• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kamera - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.
  Ulica Puławska - ulica w Warszawie i Piasecznie zaczynająca się (według numeracji) w dzielnicy Mokotów, a kończąca na granicy administracyjnej miasta Warszawa. W tym miejscu styka się z ulicą Puławską w Piasecznie, która zaczyna się w Piasecznie od rynku miejskiego i kończy na administracyjnej granicy gminy Piaseczno.

  Kamera – polskie czasopismo poświęcone filmowi krótkometrażowemu (miesięcznik). Pierwszy numer ukazał się w 1957 roku w formacie A4 (210 mm x 297 mm) i objętości 16 stron.

  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.

  Redakcja mieściła się w Warszawie przy ul. Puławskiej 61, wydawcą była Centrala Filmów Oświatowych „Filmos”. Do 1960 czasopismo ukazywało się pod tytułem Nowy Film Oświatowy. Do 1965 było rozpowszechniane wyłącznie w prenumeracie dla instytucji, od stycznia 1966 w sprzedaży kioskowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jolles 1963 ↓, s. 86.
  2. Kamera, 1967, nr 1, s. 2

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zygmunt Jolles: Katalog Prasy Polskiej. Warszawa: Biuro Wydawnicze „Ruch”, 1963. OCLC 749778445. (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.