Kamionka (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kamionka (gmina w Polsce))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamionka (hist. gmina Kozłówka) – gmina miejsko-wiejska w powiecie lubartowskim, województwo lubelskie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie lubelskim. W jej skład wchodzi 20 sołectw.

Gmina Garbów – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Siedzibą gminy jest miasto Kamionka.

Gmina koncentruje się na produkcji rolniczej. Dominują tutaj niewielkie gospodarstwa (średnia powierzchnia to 5 ha), jednak wiele osób pracuje poza rolnictwem, głównie w Lubartowie i Lublinie. Natomiast podmioty prowadzące działalność gospodarczą specjalizują się głównie w handlu, budownictwie oraz usługach.

31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 6455 osób.

Gmina Abramów (do 1948 gmina Wielkie ) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim. Siedzibą władz gminy jest Abramów. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4396 osób.Kozłowiecki Park Krajobrazowy - park krajobrazowy utworzony w roku 1990 i położony jest na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej (województwo lubelskie).

Nadanie 1 stycznia 2021 praw miejskich Kamionce, zmieniło typ gminy z wiejskiej na miejsko-wiejską.

Dane statystyczne[ | edytuj kod]

 • Powierzchnia: 11185 ha
 • Liczba ludności ogółem: 6580
 • Przyrost naturalny: -3,9 promila
 • Bezrobotni: 493
 • Główną atrakcją gminy jest Pałac Zamoyskich w Kozłówce, który odwiedza rocznie 150 tys. osób oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

  Samoklęski – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Kamionka. Miejscowość leży przy drodze nr 809Gmina Lubartów (do 1954 gmina Łucka) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kozłówka – wieś w północnej części województwa lubelskiego w gminie Kamionka (powiat lubartowski), 9 km na zachód od Lubartowa. Znajduje się tutaj zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich (obecnie muzeum) oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy.
  Gmina Michów (do 1929 gmina Chudowola, gmina Michów Lubartowski) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim. W latach 1975-1998 gmina należała administracyjnie do województwa lubelskiego. Siedziba gminy to Michów.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Niemce (hist. gmina Nasutów) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.Przez gminę przepływa rzeka Ciemięga, a siedziba gminy to Niemce.
  Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.
  Kierzkówka-Kolonia – kolonia w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Kamionka.

  Reklama