• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamp-Lintfort

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Niemiecka autostrada A57 (niem. Bundesautobahn 57, BAB 57, Autobahn 57) zwana również Trans-Niederrhein-Magistrale, przebiega z zachodu na południe, od granicy z Holandią koło Goch do Kolonii w Nadrenii Północnej-Westfalii.
  Chester-le-Street - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North East England, w hrabstwie Durham. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 23 946 osób.

  Kamp-Lintfort – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Wesel. Leży ok. 20 km na północny zachód od Duisburga. Obecnie liczy 39 394 osoby (2010).

  Kamp-Lintfort położone jest na wzgórzach morenowych z okresu lodowcowego w dolnej Nadrenii. Ślady bujnej przeszłości historycznej tego miasta można odkrywać aż po dzisiaj zwiedzając wiele wspaniałych zabytków.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia miejscowości sięga XII/XIII wieku i związana jest z istniejącym tam od czasów średniowiecza klasztorem cystersów. Prawa miejskie Kamp-Lintfort otrzymało jednak dopiero w wieku XX, po gwałtownym rozwoju miejscowości w wyniku otwarcia kopalni węgla kamiennego.

  BenQ firma powstała na skutek przekształceń firmy Continental Systems Inc. powstałej w 1984 w firmę Acer Technologies. Jest tajwańskim producentem urządzeń cyfrowych. Ostateczna nazwa firmy powstała na skutek złączenia początkowych liter sloganu "Bringing Enjoyment and Quality to life", stało się to pod koniec 2001 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Opactwo cystersów zostało założone 31 stycznia 1123 roku przez trzynastu mnichów lotaryńskiego klasztoru Morimond (jako odłam założycielskiego klasztoru cystersów Cîteaux) i przez arcybiskupa Fryderyka I z Kolonii. To opactwo było pierwszym reprezentantem klasztorów w Niemczech, które rozkwitły w pierwszych latach stulecia po jego założeniu. Liczna ilość nowo powstałych klasztorów na jego wzór rozprzestrzeniła się nie tylko w Niemczech, ale również w nadbałtyckich krajach aż do Rygi włącznie. Klasztor Kamp stał się z tego powodu symbolem kultury na terenach wschodnich, wówczas jeszcze nie znających chrześcijaństwa.

  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.Nadrenia (niem. Rheinland) – kraina historyczna w zachodniej części Niemiec; obecnie w granicach krajów związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia.

  Kamp-Lintfort, klasztor Kamp

  Po rozwiązaniu klasztoru w 1802 roku z powodu sekularyzacji, pozostał dawny kościół z wieżami uwieńczonymi cebulastymi kopułami, dawny przyklasztorny szpital (obecnie miejsce spotkań chrześcijan) oraz części murów zewnętrznych. Dzięki wysokim państwowym nakładom finansowym, w latach 1986-1990 ogrody klasztorne zostały według starych planów kompletnie odnowione. Pojawienie się górnictwa wpłynęło z początkiem poprzedniego stulecia na szybki rozwój dzielnicy Lintfort. Rozwój ten spowodował połączenie pojedynczych gmin Hoerstgen i Kamp z czterema innymi miejscowościami tzw. Vierquartieren (Saalhoff, Rossenray, Kamperbruch, i Lintrort) w jedną dużą gminę. W 1950 roku z powodu rozwijającej się urbanizacji powstało z tych pojedynczych gmin liczących 3 900 mieszkańców rozwojowe 28-tysięczne miasto górnicze. Dzisiaj liczy ono 39 394 mieszkańców (2010). Z firm przemysłowych, które zasiedliły się w ostatnich latach w Kamp-Lintfort, najbardziej warta wymienienia jest firma BenQ, która znacznie zmieniła strukturę miasta, do dzisiaj jednostronnie skoncentrowanego na górnictwie. Decyzja osiedlenia w obrębie parku Dieprahm nowoczesnych firm wysokiej technologii gwarantuje nowe miejsca zatrudnienia z dobrymi perspektywami na przyszłość.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Miasto Kamp-Lintfort obejmuje obecnie powierzchnię 63,16 km, jest dumne ze swojej hali widowiskowej z 471 miejscami, różnorodnych szkół, basenu krytego i otwartego oraz dalszych atrakcji i możliwości rekreacji w parku Freizeitpark Pappelsee (pol. Topolowe Jezioro). Poza tym znajdziemy w Kamp-Lintfort hale sportowe przystosowane do międzynarodowych zawodów, nowoczesny szpital oraz kilka domów spokojnej starości. Wszystkie te czynniki wpływają na infrastrukturę dla młodych ludzi. Bujna przyroda oraz bogata oferta handlowa zachęcają do odwiedzania tego miasta.

