• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamień Tizoca

  Przeczytaj także...
  Aztekowie, Mexikowie – najsilniejszy w prekolumbijskim Meksyku naród indiański, posługujący się językiem nahuatl z rodziny uto-azteckiej. W momencie konkwisty przewodzili najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki.Kamień Słońca lub Kamień Pięciu Er (hiszp. Piedra del Sol) – kamienny dysk odkryty w XVIII wieku w rejonie Templo Mayor w Meksyku. Mierzy 358 cm średnicy, 98 cm grubości i waży 24 tony. Często błędnie uważany jest za kalendarz; w rzeczywistości przedstawia aztecki mit o powstaniu świata.
  Tezcatlipoca (także Metzli; nah. "Dymiące Zwierciadło") – w azteckim panteonie bóstwo zła, ciemności i zemsty, którego rodowód nie jest do końca jasny. Według mitycznych przekazów był bogiem-stwórcą i Słońcem Ziemi (Nahui Ocelotl) w pierwszej epoce świata oraz jednym z czterech synów boga-kreatora Ometeotl (Dwa Bóg), dwoistego stworzyciela świata składającego się z męskiego pierwiastka Ometecuhtli (Pan Dwoistości) i żeńskiego Omecihuatl (Pani Dwoistości).
  Kamień Tizoca

  Kamień Tizoca (hiszp. Piedra de Tízoc) – ogromny bazaltowy dysk odkryty 17 grudnia 1791 roku w rejonie Templo Mayor w Meksyku. Mierzy 267 cm średnicy, 121 cm grubości i waży 26 ton. Sądzi się, że mógł być kamieniem ofiarnym, jednak najprawdopodobniej był jedynie pomnikiem wykutym na cześć Tizoca, siódmego władcy Tenochtitlanu panującego w latach 1481-1486.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Choć rządy Tizoca były jednymi z najkrótszych i najgorszych w historii Azteków, to właśnie za jego panowania wykuto kamień, który obok Kamienia Słońca stał się jednym z najsłynniejszym azteckich rękodzieł. Był to właściwie jego największy wkład w kulturę, ponieważ władca nie przeprowadził żadnych zmian społecznych ani reform wojska, czy administracji. Jako dowódca również się nie sprawdził i poniósł wiele militarnych porażek, co doprowadziło do tego, że pod koniec jego rządów azteckie imperium było już poważnie osłabione. Prawdopodobnie, żeby podnieść swoją reputację i pokazać w lepszym świetle swoje rządy rozkazał wykuć kamień, na którym miały być przedstawione jego wielkie zwycięstwa i podboje.

  Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.Narodowe Muzeum Antropologiczne(hiszp.: Museo Nacional de Antropología)– muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna. Układ ekspozycji w salach na parterze jest następujący:

  Na wierzchniej części kamienia umieszczono wizerunek słońca, któremu władca ofiarował swoje zwycięstwa nad sąsiednimi miastami. Ponieważ znajdują się na nim także rowki, pojawiły się podejrzenia, że mógł on służyć do składania ofiar. Bok kamienia podzielony jest na trzy części: górną zajmują gwiazdy i konstelacje symbolizujące niebo, dolną zdobią trójkąty reprezentujące ziemię, a środkowa część przedstawia Tizoca przebranego w strój boga wojny, Huitzilopochtli. Obok wyrzeźbionych jest 15 scen zwycięstw, które odniósł nad innymi miastami oraz imiona pokonanych wodzów. Wśród przedstawionych na kamieniu postaci znajduje się też aztecki bóg zła, ciemności i zemsty, Tezcatlipoca, trzymający za włosy inne bóstwa oraz wojownicy trzymający za włosy swoich wrogów. W kulturze Azteków był to symbol uległości i porażki. Na kamieniu znajdują się też nazwy już podbitych miejsc, jak i tych które uznano, że wkrótce zostaną zdobyte.

  Templo Mayor – najważniejsza budowla sakralna Azteków, budowana etapami w XIV w. i XV w. Znajdowała się w centrum azteckiej stolicy Tenochtitlan (jej ruiny znajdują się do dziś w mieście Meksyk) i miała kształt piramidy schodkowej z dwiema świątyniami na szczycie. Świątynie te, wznoszące się na ok. 60 m nad poziom placu u stóp piramidy, były poświęcone Huitzilopochtli (bogu wojny i słońca) oraz Tlalocowi (bogu deszczu i płodności). Hiszpanie po zdobyciu miasta w 1521 roku prawie całkowicie ją zniszczyli jako symbol pogańskiego kultu.

  Obecnie kamień znajduje się w Narodowym Muzeum Antropologicznym w Mexico City.

  Zobacz też[]

 • Kamień Słońca
 • Przypisy

  1. The Tizoc Stone (ang.). brownpride.com. [dostęp 2014-08-27].
  2. Tenochtitlán Facts - Tizoc (ang.). tenochtitlanfacts.com. [dostęp 2014-08-27].
  3. The Tizoc Stone (ang.). ancient.eu. [dostęp 2014-08-27].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.