• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kama - rzeka

  Przeczytaj także...
  Wyszera - (ros. Вишера) rzeka w Rosji w Kraju Permskim. Lewy dopływ Kamy o długości 415 km i powierzchni zlewni 31200 km². Wyszera zamarza w późnym październiku lub wczesnym listopadzie i pozostaje zamarznięta do kwietnia. W zlewni Wyszery znajdują się złoża diamentów.Syłwa (ros.] Сылва; z języka komi-permiackiego сылsyl – „z roztopów”, ва va – „woda”) – rzeka w Rosji, w obwodzie swierdłowskim i Kraju Permskiego.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Kama (Ка́ма) (tatar. Çulman) – rzeka w Rosji, lewy dopływ Wołgi (i największy z nich, w rzeczywistości większy także od Wołgi w miejscu połączenia obu rzek). Wypływa w republice autonomicznej Udmurcja (ros. Удму́ртия), płynąc najpierw na wschód, potem skręca na południe i zachód w obwodzie permskim, przepływa ponownie przez Udmurcję, a następnie przez republikę autonomiczną Tatarstan, gdzie spotyka się z Wołgą.

  Tatarstan, Republika Tatarstanu (ros. Респу́блика Татарста́н lub Тата́рия; tatar. Татарстан Республикасы / Tatarstan Respublikası) – podmiot (republika) Federacji Rosyjskiej wchodząca w skład Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego.Wołga (ros. Волга, mar. Jul, tat. Idel, łac. Rha) – wielka rzeka w Rosji przeduralskiej. Długość – 3531 km, powierzchnia zlewni – 1380 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia 8060 m³/s (254,35 km³ rocznie). Największa i najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej, największa i najdłuższa na świecie rzeka uchodząca do jeziora. Płynie wyłącznie przez Rosję, tylko skrajne wschodnie ramię delty – Kigacz wyznacza granicę z Kazachstanem. W wyniku prowadzonej w czasach radzieckich budowy licznych zbiorników retencyjnych i regulacji koryta, bieg Wołgi został skrócony o ponad 160 km.
  Mapa centralnej Rosji z zaznaczonym obszarem zlewni rzeki Kama oraz pozostałym obszarem zlewni Wołgi.

  Całkowita jej długość wynosi 1805 km. W zlewni Kamy można doliczyć się 73 718 dopływów, z których 94,5% nie przekracza długości 10 km. Największymi jej dopływami są rzeki: Kosa, Wyszera, Syłwa, Czusowaja, Bieła, Wiatka. Nad brzegami Kamy znajdują się miasta: Czystopol, Solikamsk, Bieriezniki, Perm, Sarapuł i Nabierieżnyje Czełny. W tym ostatnim mieście znajduje się fabryka samochodów ciężarowych, znanych także w Polsce "Kamaz" (ros. Камаз), noszących nazwę od rzeki Kama.

  Czystopol (ros. Чистополь) — miasto w Rosji. Centrum administracyjne rejonu czystopolskiego w Tatarstanie. Prawa miejskie uzyskał w 1781 roku.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rzeki w Rosji
 • Sarapuł (ros. Сарапул) - miasto w Rosji (Udmurcja), nad Kamą; 101 tys. mieszk. (2005); przemysł zbrojeniowy, maszynowy; elektroniczny, skórzany, odzieżowy, drzewny, spożywczy; port rzeczny; muzeum.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Udmurcja (ros. i udm. Удмуртия), pełna nazwa Republika Udmurcka (ros. Удмуртская Республика, udm. Удмурт Республика lub Удмурт Элькун) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język tatarski (nazwy własne tatar tele, tatarça) - język z kipczackiej grupy turkijskiej rodziny językowej. Jest używany przez Tatarów. Głównym miejscem występowania języka tatarskiego jest Tatarstan i pozostałe regiony Rosji. Poza tym językiem tatarskim posługują się m.in. niektórzy mieszkańcy krajów byłego ZSRR,- Ukrainy Turcji, Chin, Finlandii, a także m.in Polski. Obecna liczba ludzi mówiących tym językiem jest szacowana na 8 milionów.
  Wiatka (ros. Вятка) - rzeka w Rosji (Udmurcja, Obwód kirowski, Tatarstan). Prawy dopływ Kamy. Długość - 1314 km, powierzchnia zlewni - 129 tys. km².
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Bieriezniki (ros.: Березники) – miasto w Rosji, w Kraju Permskim, na lewym brzegu Kamy. W 2010 roku liczyło ok. 156,5 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu chemicznego (m.in. produkcja sody, nawozów sztucznych, amoniaku, saletry amonowej, saletry sodowej, gąbki tytanowej oraz farb i barwników), elektrotechnicznego, metalowego, lekkiego, spożywczego i materiałów budowlanych; w mieście działa także port rzeczny. W pobliżu miejscowości znajdują się złoża soli kamiennej, potasowej i magnezowej eksploatowane od XVII wieku. Ponadto w Bierieznikach mieszczą się: oddział Permskiego Uniwersytetu Technologicznego, teatr i muzeum krajoznawcze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.