• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaiserswerth

  Przeczytaj także...
  Okręg administracyjny 5 Düsseldorfu, Düsseldorf-Stadtbezirk 5, Stadtbezirk 5 – okręg administracyjny (niem. Stadtbezirk) w Düsseldorfie, w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.
  Florence Nightingale (ur. 12 maja 1820 we Florencji, zm. 13 sierpnia 1910 w Londynie) – angielska pielęgniarka, statystyk, działaczka społeczna i publicystka. Była zwana "Damą z lampą" (ang. The Lady with the Lamp). Jest uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.

  Kaiserswerth, Düsseldorf-Kaiserswerth — jedna ze starszych dzielnic miasta Düsseldorf w Niemczech, w okręgu administracyjnym 5, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Położona jest nad Renem, w północnej części miasta. Kaiserwerth liczy 7 897 mieszkańców (31 grudnia 2011) i zajmuje powierzchnię 4,71 km².

  Rejencja Düsseldorf (niem. Regierungsbezirk Düsseldorf) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Düsseldorfie.Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.

  Do 31 marca 1929 samodzielne miasto.

  W 1836 w Kaiserswerth powstał zakład diakonijny, którego twórcą był Theodor Fliedner, uhonorowany w luterańskim kalendarzu liturgicznym jako odnowiciel społeczeństwa. W zakładzie kształciła się w zawodzie pięlęgniarki m.in. Florence Nightingale.

  Przypisy

  1. Theodor Fliedner, biografie-niemieckie.pl [dostęp: 15.08.2016]

  Bibliografia[]

  1. Information und Technik Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf
  2. Kaiserswerther Diakonie
  Odnowiciele społeczeństwa – tytuł nadawany osobom wspominanym w luterańskim kalendarzu liturgicznym w dowód uznania za szczególne działania na rzecz odnowy społeczeństwa ludzkiego i stosunków w nim panujących.Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.