Kampania Przeciw Homofobii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tęczowe chorągiewki z logo stowarzyszenia rozdawane podczas „marszów równości” (2018)

Kampania Przeciw Homofobii – ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca od 11 września 2001. Swoje działania opisuje jako „przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w polskim społeczeństwie, organizowanie akcji mających na celu przeciwdziałanie homofobii, transfobii oraz walkę o prawa osób LGBT”. Posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Organizacje LGBT – organizacje, których celem jest działalność na rzecz społeczności LGBT. Najstarszą organizacją LGBT na świecie jest działająca od 1946 roku COC Nederland.

Stowarzyszenie oferuje pomoc psychologiczną oraz prawną dla ofiar przemocy i dyskryminacji na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Prowadzi także „Queer Studies” – „studia z zakresu „tożsamości nieheteroseksualnych”. W warszawskim biurze KPH znajdują się także biblioteka i archiwum o tematyce LGBT.

Akcje[ | edytuj kod]

Kampania Przeciw Homofobii regularnie organizuje różnego rodzaju debaty oraz kampanie społeczne, których głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji i dyskryminacji osób LGBT. KPH w swojej historii zorganizowała lub współorganizowała m.in. następujące akcje:

Orientacja seksualna – trwały emocjonalny, romantyczny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Orientacja seksualna rozciąga się na kontinuum, od wyłącznego heteroseksualizmu do wyłącznego homoseksualizmu.Slava Melnyk (Slawa Melnyk, Wiaczesław Melnyk; ur. 1 maja w 1992 r. w Winnicy, w Ukrainie) – aktywista społeczny, działacz na rzecz praw człowieka. Od 2018 dyrektor zarządzający w polskiej organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii (KPH).
 • Replika – dwumiesięcznik społeczno-kulturalny wydawany przez KPH;
 • Niech nas zobaczą – cykl wystaw fotografii kilkunastu par homoseksualnych;
 • Dni Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej w Krakowie2004, 2005 i 2006 rok;
 • Jestem gejem, jestem lesbijką – akcja promująca ideę związków partnerskich;
 • Kampania na rzecz krwi – akcja sprzeciwu wobec zakazu oddawania krwi przez osoby homoseksualne;
 • Czerwony kapturek – kampania na rzecz bezpieczniejszego MSM;
 • Lesba! Pedał! Słyszę to codziennie. Nienawiść boli.;
 • Nie jesteś sam, nie jesteś sama – akcja plakatowa w wybranych miastach;
 • MultiKulti – portal o różnorodności i tolerancji;
 • Spoko, ja też! - kampania w postaci krótkich filmików z dziewczętami i chłopcami, opowiadającymi o swoich doświadczeniach, także negatywnych reakcjach ze strony rówieśników
 • Ramię w ramię po równość – LGBT i przyjaciele – konferencja prasowa organizowana od 2014 roku, składająca się m.in. z panelu dyskusyjnego z udziałem celebrytów sojuszników LGBT. Do tej pory sojusznikami akcji zostali m.in. Dorota Wellman, Agnieszka Woźniak-Starak, Czesław Mozil, Paulina Młynarska, Ilona Felicjańska, Maryla Rodowicz, Krystyna Mazurówna, Zbigniew Wodecki, Aleksandra Woźniak, Aga Zaryan, Maja Ostaszewska, Ireneusz Bieleninik, Michał Kwiatkowski, Małgorzata Ostrowska, Mela Koteluk i Bogusław Linda oraz zespół Lao Che, Julia Kuczyńska, Zofia Czerwińska zaś tytuł Sojusznika Roku otrzymali Dariusz Michalczewski (2015) i Czesław Mozil (2016), Aga Zaryan(2017), zespół Lipali(2018).
 • Tęczowy Piątek - akcja zainicjowana w 2016 r. w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym.
 • Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.Agnieszka Woźniak-Starak, z domu Szulim, po pierwszym mężu Badziak (ur. 15 kwietnia 1978 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kampania Przeciw Homofobii – ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca od 11 września 2001. Stowarzyszenie zajmuje się przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamosć płciową w polskim społeczeństwie, organizowaniem akcji mających na celu przeciwdziałanie homofobii, transfobii oraz walką o prawa osób LGBT. Posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).
  „Niech nas zobaczą” – pierwsza w Polsce społeczno-artystyczna kampania mająca przeciwdziałać homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, która została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Akcja została przeprowadzona w 2003 roku, prezentując trzydzieści par gejów i lesbijek na fotografiach pokazywanych na billboardach i w galeriach. Autorką zdjęć jest Karolina Breguła.
  Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Julia Kuczyńska (ur. 22 września 1987 w Złotowie) – polska blogerka modowa, szafiarka, modelka, znana głównie jako autorka bloga modowego Maffashion.
  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

  Reklama