Kamieniec - gmina Trzemeszno
Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Józef Rzóska (ur. 16 marca 1897 w gminie Kamieniec (ówczesny pow. mogileński), zm. 5 marca 1973 w Poznaniu) – ekonomista, działacz społeczny.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Kamieniec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno. Wieś znajduje się w odległości ok. 8 km na wschód od Trzemeszna, położona jest nad Jeziorem Kamienieckim.
Wieś duchowna, własność opata kanoników regularnych w Trzemesznie pod koniec XVI wieku leżała w powiecie gnieźnieńskim województwa kaliskiego.
We wsi drewniany kościół pw. św. Jakuba Większego z 1723 oraz cmentarz. Kościół został zbudowany z fundacji Jana Cieńskiego - zakonnika trzemeszeńskiego, był kilkakrotnie restaurowany. Jest to budowla jednonawowa konstrukcji zrębowej. Do ciekawego wyposażenia należą: chór muzyczny z II poł. XIX w., ołtarz główny i ambona późnobarokowe z lat 1722-24, belka tęczowa ozdobnie wygięta z późnogotycką grupą Ukrzyżowania z połowy XVI w., ołtarze boczne barokowe z II poł. XVII w.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.
W Kamieńcu urodził się Józef Rzóska (1897–1973), poseł, kawaler Orderu Virtuti Militari, i jego młodszy brat Julian (1900–1984) – zoolog, hydrobiolog, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 247.