• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •                  Informacje o badaniu         Biorę udział       Nie obchodzi mnie to 

  Kamieniec - województwo śląskie

  Przeczytaj także...
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Województwo katowickie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Jego obszar wynosił 6650 km² (20 miejsce w Polsce), a ludność w 1998 3 894 900 mieszkańców. W 1998 dzieliło się na 43 miasta i 46 gmin. Graniczyło z 5 województwami: od zachodu z opolskim, od północy z częstochowskim, od wschodu z woj. kieleckim i krakowskim, a od południa z bielskim. Granica południowo-zachodnia stanowiła granicę państwową Czechosłowacją a od 1 stycznia 1993 z Czechami.

  Kamieniec (niem. Kaminietz, Dramastein 1936-1945) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice, o powierzchni 8,30 km².

  W latach 1945-1954 i 1973-1977 miejscowość była siedzibą gminy Kamieniec. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

  Na terenie miejscowości funkcjonuje Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Kamieńcu.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się Kamieńcu, w dekanacie Pyskowice, w diecezji gliwickiej.

  Historia[]

  Ze źródeł wiadomo, że Kamieniec, jako Kamień, oznaczał prawdopodobnie miejsce ufortyfikowane kamieniami. Na wzgórzu istniała obwarowana osada obronna kultury łużyckiej (650 – 400 lat p.n.e.), w której odkryto chatę odlewnika przedmiotów z brązu. W tym samym miejscu w VII – IX wieku istniał gród, należący do górnośląskiego plemienia zamieszkującego dorzecze Kłodnicy, zniszczony przez Świętopełka w 875 roku.

  Powiat tarnogórski – powiat ziemski w województwie śląskim, odrodzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej.Podział administracyjny Polski 1975-1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Miejscowość podobno wzmiankowana już w roku 1279.

  Kamieniec administracyjnie był związany z Pyskowicami (pierwotna parafia), Toszkiem i Gliwicami, przynależąc do kasztelanii toszeckiej, księstwa toszeckiego i następnie powiatu toszecko-gliwickiego i gliwickiego (do 1973 r.). W powiecie tarnogórskim Kamieniec znalazł się dopiero w 1999 r. w wyniku ostatniej reformy administracyjnej.

  Gmina Kamieniec – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 i 1973-1977 w woj. śląskim (śląsko-dąbrowskim), katowickim (w dwóch postaciach) i stalinogrodzkim (dzisiejsze woj. śląskie). Siedzibą władz gminy był Kamieniec.Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu należy do diecezji gliwickiej (dekanat Pyskowice). Do parafii należą miejscowości: Boniowice, Księży Las, Łubki, Zbrosławice-Nierada.

  Ze "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" możemy się dowiedzieć że cała własność ziemska wynosiła ok. 6km², posiadała 42 osady, 3 młyny wodne, kościół katolicki i szkołę. Parafia w 1869 roku liczyła 1437 katolików, 11 ewangelików i 7 izraelitów. Do parafii należą: Księży Las, Nierada, Kamieniec, Łubki.

  Pałac w Kamieńcu – pałac we wsi sołeckiej Kamieniec, położonej w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice. Usytuowany jest na tarasowym wzniesieniu po prawej stronie rzeki Dramy.Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (łac. Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis) – średniowieczny zakon rycerski, działający od XII do XIV wieku.

  Cały "klucz" kamieniecki liczył ok. 40km² i znajdowały się w nim miejscowości takie jak: Kamieniec, Boniowice, Księży Las, Łubki, Ziemięcice, Przezchlebie i Świętoszowice. Znajdowało się tutaj: 7 młynów wodnych, cegielnia i 4 piece wapienne.

  Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku głosy w Kamieńcu zostały oddane następująco:

 • 218 za Polską,
 • 146 za Niemcami (z czego 73 to emigranci).
 • Według legendy tutejszy zamek został założony przez samych Templariuszy, którzy mieli ukryć nieopodal zamku skarb.

  Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) – sporządzona za czasów biskupa Henryka z Wierzbna. Jest ona dla wielu wsi śląskich najstarszym zachowanym źródłem historycznym, w którym po raz pierwszy odnotowano ich istnienie. Dawniej sądzono, że księga ta powstała w 1305 roku.Gmina Zbrosławice - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.

  Nazwa[]

  W łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego) z 1295 roku miejscowość wymieniona jest jako Kamen w okręgu Pyskowice i Zbrosławice.

  Z dniem 10.08.1936 r. urzędowa nazwa niemiecka Kaminietz została zmieniona na Dramastein ('kamień Dramy').

  Zabytki[]

  Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela który pochodzi z XV. Był konsekrowany prawdopodobnie w 1417 r.

  Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela która powstała w XIV wieku.

  Pałac który pochodzi z początku XVIII wieku.

  Charakterystyka[]

  Istniejący w Kamieńcu tak zwany mikroklimat sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego i nerwowego. Obecnie funkcjonuje we wsi Sanatorium Rehabilitacyjne Neuropsychiatrii Kamieniec-Zbrosławice

  Przypisy

  1. Strona ZSO.
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  3. "Amts-Blatt des Preußischen Regierung in Oppeln", Jg. 121, Stück 34, 22.08.1936, S. 238, No. 508.

  Zobacz też[]

 • Pałac w Kamieńcu
 • Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu
 • Kamieniec
 • Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kamieńcu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama