• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamerun Brytyjski

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Terytoria mandatowe – terytoria (kolonie) odebrane po I wojnie światowej Niemcom i Turcji i powierzone, uchwałą Ligi Narodów, do administracji państwom zwycięskiej Ententy: Wielkiej Brytanii, Francji lub Belgii, a także Japonii, Australii i Związkowi Południowej Afryki. Państwa te nazywane były "mandatariuszami".
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Kamerun Brytyjski (ang. British Cameroons) – dawne brytyjskie terytorium mandatowe.

  20 lipca 1920 dawny Kamerun Niemiecki podzielono na część francuską i brytyjską, które od 1922 stały się terytoriami mandatowymi.

  Zmiany terytorium Kamerunu

       Kamerun Niemiecki

       Kamerun Brytyjski

  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.Kamerun Francuski – francuska posiadłość centralnej Afryce, na terytorium obecnego Kamerunu, powstałe przez okupację Kamerunu Niemieckiego, w okresie dwudziestolecia międzywojennego terytorium mandatowe Ligi Narodów a po II wojnie światowej terytorium powiernicze ONZ. W styczniu 1960 terytorium uzyskało niepodległość, a październiku 1961 przyłączono do niego południową część Kamerunu Brytyjskiego.

       Kamerun Francuski

       Niepodległy Kamerun

  Kamerun Brytyjski wewnętrznie podzielony był na Kamerun Północny i Kamerun Południowy.

  W 1960 niepodległość uzyskały Kamerun Francuski i Nigeria, wskutek czego w lutym 1961 przeprowadzono pod nadzorem ONZ plebiscyt w Kamerunie Brytyjskim odnośnie przynależności terytorialnej. Ludność Północnego Kamerunu opowiedziała się za przyłączeniem do Nigerii, zaś Południowy Kamerun wybrał połączenie z Kamerunem.

  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.Pierwszymi mieszkańcami terenów obecnego państwa Kamerun byli najprawdopodobniej Pigmeje. Zamieszkują oni zresztą do dziś lasy na południu kraju. Ludy Bantu, zamieszkujące dużą część środkowej i południowej Afryki, wywodzą się z kameruńskich wyżyn, skąd rozpoczęły swoją migrację.

  31 maja 1961 Północny Kamerun został włączony do Nigerii, Południowy Kamerun stał się częścią Kamerunu 1 października tego samego roku.

  Zobacz też[]

 • Historia Kamerunu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.