• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalinik

  Przeczytaj także...
  Kalinikos Kreannga (ur. 8 marca 1972 w Bistricy) - grecki tenisista stołowy, pochodzenia rumuńskiego, Członek kadry narodowej i olimpijskiej mężczyzn tenisa stołowego w Grecji. Zawodnik francuskiego klubu tenisa stołowego G.V. Hennebont. Jest sponsorowany przez japońską firmę tenisa stołowego Butterfly. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tenisistów stołowych w Europie i na świecie, ze względu na charakterystyczną , bezkompromisową grę (bardzo mocne i pewne zagrania z każdej piłki, w szczególności ze strony backhandowej). Od stycznia 2001 zaczął znajdować się w ścisłej 20 na świecie i jest w niej do dziś..Obecnie najlepszy tenisista stołowy w Grecji i jeden z najlepszych w Europie.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Kalinikimię męskie pochodzenia greckiego Καλλίνικος (Kalinikios), oznaczające "ten, kto się wyróżnia urodą". W Kościele katolickim jest kilku świętych patronów tego imienia.

  Kalinik imieniny obchodzi 28 stycznia, 23 sierpnia i 6 listopada.

  Kalinik w innych językach:

  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Kallinik I, również Kalinik I, gr. Καλλίνικος [Kallinikos] (zm. 705 w Rzymie) – patriarcha Konstantynopola w latach 693-705, święty Kościoła prawosławnego.
 • rosyjski – Каллиник (Kallinik), Калина (Kalina).
 • Święci noszący imię Kalinik:

 • Kalinik z Gangry (zm. ok. 250 lub IV wieku) – święty katolicki i prawosławny, męczennik (wspomnienie 29 lipca)
 • Kalinik z Frygii (zm. 249-250) – święty katolicki i prawosławny, męczennik (wspomnienie 28 stycznia, razem ze św. Tyrsem (Firsem) i św. Leukiuszem
 • Kalinik (zm. 638) – święty katolicki, męczennik (wspomnienie 6 listopada)
 • Kallinik I (patriarcha Konstantynopola) (zm. 705) – święty prawosławny (wspomnienie 23 sierpnia/5 września)
 • Pozostałe osoby:

  Kalinik z Gangry, gr. Καλλίνικος ο εν Γάγγραις, cs. Muczenik Kallinik, gr. Καλλίνικος (zm. 29 lipca ok. 250 lub później w Gangrze w Azji Mniejszej, dzisiejsze Çankırı w Turcji) - męczennik za panowania cesarza Decjusza, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • Călin Popescu-Tăriceanu
 • Kalinikos Kreanga
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005

  Uwagi[ | edytuj kod]

  Święci Kościoła prawosławnego ogłaszani są przez Święty Sobór Biskupów lokalnego Kościoła (w Polsce – Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego) poprzez kanonizację, a następnie decyzją władz pozostałych Kościołów lokalnych włączani są do grona świętych, czczonych w tychże Kościołach.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kalinik z Frygii, cs. Muczenik Kallinik, gr. Καλλίνικος (ur. we Frygii, zm. ok. 251 lub ok. 286) - kapłan pogański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Tyrs – imię męskie pochodzenia greckiego, Θύρσος, pochodzące od wyrazu pospolitego thyrsos, oznaczającego drążek, buława (opleciona winoroślą lub bluszczem, atrybut Dionizosa i menad). Patronem tego imienia jest m.in. św. Tyrs (Tirs), wspominany razem ze św. Leucjuszem (Leukiuszem) i św. Kalinikiem.
  Święty Kalinik, męczennik i 10 towarzyszy, gr. Καλλίνικος – męczennicy i święty Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.816 sek.