• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kal Penn  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  O dwóch takich, co poszli w miasto (ang. Harold and Kumar go to White Castle) – amerykańska komedia z 2004 roku w reżyserii Danny’ego Leinera.Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..
  Życiorys[]

  Kal Penn urodził się w Montclair w stanie New Jersey. Jego rodzice pochodzą z dystryktu Gujarat, przemysłowego rejonu Indii. Jego matka, z wykształcenia chemik pracuje w fabryce perfum, ojciec zaś jest inżynierem, ma także młodszego brata.

  Penn już w młodości brał udział w zajęciach kółka teatralnego. Uczęszczał do Howell High, a potem Freehold Township High w New Jersey. Niedługo później zaczął studiować na Uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles aktorstwo.

  Jego pierwszą debiutancką rolą było zagranie Ajaya w dramacie pt. Freshmen z 1999 roku. Inną ważną kreacją był udział w komedii Wieczny student z 2002 roku, a później jej kontynuacji pt. Van Wilder 2: The Rise of Taj, gdzie wcielił się w role Taja Mahal Badalandabada. Oprócz tego gościnnie występował w takich serialach jak Buffy: Postrach wampirów, Sabrina, nastoletnia czarownica, Ostry dyżur, Anioł ciemności, Tajne akta CIA czy Nowojorscy gliniarze. Razem z swoim kuzynem z Indii zagrał w komedii pt. Where’s the Party Yaar w 2003 roku. W tym samym roku wystąpił również w filmach takich jak Raperzy z Malibu oraz Miłość jest za darmo.

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 2006 kariera aktora zaczęła szybko się rozwijać. Zagrał w filmie Człowiek z miasta razem z Benem Affleckiem oraz w adaptacji powieści Jhumpa Lahiri pt. Imiennik. W tym samym czasie wystąpił również w Superman: Powrót. Po długim namyśle przyjął w roku 2007 rolę terrorysty Ahmeda Amara w szóstym sezonie serialu 24 godziny.

  The Girl in the Photographs to amerykańsko-kanadyjski film fabularny z 2015 roku, napisany przez Nicka Simona, Osgooda Perkinsa i Roberta Morasta oraz wyreżyserowany przez samego Simona. Opowiada historię makabrycznych morderstw, popełnianych w sennym miasteczku. Każda ofiara tajemniczego zabójcy uwieczniana jest na fotografiach, które trafiają następnie w ręce Colleen (Claudia Lee). W filmie, poza Lee, wystąpili Kal Penn, Kenny Wormald, Katharine Isabelle i Mitch Pileggi. Był to ostatni obraz, nad którym pracował Wes Craven, zmarły w sierpniu 2015. Objął funkcję producenta wykonawczego. Światowa premiera The Girl in the Photographs odbyła się 14 września 2015 w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Po emisjach na festiwalach Sitges i Turynie projekt wydany został w kinach i serwisach VOD 1 kwietnia 2016.Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

  Najbardziej znany był z roli doktora Lawrence’a Kutnera w bardzo popularnym serialu stacji FOX pt. Dr House (odszedł z serialu w 2009 r.), a także z roli Kumara w filmie pt. O dwóch takich, co poszli w miasto oraz w jego dwóch kontynuacjach: Harold i Kumar uciekają z Guantanamo oraz Harold i Kumar: Spalone święta.

  W 2015 wystąpił jako ekscentryczny fotograf Peter Hemmings w horrorze The Girl in the Photographs, produkowanym przez Wesa Cravena.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

  Pracował w Białym Domu jako doradca prezydenta Baracka Obamy. W kwietniu 2010 roku zrezygnował z polityki i powrócił do aktorstwa.

  Filmografia[]

 • The Girl in the Photographs (2015) jako Peter Hemmings
 • Harold i Kumar: Spalone święta (A Very Harold & Kumar 3D Christmas) (2011) jako Kumar
 • Jak poznałem waszą matkę (How I Met Your Mother) (2011) jako Psychoterapeuta (gościnnie)
 • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008) jako Kumar
 • Under New Management (2008) jako Wheeler
 • Wielkie kino (Epic Movie) (2007) jako Edward
 • Superman: Powrót (Superman Returns) (2006) jako Stanford
 • Imiennik (Namesake, The) (2006) jako Gogol Ganguli
 • Człowiek z miasta (Man About Town) (2006) jako Alan Fineberg
 • Wieczny student 2 (Van Wilder 2: The Rise of Taj) (2006) jako Taj
 • Noc kawalerów (Bachelor Party Vegas) (2006) jako Z-Bob
 • Zupełnie jak miłość (Lot Like Love, A) (2005) jako Jeeter
 • Dziedzic Maski (Son of the Mask) (2005) jako Jorge
 • Dancing in Twilight (2005) jako Sam
 • Sueño - marzenia (Sueño) (2005) jako Raj
 • Bezpieczeństwo narodowe (Homeland Security (I)) (2004) jako Harrison
 • Dr House (House M.D.) (2004) jako Dr Lawrence Kutner (od 4 sezonu do 20 odcinka 5 sezonu)
 • O dwóch takich, co poszli w miasto (Harold and Kumar Go to White Castle) (2005) jako Kumar
 • Kontrakt przedmałżeński (Ball & Chain) (2004) jako Bobby
 • Where's the Party Yaar? (2003) jako Mo (Mohan Bakshi)
 • Cosmopolitan (2003) jako narzeczony Vandany
 • Miłość jest za darmo (Love Don't Cost a Thing) (2003) jako Kenneth
 • Raperzy z Malibu (Malibu's Most Wanted) (2003) jako Hadji
 • Wieczny student (Van Wilder) (2002) jako Taj
 • Tajne akcje CIA (Agency, The) (2001-2003) jako Malek (gościnnie)
 • American Desi (2001) jako Ajay Pandya
 • Anioł ciemności (Angel) (1999-2004) jako Fez Boy (gościnnie)
 • Freshmen (1999) jako Ajay
 • Buffy: Postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer) (1997-2003) jako Hunt (gościnnie)
 • Sabrina, nastoletnia czarownica (Sabrina, the Teenage Witch) (1996-2003) jako Prajeeb (gościnnie)
 • Ostry dyżur (ER) (1994) jako Narajan (gościnnie)
 • Nowojorscy gliniarze (NYPD Blue) (1993-2005) jako Solomon Al-Ramai (gościnnie)
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.
  Ben Affleck, właściwie Benjamin Geza Affleck (ur. 15 sierpnia 1972 w Berkeley) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta.
  Jak poznałem waszą matkę (tytuł oryg. How I Met Your Mother) – serial telewizyjny produkowany w latach 2005 - 2014 przez stację CBS.
  Sabrina, nastoletnia czarownica – amerykański serial telewizyjny (sitcom dla młodzieży), emitowany w latach 1996-2003 przez stację ABC. Bohaterką projektu jest Sabrina Spellman, nastolatka, która pewnego dnia dowiaduje się od wychowujących ją ciotek, że jest półśmiertelniczką-półczarownicą. W tytułowej roli obsadzono aktorkę Melissę Joan Hart. Na fali popularności serialu powstały filmy fabularne o przygodach Sabriny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.