• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamienica - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Dobra – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).

  Kamienicagmina wiejska w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie limanowskim, między pasmem Gorców a Beskidu Wyspowego. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

  Siedziba gminy to Kamienica. W skład gminy wchodzą, oprócz Kamienicy, cztery okoliczne miejscowości: Szczawa, Zalesie, Zbludza i Zasadne.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Kamienica ma obszar 96,11 km², w tym:

  Zasadne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Kamienica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.Graniczy z Gorczańskim Parkiem Narodowym dlatego też jest bardzo atrakcyjną miejscowością dla turystów w której rozwija się agroturystyka. W Zasadnem usytuoawana jest Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej, Dom Kultury z siedzibą OSP, Kościół oraz kilka sklepów.Miejscowa ludność zwana Białymi Góralami zajmuje się głownie agroturystyką, Zasadne jest także liczne odwiedzane przez młodzież szkolną która organizuje tutaj liczne oazy, kolonie, spotkania młodzieżowe itp.Największy rozkwit Zasadne miało w latach 90-tych gdzie było hucznie odwiedzane przez młodzież.Zasadne graniczy z kilkoma większymi miejscowościami takimi jak: Kamienica która jest zarazem Gminą oraz Ochotnica. Przez Zasadne prowadzi droga do miejscowości Ochotnica Dolna oraz do Kamienicy.Gmina Ochotnica Dolna (do 1954 gmina Ochotnica) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.
 • użytki rolne: 32%
 • użytki leśne: 64%
 • Gmina stanowi 10,1% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7227 osób.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kamienica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kamienica.png

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Do atrakcji turystycznych dostępnych na terenie gminy należą liczne dzikie potoki górskie, lecznicze wody mineralne, ogromne lasy iglaste, świetne warunki narciarskie oraz piękny krajobraz. Największe szczyty to Turbacz (1310 m), Gorc (1228 m) i Modyń (1029 m). W gminie znajduje się również Papieżówka, położona na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.Modyń (1029 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w Beskidzie Wyspowym, jeden z najwyższych jego szczytów. Leży na terenie pięciu miejscowości: Młyńczyska, Zalesie, Zbludza, Wola Kosnowa i Kicznia. Szczególnie okazale prezentuje się od strony zachodniej, z Przełęczy Słopnickiej. Nie jest górą typową dla Beskidu Wyspowego, gdyż tworzy kilka grzbietów. W kierunku południowym i południowo-wschodnim odchodzą od Modyni do doliny Dunajca trzy niewysokie grzbiety – Piechówka, Okręg i Klończyk. Z Modyni spływa kilka potoków uchodzących do Zbludzy, Jastrzębika lub Czarnej Wody (wszystkie są w zlewni Dunajca). Stoki północne Modyni są bardziej strome od południowych.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Dobra, Łącko, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Słopnice

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Gorczański Park Narodowy, utworzony w 1981 roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1980 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się w Porębie Wielkiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gorc (1228 m) – szczyt we wschodniej części grzbietu głównego Gorców. Jego charakterystyczna sylwetka z kilkoma polanami jest dobrze rozpoznawalna z dużych odległości. Zbudowany jest z grubych ławic piaskowców magurskich i zlepieńców. Północne stoki pokryte są lasami jodłowo-bukowymi, wyższe partie świerkowymi. Wchodzi w skład wielokilometrowej długości Pasma Gorca ciągnącego się od Turbacza na wschód. Nazwa szczytu pochodzić może od sposobu powstania polan, które zostały uzyskane sposobem żarowym, czyli są "wygorzałe".
  Zalesie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Kamienica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.
  Gmina Słopnice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Gmina powstała 1 stycznia 1997r. dekretem ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Włodzimierza Cimoszewicza. W latach 1997-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim, a od 1999 r. jest położona w województwie małopolskim
  Województwo nowosądeckie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 - 1998. Położone w południowej części Polski, przy granicy ze Słowacją. Graniczyło od wschodu z województwem krośnieńskim, od północy z tarnowskim i krakowskim, a od zachodu z bielskim. Siedzibą władz województwa był Nowy Sącz.
  Kamienica – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, będąca siedzibą gminy Kamienica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Miejscowość zamieszkana przez Białych Górali.
  Gmina Niedźwiedź – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Jest to gmina letniskowa, o ogromnych walorach naturalnych. Na terenie gminy spotkać można salamandrę plamistą
  Gmina Mszana Dolna (1934-52 gmina Mszana Dolna II) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim. Z gminy Mszana Dolna, z Kasiny Wielkiej pochodzi znana polska biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.