• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kakapowate

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Kakapowate (Strigopidae) – rodzina ptaków z rzędu papugowych (Psittaciformes).

  Występowanie[]

  Nowa Zelandia.

  Systematyka[]

  Rodzina Strigopidae została nazwana w 1849 roku przez Karola Lucjana Bonaparte, w tej samej publikacji Bonaparte ukuł również nazwę Nestoridae. Ponieważ Nestoridae i Strigopidae były długo uznawane za odrębne grupy, problem z priorytetem którejś z tych nazw nie występował. W 1850 roku Bonaparte wymienił je jako Strigopidae i Nestorinae, w związku z czym zgodnie z zasadami Międzynarodowego Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej nazwa Strigopidae ma pierwszeństwo przed Nestoridae.

  Nestor kea, kea (Nestor notabilis) – gatunek wszystkożernej i drapieżnej papugi z rodziny kakapowatych (Strigopidae), będący endemitem Nowej Zelandii. Jeden z czterech gatunków z rodzaju Nestor, które wyewoluowały z przodka, żyjącego w lasach Nowej Zelandii 5 mln lat temu Miocen – najstarsza epoka neogenu. Epoka wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej. Wypiętrzenie nowych łańcuchów górskich zmieniło cyrkulację powietrza w atmosferze i wód w morzach. Trwał od 23,03 mln do 5,333 mln lat temu.

  Do rodziny należy również rodzaj Nelepsittacus, do którego zaliczają się trzy gatunki; okres ich istnienia datowany jest na wczesny miocen (16-19 mln lat temu). Rozmiary tych trzech gatunków wahały się między wielkością przedstawicieli Cyanoramphus a nestorami kea (Nestor notabilis).

  Klad bazalny – w filogenetyce jest to najwcześniejsza gałąź ewolucyjna większego kladu, stanowiąca grupę zewnętrzną pozostałych przedstawicieli kladu.Karol Lucjan Bonaparte (fr. Charles Lucien Jules Laurent, 24 maja 1803, Paryż – 29 kwietnia 1857 tamże) - książę Canino i Musignano, najstarszy syn Lucjana Bonaparte, brata Napoleona I, zoolog i ornitolog o sławie światowej. Pisał po angielsku, włosku i francusku.

  Strigopidae obejmuje najbardziej bazalne papugowe. Do rodziny należą dwie podrodziny:

 • Strigopinae – kakapo – jedynym przedstawicielem jest Strigops habroptila – kakapo.
 • Nestorinae – nestory
 • Przypisy

  1. Frank Gill, David Donsker (red.): Family Strigopidae (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-08-03].
  2. John H. Boyd III: Strigopidae: New Zealand Parrots (ang.). TiF Checklist: Falconiformes & Psittaciformes. [dostęp 31 grudnia 2009].
  3. Trevor H. Worthy, Alan J. D. Tennyson & R. Paul Scofield. An early Miocene diversity of parrots (Aves, Strigopidae, Nestorinae) from New Zealand. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 31 (5), 2011. DOI: 10.1080/02724634.2011.595857. 
  4. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Strigopidae Bonaparte, 1849 - kakapowate - Kea and Allies (Wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-04-04].
  Nelepsittacus – rodzaj wymarłych ptaków z rodziny nestorów. Okres ich istnienia datowany jest na wczesny miocen, 19-16 mln lat temu. Szczątki kopalne odnaleziono w regionie Otago na terenie Wyspy Południowej, u wybrzeży rzeki Manuherikia.Międzynarodowy Kodeks Nomenklatury Zoologicznej (ang. International Code of Zoological Nomenclature) – zbiór zasad i zaleceń mających za zadanie promować stabilność i uniwersalność nomenklatury zoologicznej oraz zapewnić odrębność nazw wszystkich taksonów, opracowany przez Międzynarodową Komisję Nomenklatury Zoologicznej. Pierwsza oficjalna edycja pochodzi z 1961, jakkolwiek początki wydawania tego typu zbioru sięgają 1842 roku. Obecna edycja pochodzi z 1999 roku i jest czwartą w kolejności (obowiązuje od 1 stycznia 2000), jednak przygotowywane jest nowe wydanie Kodeksu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Nestory (Strigopidae) – rodzina ptaków z rzędu papugowych (Psittaciformes). Jest endemiczna dla Nowej Zelandii i stąd nazywane bywają niekiedy papugami nowozelandzkimi.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.
  Kakapo (Strigops habroptila) – gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny nestorów (Strigopidae). Czasami zaliczany do rodziny papugowatych (Psittacidae). Niegdyś zamieszkiwał Wyspę Południową, Wyspę Północną i wyspę Stewart (wszystkie należą do Nowej Zelandii), lecz jego zasięg ograniczył się do rozproszonych stanowisk na Wyspie Południowej. Obecnie wszystkie ocalałe osobniki znajdują się na kilku niewielkich wyspach u wybrzeży Nowej Zelandii. Kakapo to jedyna nielotna, a zarazem najcięższa papuga na świecie.
  Papugowe (Psittaciformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Najliczniejsze w Ameryce Południowej i Australii. Ptaki te charakteryzują się obecnością:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.