• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalendarium powstania warszawskiego

  Przeczytaj także...
  Godzina W (Wybuch) lub (Wystąpienie) – kryptonim rozpoczęcia powstania warszawskiego o godz. 17:00, we wtorek 1 sierpnia 1944.Wicepremier i Delegat Rządu na Kraj J. Jankowski spotkał się z władzami Stronnictwa Pracy - krajowym prezesem tej partii - J. Chacińskim i przewodniczącym RJN J. Braunem. Poinformował ich o rychłym wybuchu powstania. Chaciński gwałtownie protestował a Braun zauważył, że żołnierze nie mają broni.
  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.


  Kalendarium powstania warszawskiego obejmuje dni od 30 lipca do 5 października 1944 roku, czyli okres trwania powstania warszawskiego (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku) wraz z dwoma dniami poprzedzającymi godzinę W oraz dwoma następującymi po kapitulacji. Przejście do haseł z informacjami o poszczególnych dniach umożliwia kalendarz umieszczony obok.

  O 7:00 łączniczki alarmowe przejęły rozkaz płk. Chruściela (ps. "Monter") o wybuchu powstania. Zostały uruchomione mechanizmy mobilizacyjne. W godzinach przedpołudniowych kilka tysięcy osób przekazało rozkaz o wybuchu powstania oraz przenosi broń i amunicję.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.753 sek.