  Żory (czes. Žory, niem. Sohrau) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, historycznie na Górnym Śląsku.Niemiecka autostrada A42 (niem. Bundesautobahn 42, BAB 42, Autobahn 42) nazywana potocznie Emscherschnellweg, przebiega przez teren Zagłębie Ruhry od skrzyżowania z autostradą A57 koło Kamp-Lintfort do skrzyżowania z autostradą A45 koło Dortmundu.

  Obszary leśne (1 080 hektarów) w północnej jak i zachodniej części miasta zachęcają tysiące turystów z bliskiego okręgu przemysłowego położonego nad rzeką Ruhra do wędrówek, jazdy konnej i odpoczynku. Tereny te służą całorocznej rekreacji w krajobrazie dolnej Nadrenii. Miasto Kamp-Lintfort połączone jest poprzez bezkolizyjne autostrady (A57 i A42) oraz drogę krajową B510, jak również poprzez bliskość węzła komunikacyjnego Moers z regionalną siecią komunikacyjną.

  Opactwo Morimond – położone dawniej w Fresnoy-en-Bassigny, obecnie Parnoy-en-Bassigny, w departamencie Górna Marna, w regionie Szampania-Ardeny we Francji.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Dnia 1 września 1981 roku Kamp-Lintfort zawarło umowę partnerską z angielskim miastem Chester-le-Street. Dnia 16 września 1989 roku z francuskim miastem Cambrai, a od 18 kwietnia 2004 z polskim miastem Żory. Dnia 27 kwietnia 2011 miastem partnerskim został Endemir w Turcji. Przyjacielskie stosunki pomiędzy tymi miastami są pogłębiane poprzez wieloletnie stowarzyszenia partnerskie. Przewodniczącą związku partnerskiego jest Elsa Hartmann natomiast sekretarzem zarządu jest obecny prezydent miasta Dr. Christoph Landscheidt.

  Cambrai (hist. pisownia: Cambray) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord.Zakon Cystersów (łac. Ordo Cisterciensis, skrót OCist. lub OCSO (Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae) dla trapistów) – katolicki zakon monastyczny reformowany, posługujący się regułą benedyktyńską , założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme, pierwszego opata z Cîteaux (z łac. Cistercium) (obecnie Saint-Nicolas-lès-Cîteaux) we Francji. Pierwsze klasztory powstały w La Ferté (1113), Pontigny (1114), Clairvaux (1115) i Morimond (1115). Do Polski cystersi przybyli w połowie XII w.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kamp • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ruhra (czyt. [ˈrura], niem. Ruhr) jest jedną z najważniejszych rzek Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej długość to 217 km; jej źródło znajduje się 674 m n.p.m., jej ujście do Renu w Duisburgu - 17 m n.p.m.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Rejencja Düsseldorf (niem. Regierungsbezirk Düsseldorf) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Düsseldorfie.
  Powiat Wesel (niem. Kreis Wesel) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Stolicą powiatu jest miasto Wesel.
  Droga krajowa 510 (Bundesstraße 510) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi południowy zachód - północny wschód i jest połączeniem drogi B55 koło Kerken z drogą B57 na obwodnicy Kamp-Lintfortu w Nadrenii Północnej-Westfalii.
  Opactwo Kamp – pierwszy na ziemiach niemieckich klasztor cystersów, znane również jako opactwo Altenkamp, znajduje się ono na terenie dzisiejszego miasta Kamp-Lintfort w Nadrenii Północnej-Westfalii.
  Moers – miasto w Niemczech leżące w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Wesel. 31 grudnia 2010 roku obszar miasta liczący 67,69 km² zamieszkiwało 105 506 osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.