

  Do 1954 roku oraz w latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Kamyk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

  Wieś leży nad rzeką Czarną Okszą, nazywaną niekiedy Kocinką.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gmina Kamyk – dawna gmina wiejska, istniejąca do 1954 roku oraz w latach 1973-1976 w woj. kieleckim, katowickim, stalinogrodzkim i częstochowskim (dzisiejsze woj. śląskie). Siedzibą władz gminy był Kamyk.

  Przez Kamyk przebiega droga wojewódzka nr 491.

  Legenda[]

  Symboliczny kamień z treścią legendy w centrum miejscowości

  Właściciel ziemski, mieszkający w okolicy, często objeżdżał na koniu swą posiadłość. Strudzony przysiadał na kamieniu, na którym posilał się, a czasem i ucinał drzemkę. Po powrocie do domu pytano go, gdzie był. Odpowiadał, że na kamyku.

  Gmina Kłobuck – gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.

  Treść legendy jest umieszczona na symbolicznym kamieniu w centrum Kamyka w 2006.

  Historia[]

  W 1870 r. wieś Kamyk położona na drodze CzęstochowaMiedżno, liczyła 1249 mieszkańców, zamieszkujących 71 domów. Powierzchnia wsi wynosiła 481 mórg (w tym 455 ziemi ornej). Znajdowała się tam szkoła i gorzelnia. Kamyk w tamtych latach był samodzielną gminą, do której 30 września 1870 roku został przyłączony Kłobuck, za decyzją gubernatora piotrkowskiego. Wójtem gminy był Ludwik Nejman.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Morga (także mórg, jutrzyna) – historyczna jednostka powierzchni używana w rolnictwie. Początkowo oznaczała obszar, jaki jeden człowiek mógł zaorać lub skosić jednym zaprzęgiem w ciągu dnia roboczego (dokładnie: od rana do południa), a jej wielkość wynosiła – zależnie od jakości gleby, zaprzęgu i narzędzi w Europie 0,33–1,07 hektara.

  Dworek w Kamyku[]

   Osobny artykuł: Dwór w Kamyku.
  Dworek w Kamyku

  Murowany dworek w Kamyku reprezentuje klasyczną architekturę dworu polskiego, został zbudowany w 1840 roku przez rodzinę Kołaczkowskich. Wraz ze szczątkowo zachowanymi dziewiętnastowiecznymi zabudowaniami gospodarczymi zbudowany jest na miejscu dawnego parku. Dwór, zwany również pałacem, jest parterową budowlą na planie prostokąta. Jest on przykładem ostatnich, najbardziej typowych dworów pochodzących z epoki romantyzmu i oświecenia.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.

  Sport[]

  We wsi działa klub piłkarski Pogoń Kamyk. Klub powstał w 1950 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach częstochowskiej ligi okręgowej. Drużyna Pogoni rozgrywa swoje mecze na stadionie przy ulicy Szkolnej 5. Znajduje się tam również klub łuczniczy: LUKS "Żak" Kamyk.

  Gospodarka[]

  W Kamyku działa kilka przedsiębiorstw zajmujących się produkcją spożywczą: Delic-Pol, Consonni. Działa również kilka firm produkujących wózki oraz asortyment dziecięcy m.in. firmy Adbor oraz Sojan. W Kamyku funkcjonuje również restauracja/hotel Casablanca.

  Województwo częstochowskie – polskie województwo ze stolicą w Częstochowie isteniejące w latach 1975–1998, jedno z 49 ówcześnie istniejących.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Zobacz też[]

 • Kamyk
 • Przypisy

  1. Położenie N-50°54', E=19°01', 233 m n.p.m.
  2. Na podstawie książki Kłobuck wydawnictwo Secesja, pod red. Feliksa Kiryka
  3. Skarb - Pogoń Kamyk (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2012-06-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Nieoficjalna strona klubu Pogoń Kamyk
 • Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.Czarna Oksza, w dolnym biegu Kocinka – rzeka w województwach śląskim i łódzkim, w powiatach kłobuckim, częstochowskim i pajęczańskim. Płynie na Wyżynie Wieluńskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat kłobucki – powiat w Polsce położony na północy województwa śląskiego. Utworzony został w 1952 roku. Zlikwidowany w 1975. Ponownie utworzony w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest Miasto Kłobuck.
  Delic-Pol – firma działająca w przemyśle cukierniczym. Firma powstała w 1992 roku. Aktualnie zatrudnia blisko pół tysiąca pracowników w dwóch zakładach, wytwarza ponad 190 różnych artykułów. Dysponuje własnym centrum magazynowym i flotą spedycyjną. Oprócz produkcji na rynek polski firma zajmuje się eksportem swoich wyrobów do wielu krajów Unii Europejskiej oraz Rosji i USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.