• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamil Śmiałkowski

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.
  Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

  Kamil M. Śmiałkowski (ur. 29 grudnia 1971 w Kłodzku) – polski krytyk, dziennikarz i publicysta komiksowy i filmowy, scenarzysta komiksowy, badacz popkultury, redaktor naczelny serwisu naekranie.pl (dawniej hatak.pl). Pisał również książki oraz scenariusze do telewizyjnych koncertów i programów kulturalnych oraz komiksów reklamowych.

  Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu."Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).

  Biografia[]

  Pierwszy tekst opublikował w grudniu 1986 w „Świecie Młodych”.

  Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  W 1999 roku redaktor i współwłaściciel czasopisma Hyperion, w latach 2001-2002 redaktor działu kultury „Newsweeka”. W latach 2002-2004 szef działu publicystyki czasopisma komiksowego „KKK”. W roku 2003 redaktor naczelny czasopisma dla dzieci „Miś”. W latach 2003-2004 redaktor, a w latach 2004-2005 zastępca szefa działu kultury „Wprost”. W latach 2005-2006 redaktor naczelny miesięcznika satyrycznego „Chichot”. W latach 2006-2007 redaktor naczelny czasopisma „Premiery”. Na przełomie 2009 i 2010 roku pełnił stanowisko zastępcy, a następnie pełniącego obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

  Świat Młodych” – polskie czasopismo dla młodzieży wydawane w Warszawie w latach 1949–1993, utworzone z połączenia dwóch czasopism: „Nowy Świat Przygód” i „Na Tropie”.Kłodzko (tuż po wojnie Kładzko, łac. Glacium, Glacensis urbs, Glocium, niem. Glatz, dial. Glooz, czes. Kladsko) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, będące siedzibą powiatu kłodzkiego, wiejskiej gminy Kłodzko. Leży w Kotlinie Kłodzkiej nad rzeką Nysą Kłodzką.

  Oprócz tego publikował teksty m.in. w „Machinie”, „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Fantastyce” oraz komiksy w „Playboyu”, „Hustlerze”, „KKK”, „Misiu”.

  Scenarzysta i prowadzący programu Zap w TVP1 (w 2007).

  Śmiałkowski jest jednym z pomysłodawców i organizatorem filmowej antynagrody Węże przyznawanej od 2012.

  Życie prywatne[]

  Żonaty, ma dwoje dzieci: Maję i Huberta.

  Newsweek – amerykański tygodnik społeczno-polityczny, który przedstawia wydarzenia z kraju i całego świata, z różnych dziedzin życia.Zap – telewizyjny program kulturalny emitowany w TVP1 co sobotę. Autorzy programu definiują go jako krótkie spięcie z popkulturą. Tematyką programu jest szeroko pojęta kultura współczesna. Nazwa programu pochodzi od słowa zapping, określającego sposób oglądania telewizji, polegający na szybkim przełączaniu z jednego kanału na inny. Scenarzystą i prowadzącym program jest Kamil M. Śmiałkowski. Program poświęcony jest jednemu tematowi (inny w każdym odcinku), ale ma też stałe punkty jak np. nowości kinowe i DVD. Prowadzący obdarowuje swoich widzów omawianymi nowościami.

  Publikacje[]

 • 2009 – Bond. Leksykon. (Pascal)
 • 2010 – Wampir. Leksykon. (Pascal)
 • 2010 – Przedwiośnie żywych trupów (Runa); mashup Przedwiośnia Żeromskiego
 • Przypisy

  1. Kamil Śmiałkowski redaktorem naczelnym hatak.pl, WirtualneMedia.pl
  2. Hyperion
  3. Stopka redakcyjna miesięcznika Nowa Fantastyka 2/2010
  4. Wiesław Chełminiak. Kino na kacu. „Rzeczpospolita”, 2012-04-14. 
  5. Snoopy – spotkanie w Krakowie.
  6. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2009. ISBN 978-83-7513-632-6
  7. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2010. ISBN 978-83-7513-750-7
  8. Stefan Żeromski, Kamil Śmiałkowski – Przedwiośnie żywych trupów. W: Agencja Wydawnicza Runa [on-line]. Agencja Wydawnicza Runa A. Brzezińska, E. Szulc sp.j.. [dostęp 2010-10-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Kamila Śmiałkowskiego
 • Wywiad z Kamilem Śmiałkowskim
 • Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny, wydawany w latach 1945-2002 w Krakowie, następnie w Warszawie (2002-2009). Po kolejnej sprzedaży ponownie wydawany był w Krakowie, a jego ostatni numer ukazał się 30 września 2013. Obecnym właścicielem pisma jest Tomasz Niewiadomski.Węże – nagroda przyznawana najgorszym polskim filmom. Została wymyślona przez krytyków filmowych Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego w 2012 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 1 kwietnia 2012 roku. Nagrody te przyznaje specjalnie powołana Akademia składająca się z krytyków i pasjonatów kina.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Machina – czasopismo muzyczne, miesięcznik, wydawane w latach 1995-2002 oraz ponownie od 2006. Od maja 2011 roku czasopismo przekształcono w tygodnik wydawany w wersji elektronicznej, któremu towarzyszył serwis internetowy. Od początku roku 2012 markę "Machina" zredukowano do samego serwisu internetowego.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
  Agencja Wydawnicza RUNA - wydawnictwo literackie zajmujące się głównie publikacją polskiej fantastyki (science fiction, fantasy, horror).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.