• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalawun

  Przeczytaj także...
  Akka (hebr. עכו, Akko; arab. عكا, Akka; ang. Akko; w językach zachodnioeuropejskich na ogół zwane Akra, fr. Saint-Jean-d’Acre) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Sułtan (tur. "władca", arab. as-sulṭān – "ten, który ma władzę") – tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat.

  Sajf ad-Din Kalawun al-Alfi al-Mansur, Qala'un, Kalavun (ur. 1222, zm. 10 listopada 1290) – mamelucki sułtan Egiptu.

  Panowanie[edytuj kod]

  Był z pochodzenia kipczackim turkiem. W wieku kilku lat sprzedano go w niewolę i uczyniono mamelukiem. W wyniku krwawych intryg pałacowych został najpierw emirem, a potem sułtanem. Jako emir wykazał się zdolnościami taktycznymi, niezbędnymi do utrzymania się na szczycie piramidy społecznej państwa mameluckiego. 29 października 1281 w krwawej bitwie pod Homs pokonał mongołów próbujących powstrzymać jego próby podporządkowania sobie Syrii. W efekcie Kalawum zhołdował liczne sułtanaty seldżuckie i potężne państwo Mosulu, rozciągając swoją władzę po Tygrys i Eufrat. W roku 1287, zdobył Laodyceę na Boemundzie VII, hrabi Trypolisu, dwa lata później zajął sam Trypolis. Jego najważniejszym celem było całkowite wyparcie krzyżowców z bliskiego wschodu. W 1290 poprowadził armię muzułmańską na Akkę, jednak nie dotarł pod mury miasta, zmarł podczas marszu wskutek zawału serca. Przed śmiercią zmusił dygnitarzy egipskich do przysięgi na wierność swemu synowi, Malikowi.

  Republika Genui (po włosku: Repubblica di Genova) – dawne niepodległe państwo leżące w Ligurii, na wybrzeżu północno-zachodnich Włoch. Istniała od XI wieku do 1797 roku.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Polityka wewnętrzna[edytuj kod]

  Był zdolnym administratorem. Podczas jego rządów Egipt mamelucki rozciągał się od Sudanu do granic dzisiejszego Iraku, i był państwem zdolnym wystawić ogromną armię, złożoną z mameluckich niewolników. Jako pierwszy władca użył prochu strzelniczego jako broni. Sformowany przez niego osobisty korpus mameluków liczył około 12000 ludzi. Pieniądze na utrzymanie tak licznej armii czerpał on z wysokich podatków, danin od pobitych władców oraz prężnie rozwijającego się handlu. Aby zwiększyć dochody handlowe w roku 1288 wydał rozporządzenie zapewniające bezpieczeństwo genueńskim statkom przywożącym niewolników i inne dobra do Egiptu.

  Mamelucy (arab. mamlūk – niewolnik) – w świecie muzułmańskim nie wyznający pierwotnie islamu (na ogół pogańscy, niekiedy chrześcijańscy) i pochodzący spoza państw islamskich niewolnicy państwowi. Kupowani byli przez muzułmańskich władców i sprowadzani do ich władztw, nawracani na islam i szkoleni w walce, w celu uformowania z nich doborowych oddziałów wojskowych. Niekiedy, zwłaszcza na początku istnienia instytucji w kalifacie Abbasydów, ale i w egipskim sułtanacie mameluków, mamelukami zostawali również jeńcy wojenni.Bitwa pod Himsem – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 października 1281 r. Była to bitwa pomiędzy armią mongolskich Ilchanidów pod dowództwem Mongkego Temura i sprzymierzonymi chrześcijanami, a armią sułtana mameluków Kalawuna.

  Bibliografia[edytuj kod]

  1. Chris Farman; Najazdy Mongołów : 1200-1300 Warszawa : "Amber", 1999. ISBN 83-7245-059-5
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Połowcy (nazywani też Komanami lub Kumanami) – lud pochodzenia ałtajskiego, należący do grupy kipczackiej, który swoje pierwotne siedziby w VIII wieku miał na stepach Kazachstanu i południowej Syberii w górnym biegu rzeki Irtysz. Są spokrewnieni z Turkami seldżuckimi. Ich język, zwany także kumańskim należy do grupy języków kipczackich. Golili głowy pozostawiając dwa długie warkocze. Charakterystyczne w ich ubiorze były krótkie kaftany.Trypolis (arab. طرابلس – Ţarābulus al-Gharb) – stolica i największe miasto Libii, położone w północno-zachodniej części kraju, w Trypolitanii, nad Morzem Śródziemnym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.