• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalinowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Olecko – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Gmina Bargłów Kościelny to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Kalinowogmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Kalinowo.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7047 osób.

  Skomętno Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo.Dorsze (niem. Dorschen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo.

  Położenie[]

  Obszar gminy rozpościera się w południowo-wschodniej części Pojezierza Ełckiego, na wschód od Ełku.

  Gmina Kalinowo położona jest we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.

  Gmina Raczki (do 1954 gmina Dowspuda) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Turowo (niem. Auersberg, do 1938 r. Thurowen) – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo.

  Graniczy z następującymi gminami:

 • od północy – Wieliczki,
 • od północnego wschodu – Raczki,
 • od wschodu – Augustów i Bargłów Kościelny,
 • od południa – Rajgród i Prostki,
 • od zachodu – Ełk i Olecko.
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kalinowo ma obszar 285,17 km², w tym:

 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 18%
 • Gmina stanowi 25,65% powierzchni powiatu.

  Zanie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W roku 1970 wieś należała administracyjnie do gromady Milewo.Gmina Wieliczki leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie oleckim. Liczy ok. 3600 mieszkańców. Siedzibą gminy są Wieliczki.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kalinowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kalinowo.png

  Sołectwa[]

  Borzymy, Czyńcze, Długie, Dorsze, Dudki, Ginie, Golubie, Golubka, Grądzkie, Iwaśki, Jędrzejki, Kalinowo, Krzyżewo, Koleśniki , Kucze, Kulesze, Laski Małe, Laski Wielkie, Lisewo, Łoje, Makosieje, Marcinowo, Mazurowo, Maże, Milewo, Piętki, Pisanica, Prawdziska, Romanowo, Romoty, Skomętno, Skrzypki, Stacze, Stożne, Sypitki, Szczudły, Turowo, Wierzbowo, Wysokie, Zaborowo, Zanie, Zocie.

  Grądzkie Ełckie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.Piętki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo. Istnieją dwie miejscowości obok siebie o tej samej nazwie (administracyjnie niedawno zostały połączone). W okresie PRL-u jedna z nich była PGR-em a druga wsią rolniczą. Na terenie dawnego PGR-u przed II wojną światową był majątek ziemski. Przed II wojną światową jedna z nich nazywała się Blumental a druga Trentowsken. Od niedawna nie istnieje już PGR.

  Pozostałe miejscowości[]

  Kile, Kuczki, Mikołajki, Ryczywół, Stare Cimochy.

  Sąsiednie gminy[]

  Augustów, Bargłów Kościelny, Ełk, Olecko, Prostki, Raczki, Rajgród, Wieliczki

  Przypisy

  Borzymy (niem. Borczymmen, 1881-1936 Borszymmen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo.Gmina Rajgród – to gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pisanica (niem. Pissanitzen)– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo. Pisanica do roku 1926 nazywała się Pissanitzen, później nazwę tę zmieniono na Ebenfelde. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Pojezierze Ełckie (842.86, niem. Lycker Seengebiet) – część składowa Pojezierza Mazurskiego. Ma powierzchnię około 2630 km². Na północy sąsiaduje z Krainą Węgorapy, na północnym wschodzie ze Wzgórzami Szeskimi i Pojezierzem Zachodniosuwalskim (Wyniesieniem Oleckim), na wschodzie z Równiną Augustowską (Pagórkami Augustowskimi), na południu z Kotliną Biebrzańską i Wysoczyzną Kolneńską, na zachodzie z Równiną Mazurską (Obniżeniem Piskim i Równiną Bemowską) i Krainą Wielkich Jezior Mazurskich (Pojezierzem Orzyskim i Wyniesieniem Pozezdrzańsko-Kożuchowskim). Główne miejscowości regionu to Ełk i Olecko (na granicy z Pojezierzem Zachodniosuwalskim), a także Biała Piska i Rajgród. Większość obszaru leży w granicach powiatu ełckiego, część oleckiego, a fragmenty również augustowskiego, grajewskiego, piskiego, giżyckiego, węgorzewskiego i gołdapskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Powiat ełcki – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ełk.
  Gmina Ełk – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Maże – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo, przy drodze wojewódzkiej nr 661.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.