• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalev Ots

  Przeczytaj także...
  Viljandi (pol. Felin, niem. Fellin) – miasto w południowej Estonii, nad jeziorem Viljandi. Wzmiankowane w 1211 r. (powstało na miejscu grodu Estów). Prawa miejskie nadał Viljandi w 1283 r. wielki mistrz zakonu kawalerów mieczowych Villekinus de Endorpe. Członek Hanzy. W granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Inflanty: XVI/XVII w., siedziba starosty), odbity przez Polaków w 1602. W Szwecji (XVII/XVIII), od 1721 r. w granicach Rosji.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Nõmme - od 1940 roku dzielnica Tallinna, w 2008 roku zamieszkana przez 38,7 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 28 km².

  Kalev Ots (ur. 11 stycznia 1949 w Valmie w powiecie Viljandi) – estoński działacz państwowy, wojskowy i polityk, od 2003 głowa państwa estońskiego (rządu emigracyjnego w Nõmme).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wywodzi się z rodziny opozycyjnej wobec radzieckiego komunizmu (jego ojciec i ojczym byli więźniami sowieckich obozów). W 1973 ukończył tallińską Politechnikę, po czym pracował jako naukowiec.

  W 1989 zaangażował się w działalność Estońskiej Narodowej Partii Niepodległości (est. Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei, ERSP), którą opuścił dwa lata później w proteście przeciwko uznaniu przez nią wywodzących się z czasów sowieckich władz II Republiki Estonii. Założył Centrową Partię Estońskich Obywateli (Eesti Kodanike Keskerakond, EKKE).

  Mihkel Mathiesen (ur. 27 października 1918, zm. 28 listopada 2003 w Sztokholmie) – estoński polityk, minister w rządzie emigracyjnym w Sztokholmie, głowa państwa estońskiego w latach 1992–2003.Heinrich Mark był ostatnim prezydentem Estonii na uchodźstwie i złożył urząd 8 października 1992 po wyborze w niepodległym państwie prezydenta Lennarta Meri. Niezależnie od tego część środowiska emigracyjnego nie uznała tej decyzji i argumentując pozostawaniem na terenie Estonii wielu Rosjan faktyczną kontynuację okupacji powołała inny ośrodek władzy za granicą, pod kierownictwem Mihkela Mathiesena.

  W 1991 jako członek Ligi Obronnej uczestniczył w obronie siedziby tallińskiego radia przed armią radziecką. W latach 1991–1996 służył w armii II Republiki.

  W 1992 po rozłamie w łonie emigracji estońskiej na skutek rozbieżności co do uznania II Republiki za legalną sukcesorkę przedwojennego państwa estońskiego premier pełniący obowiązki prezydenta I Republiki Mihkel Mathiesen mianował go szefem rządu Estonii i jej ministrem edukacji.

  Tallinn (est. Tallinn, od 1219 do 1918 Rewel est. Reval, także Lindanäs, Lyndanise, Kalevanlinna oraz Koływań) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Po śmierci Mihkela Mathiesena na jesieni 2003 objął na mocy konstytucji z 1938 urząd premiera pełniącego obowiązki prezydenta (est. Peaminister Vabariigi Presidendi ülesandeis, de facto został więc głową państwa). 7 grudnia tego roku mianował Ahti Mända p.o. premiera Estonii i ministrem sprawiedliwości.

  Żoną Kaleva Otsa jest Kersti Müürsepp, mają razem córkę i syna. Od 1975 zamieszkuje w Nõmme pod Tallinnem, gdzie od 1992 ma swoją siedzibę emigracyjny rząd Estonii.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Internetowa rządu w Nõmme (ang. • est.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.