Kalinik z Frygii
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.
Kalinik z Frygii, cs. Muczenik Kallinik, gr. Καλλίνικος (ur. we Frygii, zm. ok. 251 lub ok. 286) - kapłan pogański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Kalinik pochodził z Bitynii i mieszkał w Cezarei. Poniósł śmierć męczeńską z rąk pogan przez ścięcie mieczem, za panowania cesarza Decjusza lub Dioklecjana, po tym, jak uwierzył w Jezusa Chrystusa widząc odwagę i cuda św. Tyrsa (ros. First). Święty Tyrs, który został skazany na brutalne tortury i męki, zniósł je w nienaruszonym stanie i z woli Boga umarł spokojnie. Tego samego dnia śmierć poniósł św. Leukiusz (również Leucjusz), który został ścięty za drwiny (za niesłuszne prześladowanie chrześcijan) z władcy Koynbrikiosa (gr. Κουμβρίκιος).
Wspomnienie liturgiczne trzech męczenników obchodzone jest w Kościele katolickim 28 stycznia.
Cerkiew prawosławna wspomina świętych dwukrotnie:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Uwagi[ | edytuj kod]
- liturgia katolicka
- prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego
Przypisy[ | edytuj kod]
- Księga Świętych (14 grudnia) na stronie internetowej Kościoła w Grecji
- Żywoty Świętych (28 stycznia)
- podwójne datowanie
- Mученики: Фирс, Левкий и Каллиник i Филимон, Аполлоний, Ариан и Феотих - Kalendarz prawosławny według liturgii kalendarza juliańskiego na pravoslavie.ru (ros.)