• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamienica Pod Gryfami w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Plac Trzech Krzyży w Warszawie – plac w Warszawie, w Śródmieściu, w ciągu Traktu Królewskiego, u wylotu Nowego Światu, ul. Książęcej, Bolesława Prusa, Wiejskiej, Alej Ujazdowskich, ul. Mokotowskiej, Hożej, Brackiej i Żurawiej; dawny plac rozdrożny na trakcie ze Starej Warszawy do Solca, Ujazdowa, Rakowca i Grzybowa.Józef Huss (ur. 11 czerwca 1846 w Krzeszowicach, zm. 15 lutego 1904 w Warszawie), polski architekt i konserwator zabytków, jeden z wybitniejszych przedstawicieli polskiego eklektyzmu.
  Prywatne Żeńskie Gimnazjum i Liceum Anny Jakubowskiej – nieistniejąca już szkoła o profilu humanistycznym, przy pl. Trzech Krzyży 18 (Kamienica Pod Gryfami) w Warszawie. Szkoła została założona w 1918 r. przez Annę Jakubowską (1875-1948).

  Kamienica Pod Gryfami – kamienica przy placu Trzech Krzyży 18 w Warszawie, zaprojektowana przez Józefa Hussa dla rodziny Fuchsów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Kamienica została zaprojektowana przez Józefa Hussa w latach 1884–1886 dla rodziny Fuchsów. Okrągłe kopuły narożników architekt zapożyczył z restaurowanej przez siebie Królikarni, a motyw gryfów z nieistniejącego już berlińskiego Banku Rzeszy. Później kamienicę kupiła inna rodzina Classenów. Budynek, spalony w 1944 roku, stracił narożne gloriety z kopułkami i kilka wieńczących go gryfów.

  Reichsbank - były centralny bank Rzeszy. Został założony w 1876 roku (dokładniej 1 stycznia), krótko po zjednoczeniu Niemiec i powstaniu Cesarstwa Niemieckiego. Bank powstał na miejsce Centralnego Banku Prus. Pierwszym prezesem Reichsbanku był Hermann von Dechend.Anna Jakubowska (ur. 1875 w Moskwie, zm. 31 stycznia 1948 w Podkowie Leśnej) – polska nauczycielka i organizatorka szkolnictwa, działaczka społeczna, założycielka Żeńskiego Gimnazjum i Liceum przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie w roku odzyskania niepodległości Polski (1918) i jego dyrektorka do wybuchu powstania warszawskiego (1944).

  Po wojnie kamienica została odrestaurowana, lecz bez belwederków na trzech rogach. Ocalała jedynie na zwieńczeniu fasady jedna para gryfów na rogu ul. Brackiej i pl. Trzech Krzyży. Kamienicę odbudowano jako siedzibę Pagedu, lecz bez gloriet na górze. W 2005 zostały one odtworzone, a także kamienica została nadbudowana o jedno niewidoczne z ulicy piętro ukryte w mansardowym dachu. Zostały także odtworzone belwederki oraz brakujące rzeźby gryfów.

  Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Obecnie w kamienicy mieszczą się biura na wynajem o łącznej powierzchni 2.600 m wraz z 34 naziemnymi miejscami parkingowymi.

  W lipcu 1983 na frontowej ścianie kamienicy wmurowano tablicę upamiętniającą Annę Jakubowską i utworzone przez nią w tym budynku żeńskie gimnazjum.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Kamienica przed 1939
 • Gryfy na fasadzie
 • Tablica upamiętniająca Annę Jakubowską
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 206.
  2. Stanisław Ciepłowski: Napisy pamiątkowe w Warszawie XVII-XX w.. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987, s. 234-235. ISBN 83-01-06109-X.
  Paged Spółka Akcyjna (akronim od słów Polska Agencja Eksportu Drewna) – polskie przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego z siedzibą w Warszawie, od 10 października 1996 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.