Kajak-polo
Chronometr – zegar cechujący się dużą dokładnością i odpornością na zmienne warunki pracy. Dawniej pojęcie to odnosiło się wyłącznie do zegarów mechanicznych; obecnie chronometrami bywają nazywane również inne systemy pomiaru czasu działające w oparciu o urządzenia elektroniczne i łączność radiową lub satelitarną.Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.
Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
Kajak polo (ang. canoe polo) – gra zespołowa, w której uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny (plus po 3 rezerwowych).
Wstęp[ | edytuj kod]
Zawodnicy poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Dolna krawędź bramki zawieszona jest na wysokości 2 metrów nad wodą. Piłkę można rzucać rękami lub specjalnym przeznaczonym do tego celu wiosłem. W kajak polo nie ma stałego bramkarza. Jego funkcję pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki. Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem że zawodnik nie jest akurat bramkarzem. W przypadku przewrócenia zawodnika jest on zmuszony do wykonania tzw. eskimoski tj. odwrócenie się z pozycji do góry dnem do pozycji poprawnej za pomocą wiosła lub siły rąk. Dlatego zawodnicy biorący udział w grze mają na sobie kapoki i kaski osłaniające głowę.
Przepisy[ | edytuj kod]
Mecz kajak polo trwa 20 minut (2 połowy po 10 minut i 3-minutowa przerwa). Mecz jest prowadzony przez 8 sędziów, dwóch prowadzących mecz znajdujących się po przeciwnej stronie boiska, dwóch sędziów chronometrażystów, dwóch sędziów liniowych, sędziego kontrolera i sędziego kontrolera wyników. Mecz rozpoczyna sędzia, który po gwizdku rzuca piłkę na środek boiska i w tym momencie zawodnicy ruszają w jej kierunku.
Punktacja[ | edytuj kod]
Bramka jest zaliczana wtedy, gdy cała piłka przekroczy przednią powierzchnię ramy bramkowej. Wymiary bramki to 1 metr na 1,5 metra. Po zdobyciu bramki gra jest wznawiana od środka przez drużynę, która straciła bramkę.
Faule[ | edytuj kod]
Za faul w kajak polo uznaje się:
Za nieprzepisowa grę sędzia może zastosować kary:
Urządzenia i sprzęt[ | edytuj kod]
- Boisko długości 35 m, szerokości 23 m i głębokości minimum 90 cm.
- Bramka 2 metry nad lustrem wody o wymiarach 1 m × 1,5 m.
- Piłka o masie 400-500 g, obwodzie od 68 do 71 cm ciśnieniu w granicach 90-97 kPa.
- Kajaki o długości 2,1-3,1 m, szerokości od 50 do 60 cm, masa nie może być mniejsza niż 7 kg
- Wiosła nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi.
- Kapok
- Kask z kratą
Kluby Kajak Polo w Polsce[ | edytuj kod]
- z znacznikiem " * " nie ma klubu
- TKKF Szczęśliwice
- UKS Set Kaniów
- UKS WDA Czarna Woda *
- MOSW Choszczno
- Delfin Ślesin *
- Astoria Bydgoszcz *
- KTW Kalisz
- MUKS „Wiking” Tomaszów Mazowiecki *
- LUKS Kwisa Leśna
- UKS Swarzędz *
- UKS Tanew Księżpol
- RKK Rzeszów *
- WOPR MSRW Skierniewice
- VIKING Małomice
- Klub Sportowy Powiśle Warszawa
- UKS „4” Katowice
- K.S Gwardia Opole
- UKS Kanu Katowice
- UKS Olimpijczyk Kliniska Wielkie