• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalisz Pomorski - gmina  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Pruszcz (niem. Ratheide) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 5 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Krężno.Okręg wyborczy nr 13 – okręg wyborczy w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, obejmujący swym zasięgiem tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej jest Gorzów Wielkopolski.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Gospodarka gminy opiera się na przemyśle drzewnym, leśnym, rolnictwie oraz przemyśle rolno-spożywczym. Ponadto w gminie rozwija się handel detaliczny, usługi transportowe, hotelarskie, gastronomiczne oraz produkcja galanterii drewnianej.

  Na terenie gminy ustanowiono podstrefę Kalisz Pomorski – Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która obejmuje 1 kompleks o powierzchni 9,39 ha. Teren podstrefy zlokalizowany jest w południowej części Kalisza Pomorskiego (przy ul. Przemysłowej). Przedsiębiorcy podejmujący działalność gospodarczą na terenie podstrefy mogą skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z części podatku dochodowego CIT lub części dwuletnich kosztów pracy.

  Kaltenkirchen - miasto w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Segeberg, siedziba urzędu Kaltenkirchen-Land. Leży ok. 35 km na północ od Hamburga, liczy 19 868 mieszkańców (2008).Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).

  Przyroda i turystyka[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się na Pojezierzu Drawskim, z Puszczą Drawską, które jest jednocześnie w środkowej części gminy. Gmina ma urozmaiconą rzeźbę terenu powstałą po przejściu lądolodu skandynawskiego. W obszarach tych występują też wzgórza morenowe. Przez gminę przepływa rzeka Drawa dostępna dla kajaków. Atrakcją turystyczną gminy są czyste ichtiologiczne jeziora, z czego cztery w samym Kaliszu. Nad największym z nich, jeziorem Bobrowo Wielkie jest strzeżona plaża miejska. Północno-zachodnia część gminy jest niezamieszkana, znajduje się tam Poligon Drawski, na którym ćwiczenia mają wojska NATO. Tereny leśne zajmują 59% powierzchni gminy, a użytki rolne 20%.

  Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalin oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.

  Infrastruktura i transport[ | edytuj kod]

  Transport drogowy[ | edytuj kod]

  Przez gminę Kalisz Pomorski prowadzi tranzytowa droga krajowa nr 10 Szczecin-Bydgoszcz-Płońsk, łącząca miasto z Mirosławcem (16 km) i Reczem (26 km). Z Kalisza do Szczecina jest 100 km, do Koszalina 124, do Piły 74. Przez gminę przebiega również droga wojewódzka nr 175 łącząca drogi krajowe 10 w Kaliszu i 20 w Drawsku Pomorskim. Droga można dojechać przez Drawno (14 km) do Choszczna (14 km) oraz w przeciwnym kierunku do Drawska Pomorskiego (27 km).

  Karwiagać (niem. Kranzwerder) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 8 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Stara Korytnica.Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

  Transport kolejowy[ | edytuj kod]

  Kalisz Pomorski uzyskał połączenie kolejowe w 1888 r. po wybudowaniu odcinka z Wałcza (wcześniej powstał fragment do Piły) W 1895 r. linię wydłużono do Stargardu. Także w 1895 r. powstała druga linia do Choszczna, a w 1900 r. przez Wierzchowo do Złocieńca. Cała linia Choszczno – Złocieniec została zamknięta w 1996 r. W 2000 r. tego samego doznała linia Stargard – Piła, chociaż odcinek Stargard – Kalisz Pomorski był później kilkakrotnie otwierany i zamykany. 1 września 2006 r. ponownie został przywrócony ruch na tej linii, jest on obsługiwany autobusami szynowymi. Do nieistniejącej obecnie wsi Poźrzadło (położonej przy jeziorze Poźrzadło) w 1896 r. otwarto wąskotorową linię kolejową ze Stargardu. Odcinek Dobrzany- Poźrzadło został zamknięty ok. 1965 r., a wkrótce potem rozebrany. Obecnie w gminie czynne są dwie stacje kolejowe: Kalisz Pomorski i Prostynia oraz trzy przystanki osobowe: Kalisz Pomorski Miasto, Cybowo i Biały Zdrój Południowy.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Dębsko (niem. Denzig) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 267 mieszkańców.

  Poczta[ | edytuj kod]

  W gminie czynny jest jeden urząd pocztowy: Kalisz Pomorski (nr 78-540).

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ślizno (niem. Julienhof) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 94 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Pomierzyn.
  Wierzchucin (niem. Christiansberg) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 22 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Giżyno.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.
  Mirosławiec (dawniej Frydląd Marchijski, niem. Märkisch Friedland) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mirosławiec. Położone na Pojezierzu Południowopomorskim, na północ od Jeziora Korytnickiego i na wschód od rzeki Korytnicy.
  Biały Zdrój Południowy – przystanek kolejowy w Białym Zdroju w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Pomiędzy marcem, a kwietniem 2014 dokonano zburzenia budynków stacyjnych.
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.