Kaiserslautern – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Kaiserslautern oraz gminy związkowej Kaiserslautern-Süd.
Miasto leży przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (ok. 70 km od obu miast), leży na północno-zachodnich obrzeżach Lasu Palatynackiego. Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009) i jest jednym z większych miast Palatynatu.
Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wcześniej, nad znajdującą się tu rzeką Lauter od IX wieku istniał tu dworek myśliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczął budowę miasta i do dziś jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt (pol. „Miasto Barbarossy”).
Fryderyk I Barbarossa (Rudobrody) (ur. ok. 1125, zm. 10 czerwca 1190) – z dynastii Hohenstaufów, syn księcia Szwabii - Fryderyka II i księżniczki Judyty, córki księcia Bawarii Henryka IX Czarnego (zm. 1126) z rodu Welfów, konkurencyjnego w tamtym okresie wobec Hohenstaufów. Po śmierci ojca (1147) przyjął tytuł księcia Szwabii (jako Fryderyk III), 4 marca 1152 został wybrany na króla niemieckiego, a 18 czerwca 1155 został koronowany na Świętego Cesarza Rzymskiego. W latach 1154–1186 był również królem Włoch. W swych rządach wzorował się na najważniejszych cesarzach, między innymi Justynianie I Wielkim i Karolu Wielkim.Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.
W 1794 Kaiserslautern wraz z zachodnią częścią Palatynatu zostało zajęte, a w 1801 formalnie zaanektowane przez Republikę Francuską. Po kongresie wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.
W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1. FC Kaiserslautern.
Podczas I wojny światowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacją francuską.
Powiat Kaiserslautern (niem. Landkreis Kaiserslautern) - powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Siedzibą powiatu jest miasto Kaiserslautern.Palatynat, Palatynat Reński (niem. Pfalzgrafschaft, łac. palatium – pałac) – kraina historyczna w zachodnich Niemczech na zachód od Renu. Obecnie wchodzi w skład kraju związkowego Nadrenia-Palatynat i części Badenii-Wirtembergii (Heidelberg).
W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporą część) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.
W 1969 r. założono miejscowy uniwersytet (Technische Universität Kaiserslautern), a w 1971 r. Fachhochschule Kaiserslautern (obecnie Hochschule Kaiserslautern).
Ramstein Air Base – największa amerykańska baza lotnicza w Europie, siedziba United States Air Forces in Europe (USAFE, Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie), jednocześnie jedna z największych instalacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Położona jest koło miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
Diecezja spirska (łac.: Dioecesis Spirensis) - katolicka diecezja niemiecka położona w zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem część Nadrenii-Paltynat i Saary. Siedziba biskupa znajduje się w Katedrze w Spirze.
Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.
Niemiecka autostrada A6 (niem. Bundesautobahn 6, BAB 6, Autobahn 6) przebiega przez południowe Niemcy na osi wschód-zachód, od Saarbrücken przy granicy z Francją, gdzie łączy się z francuską autostradą A320, do Waidhaus przy granicy z Czechami, gdzie łączy się z czeską autostradą D5.
Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.
Fritz Walter, właśc. Friedrich Walter (ur. 31 października 1920 w Kaiserslautern, zm. 17 czerwca 2002 w Enkenbach-Alsenborn) – niemiecki piłkarz, napastnik. Kapitan zespołu mistrzów świata w 1954.
Powiat grodzki, powiat miejski – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty grodzkie (wówczas nazywane "miejskimi") istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Szczebel powiatów zniesiono w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r.